Farklı marka RAM'ler beraber çalışır mı?

Stack

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar bilgisayarıma RAM takviyesi yapmak istiyorum. Anakartım bunu için uyumlu mu bilmiyorum.
Bilgisayarımda Crucial Ballistix 8 GB 2400 MHz 16 CL RAM var bunun özelliklerinden ama farklı marka alsam sorun çıkarır mı?
Ayrıca Dual Channel olayı ne Dual Channel yapabilir miyim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_18.png
    Screenshot_18.png
    6,8 KB · Görüntüleme: 47
  • Screenshot_17.png
    Screenshot_17.png
    6,1 KB · Görüntüleme: 33
  • Screenshot_16.png
    Screenshot_16.png
    5,9 KB · Görüntüleme: 34
Merhaba arkadaşlar bilgisayarıma RAM takviyesi yapmak istiyorum. Anakartım bunu için uyumlu mu bilmiyorum.
Bilgisayarımda Crucial Ballistix 8 GB 2400 MHz 16 CL RAM var bunun özelliklerinden ama farklı marka alsam sorun çıkarır mı?
Ayrıca Dual Channel olayı ne Dual Channel yapabilir miyim?
Özellikleri aynı olduğu sürece sorun yaşamazsın. Marka farklı olabilir.
Dual Channel, özellikleri aynı olan iki farklı RAM ile çift kanal olarak kullanmaktır. Dual Channel yaparak kullanabilirsin. Dual Channel Nedir ?.

Dual Channel dediğimiz 2 ram slotunuda doldurup çalıştırmaktır basitçe.
Farklı marka alırsanız çakışıp bilgisayarı açılmama problemleri olabilir önerim aynısından bir tane daha alıp kullanmanız.
Eğer anakartınıza min 2 ram slotu varsa kullanabilirsiniz. 4 ram slotu var ise onun kitapçığında belli bir şekilde takınca kullanabilmektesinizdir.
8 GB alacağım zaten.
Aynı özellik dediği arkadaşın 8GB olması yetmez MHz , CL değerleride aynı olmalı diye biliyorum.

Dual Channel, özellikleri aynı olan iki farklı RAM ile çift kanal olarak kullanmaktır. Dual Channel yaparak kullanabilirsin.

Diyelim farklı marka bir RAM aldım ve taktım özellikleri aynı ikisinin de ekstra Dual Channel yapmak için bir şey yapmam gerekiyor mu?

Dual Channel dediğimiz 2 RAM slotunuda doldurup çalıştırmaktır basitçe.
Farklı marka alırsanız çakışıp bilgisayarı açılmama problemleri olabilir önerim aynısından bir tane daha alıp kullanmanız.
Eğer anakartınızamin 2 RAM slotu varsa kullanabilirsiniz. 4 RAM slotu var ise onun kitapçığında belli bir şekilde takınca kullanabilmektesinizdir.

Aynı özellik dediği arkadaşın 8 GB olması yetmez MHz, CL değerleride aynı olmalı diye biliyorum.

Zaten dikkatli okursanız aynı demişim.
Dual Channel, özellikleri aynı olan iki farklı RAM ile çift kanal olarak kullanmaktır. Dual Channel yaparak kullanabilirsin. Dual Channel Nedir ?.

Anakartım destekliyor mu?

Dual Channel özelliklerinin aynı olduğunu nereden anlarım?

Diyelim farklı marka bir RAM aldım ve taktım özellikleri aynı ikisinin de ekstra Dual Channel yapmak için bir şey yapmam gerekiyor mu?

Zaten dikkatli okursanız aynı demişim.

Anakartım destekliyor mu?

Dual Channel özelliklerinin aynı olduğunu nereden anlarım?

İki slota taktığın zaman Dual Channel oluyor zaten.
Anakartında kaç slot var. Dual Channel için hangi soketler kullanılıyor bunları araştır.

Geri
Yukarı