Farklı marka çift ekran kartı kullanımı mümkün mü?

HaydarOzturk

Hectopat
Daha fazla  
Çok kısa bir süre önce Zotac GTX1060 aldım. Eski ekran kartım ise Asus R9280. Zotac'in kartında tek DVI çıkışı var. İki monitör kullanmaya da ofiste çalıştığım dönemden beri, yıllardır, alıştım. Dönüştürücü almak yerine bu boşta yatan ekran kartımı sistemime taksam onun DVI çıkışı ile ikinci monitörden de görüntü alır mıyım? Açıkcası cebimde param kalmadı dönüştürücü alacak ve olsaydı da dışarı çıkamayacak kadar tembelim bu aralar. Sadece monitör için kullanmayı düşünüyorum uygunsa.

Diğer sistem bilgilerim:

İşlemci: AMD FX 8350 Eight-Core processor, 4000MHz, 4 çekirdek 8 mantıksal işlemci
Anakart: M5A97 R2.0
RAM: 8GB
Ekran Kartı: Zotac GTX1060, Asus R9280
Power: 750W
CD/DVD-ROM: Yok
Harddisk: Kingston SSD 120 GB

Son düzenleyen: Moderatör:
İki NVIDIA kart ile mümkün ama farklı markalar ile mümkün olduğunu sanmıyorum. Yine de bunu onboard ile yapanlar var. Deneyebilirsin.

Onboard ana karta gömülü olan ekran kartı oluyor sanırım yanlış hatırlamıyorsam. Ama anakartımda onboard olduğunu sanmıyorum. Mümkün olması lazım ama nasılınıda merak ediyorum. Şimdi zarar da vermek istemiyorum sisteme. Korkuyorum anlayacağınız :)

Aynı grafik hızlandırıcı işlemciyi kullanıyorlarsa yapabilirsiniz. Örneğin Sapphire Rx480 - MSI Rx480 kullanılabilir.

Nvidia SLI için ayrıca bir "SLI Bridge" satın almanız gerekiyor (2-way , 3-way)

AMD Crossfire için yeni modellerde anakartınıza takmanız yetiyor. Eski modellerde yine köprü kullanılıyor.

Ayrıca 2 kart taktınız diye oyunlarda 2 kat performans beklemeyin AMD 1.8 kat artış verebilirken Nvidia çoğunlukla 1.5 ~ 1.6 civara kadar artış verebiliyor.

Son düzenleme:
Aynı grafik hızlandırıcı işlemciyi kullanıyorlarsa yapabilirsiniz. Örneğin Sapphire Rx480 - MSI Rx480 kullanılabilir.

Nvidia SLI için ayrıca bir "SLI Bridge" satın almanız gerekiyor (2-way , 3-way)

AMD Crossfire için yeni modellerde anakartınıza takmanız yetiyor. Eski modellerde yine köprü kullanılıyor.

Ayrıca 2 kart taktınız diye oyunlarda 2 kat performans beklemeyin AMD 1.8 kat artış verebilirken Nvidia çoğunlukla 1.5 ~ 1.6 civarı artış verebiliyor.
1.8 ya da 1.5 - 1.6 kat artış ibaresi yanlış çünkü oyunun optimizasyonuyla alakalı bir durum. Bazı oyunlarda artış sıfıra yakın olurken bazılarında 2 kata çok yakın oluyor.

Teşekkür ederim yorumlarınız için ancak bilmiyorum aynı hızlandırıcıyı kullanıyorlar mı kullanmıyorlar mı. Belirttiğim kartları sadece monitör için kullanabilir miyim kullanamaz mıyım? Bunu öğrenmek istiyorum sadece ve nasıl yapabilirim?

Teşekkür ederim yorumlarınız için ancak bilmiyorum aynı hızlandırıcıyı kullanıyorlar mı kullanmıyorlar mı. Belirttiğim kartları sadece monitör için kullanabilir miyim kullanamaz mıyım? Bunu öğrenmek istiyorum sadece ve nasıl yapabilirim?

Şu an son kullanıcılar için 2 kartı aynı anda kullanamabileceğiniz bir kanal ya da grafik API'ı yok. Ancak ilerisi için böyle bir tasarı var. Bu tasarı hayata geçse bile eski nesil kartlar ile uyumlu olacağını düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı