Çözüldü Farklı RAM'ler en fazla 2666 MHz'de çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Enes KAYADELEN

Hectopat
Anakart
Msi Z170 A Pro
İşlemci
İ3 6100
Elimde iki farklı RAM var. Biri Crucial Ballistix Elite DDR 4 2666 MHz CL16 diğer RAM ise Dual kit XPG Gammix D10 3200 MHz CL16. ben bu RAM'leri taktığımda sistem kendisi 2400 MHz de çalıştırıyor ama ben BIOS'tan DRAM frequancy bölümünden en fazla 2666 MHz getirebildim. Daha yüksek olunca sistem boot etmiyor ve XMP açınca da aynısı oluyor. Acaba RAM'ler uyumsuz oldğundan mı böyle oluyor?

Çözüm
Normal. Farklı çift RAM kullanıldığında düşük hızlı RAM'in frekansı kullanılır.
Normal. Farklı çift RAM kullanıldığında düşük hızlı RAM'in frekansı kullanılır.

Son düzenleme:
Çözüm
Düşük olana göre çalışıyor. Farklı olursa düşükte olana göre çalışır.

Düşük olana göre çalışıyor. Farklı olursa düşükte olana göre çalışır.

Peki bu Crucial RAM'i overclock etme şansımız var mı?

Normal. Çift RAM kullanıldığında düşük hızlı RAM'in frekansı kullanılır.

Peki hızı düşük RAM'i kullanmak mantıklı mı yoksa sadece XPG kullansam sistem daha iyi mi çalışır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elimde iki farklı RAM var. Biri Crucial Ballistix Elite DDR 4 2666 MHz CL16 diğer RAM ise Dual kit XPG Gammix D10 3200 MHz CL16. ben bu RAM'leri taktığımda sistem kendisi 2400 MHz de çalıştırıyor ama ben BIOS'tan DRAM frequancy bölümünden en fazla 2666 MHz getirebildim. Daha yüksek olunca sistem boot etmiyor ve XMP açınca da aynısı oluyor. Acaba RAM'ler uyumsuz oldğundan mı böyle oluyor?

Düşük RAM'in hızına iner yüksek olan da.

Bir sıkıntı olmaz yani şu an toplamda 24 GB RAM var Crucial harici 16 GB.

Bilgisayar üzerinde Extreme işlemler yapmıyorsanız 16 GB değerine düşürerek 3200MHz kullanabilirsiniz fakat yüksek işlemler yapıyorsanız ve bilgisayarın donmaması gerekiyorsa 24 GB devam edin.

Bilgisayar üzerinde Extreme işlemler yapmıyorsanız 16 GB değerine düşürerek 3200MHz kullanabilirsiniz fakat yüksek işlemler yapıyorsanız ve bilgisayarın donmaması gerekiyorsa 24 GB devam edibilgisayarda.

Bilgisayarda genel olarak oyun ve video için kullanıyorum, render gibi şeyler yok, ne yapmalıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı