Farklı RAM'leri çift kanal çalıştırma

HypeRisReal

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Anakartım; A320M Pro-e.
Anakartım Max 3200MHz(OC) RAM destekliyor. Benim kullandığım RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000MHz DDR4 CL16 1.2v
Artık 8 GB yetmediği için 16 GB yapmak istiyorum ama aynı RAM'den bir türlü bulamıyorum. Aynı RAM yerine MHz ve CL değerleri aynı olan farklı bir marka RAM takarsan bu RAM'lerle Dual channel yapmış olur muyum?

Merhaba,
Anakartım; A320M Pro-e.
Anakartım Max 3200MHz(OC) RAM destekliyor. Benim kullandığım RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000MHz DDR4 CL16 1.2v
Artık 8 GB yetmediği için 16 GB yapmak istiyorum ama aynı RAM'den bir türlü bulamıyorum. Aynı RAM yerine MHz ve CL değerleri aynı olan farklı bir marka RAM takarsan bu RAM'lerle Dual channel yapmış olur muyum?
Olur sorun olmaz . Fakat bazı istisnai durumlarda kit halinde alınmayan 2 aynı model ram bile sorun çıkara biliyor ama nadir .

Teoride evet ama farklı RAM'lerin çalışma garantisi olmuyor. Şans işi.

Şahsen aynısı varsa atmazdım.

Şahsen aynısı varsa atmazdım.
O zaman risk yüzdesini düşürmek için aynı RAM'den mi almalıyım?

Bana RAM bilgilerini söyler misin?

O zaman risk yüzdesini düşürmek için aynı RAM'den mi almalıyım?

Bence hayır. İki kat para vermeye değmez gider elindekini satıp kit alırsın onun yerine daha mantıklı. Ben 3200MHz CL16 al derim kendin de demişsin 3000MHz olanı 1.2v çalışıyor diye bu Corsair Vengeance LPX'ler temelinde aynı gibi bir şeyler bu attığım linkteki 1.35V'da 3200MHz çalışıyor örneğin.

İstersen ikisini de 3000MHz 1.2v ya da 3200MHz 1.35v olarak çalıştırırsın BIOS'tan sorun çıkma ihtimali çok düşük. Bende de aynı Vengeance LPX'lerin 2400MHz 1.2v olanı vardı Vengeance RGB Pro ile beraber çok rahat 3200MHz 1.35V'a OC yapabiliyordum hata falan da vermiyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı