Farklı marka RAM takınca bilgisayar tekte açılmıyor

erencira

Hectopat
Sistemime Hikvision urien10 8 GB DDR4 3200MHz CL16 RAM taktım, bilgisayar tekte açılmıyor, PC'yi kapatıp ikinci kez açınca sorunsuz bir şekilde PC açılıyor, RAM'i çıkarınca tekte açılıyor, bunun bir çözümü var mı?
sistem:
Ryzen 5 3600.
Sapphire Nitro+ RX 6600 XT.
ASUS TUF B450M Pro Gaming.
Corsair Vengeance 8x2 3200 MHz DDR4 CL16.
High Power element 750W +80 Bronze.
Rampage sailor kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu anda yeni takılan RAM çip üreticisi ve kalitesi farklı olduğu için Dual channel özelliğini bozuyor. Aynısını kendim denedim elimde Corsair Vengeance LPX RAM vardı bir tanede Kingston Fury Beast 16 GB uyumsuz çalıştılar sistem 2 kere res atıyordu. Oyun performanslarına baktığımda ise hem 2x8 hem de 2x8 + 1x16 denedim ve sonuçlar sadece Corsair olunca daha iyiydi. Tekli olarak denediğimde yine 3 tane RAM olduğu gibi bir performans verdi. Tavsiyem çıkarın sadece Corsair kalsın Dual channel özelliğini kullansın. Elinizdeki boştaki RAM'leri farklı bir bilgisayarınız varsa ona takabilirsiniz ya da 2.el de Corsair ve Hikvision RAM'leri satıp 2x16 yapabilirsiniz. Ucuza almışsınız bir süre sonra 2.el de satmaya karar verdiğiniz de kar yapabilirsiniz, artan parayla üstüne ekleyip yeni RAM alınabilir.

Geri
Yukarı