Farklı marka ve model RAM birlikte çalışır mı?

Yigas

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemimde Kingston HyperX Genesis 8 GB(tek modül) RAM mevcut. Bir adet daha 8 GB alarak yükseltmek istiyordum fakat aynısından maalesef bulamadım. Farklı marka/model RAM alırsam sorun çıkma ihtimali nedir? Dual Channel çalışmayacağını biliyorum ama zaten işlemci soğutucum iki RAM slotumu da kapatıyor. Almayı düşündüğüm RAM "Gskill Ripjawsx 8 GB 1600 MHz CL9". Tüm özellikleri aynı diye okudum, dolayısıyla bunu almayı düşünüyorum. Eklemem gerekirse diye anakartım da MSI 970A - G46. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teknik detayları aynı ise kullanabilirsiniz. Dual channel çalışacaktır.

Kısa sürede cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Teknik detayları aynı ise kullanabilirsiniz. Dual channel çalışacaktır.

Asım Bey, işlemci soğutucum maalesef iki ram slotunu kapatıyor. Açıkçası emin değilim fakat sanki işlemciyi söküp RAM'i takarsam soğutucuya temas etmeyebilir diye düşünüyorum. Onu yapmak için de kendime güvenemiyorum. Her neyse, sorum şu:

Single channel çalışmaları ciddi bir fark oluşturur mu?

Teşekkürler.

Kimi oyunda 1-2 FPS bile oynatmazken, kimi oyunda 20-25lere varan ciddi artışlar yaşatacaktır. Dual channel her zaman daha iyidir, bir yolunu bulup o şekilde çalıştırmanızı tavsiye ederim.

Dual çalıştırmak varken single çalıştırmak bence saçma olur. Eğer işlemci soğutucunuz belleğe temas ederse, bellek üzerindeki soğutucuyu sökerek kullanabilirsiniz. Ama çok dikkatli sökmeniz gerek bellek soğutucusunu. Daha önce ben sökmeye çalışırken çiplerden bir tanesi soğutucu üzerinde kalmıştı :)

Tekrardan teşekkür ederim hızlı cevaplar için.

O işe hiç girmek istemiyorum :D Değip değmediğine bakmak için söküp takabilirim. Değmiyorsa elbette dual channel kullanmaya devam ederim diye düşündüm. Asıl sorum yaşayabileceğim uyumsuzluk olabilir mi diyeydi ki onun da cevabını aldım diye düşünüyorum :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı