Farklı şarj aleti kullanılırsa sorun olur mu?

AidenPearce

Hectopat
Asker için tuşlu bir telefon aldım. Samsung Duo olanlardan. Yanında verilen şarj aletinin değerleri şu şekilde;
Giriş: 100v - 240VAC 50/60 Hz.
Çıkış: DC 5.0v
Akım: 0.6a

Bu şarj aletinin adaptör kısmı USB girişli olmadığı için elimdeki şarj aletini kullanmak istiyorum fakat onun da değerleri şu şekilde;

Giriş: 100v - 240VAC, 0.35a, 50/60 Hz.
Akım: 2.0a

Akımlarda farklılık var fakat kullanırsam telefona bir zarar verir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Asker için tuşlu bir telefon aldım. Samsung Duo olanlardan. Yanında verilen şarj aletinin değerleri şu şekilde;
Giriş: 100v - 240VAC 50/60 Hz.
Akım: 0.6a

Bu şarj aletinin adaptör kısmı USB girişli olmadığı için elimdeki şarj aletini kullanmak istiyorum fakat onun da değerleri şu şekilde;

Giriş: 100v - 240VAC, 0.35a, 50/60 Hz.
Akım: 2.0a

Akımlarda farklılık var fakat kullanırsam telefona bir zarar verir miyim?

Pek önermiyoruz fakat kullanabilirsiniz.

6 ay zor gibi hocam, en fazla 4 ay dayanır sonradan direk arıza yapar.

Arıza yapacağını hiç sanmam hocam telefonun içerisinde şarj kontrol ünitesi ve şarj girişini kontrol eden akım kontrol ünitesi bulunur. Telefonun Max çekebileceği akım 2 amper ise siz telefona 5 Volt 20 amper akımda verseniz sonuç değişmez 2 amper akım çekmeye devam eder. Fakat sadece düşük akım sıkıntılıdır şarj süresini uzatır. Tabii dediklerim güvenilir marka olduğunda geçerli. Çünkü saçma sapan marka şarj aletleri voltajı düzgün vermeyebilir.

Arıza yapacağını hiç sanmam hocam telefonun içerisinde şarj kontrol ünitesi ve şarj girişini kontrol eden akım kontrol ünitesi bulunur. Telefonun Max çekebileceği akım 2 amper ise siz telefona 5 Volt 20 amper akımda verseniz sonuç değişmez 2 amper akım çekmeye devam eder. Fakat sadece düşük akım sıkıntılıdır şarj süresini düşürür. Tabii dediklerim güvenilir marka olduğunda geçerli. Çünkü saçma sapan marka şarj aletleri voltajı düzgün vermeyebilir.

Genelde böyle deniyor, 67 watt bir şarj cihazı geldi kullanıcı prize takmış, sabaha karşı cihazdan duman gelmiş. Bataryasına kadar yanmıştı. Cihaz Xiaomi Note 11 Pro.

Genelde böyle deniyor, 67 watt bir şarj cihazı geldi kullanıcı prize takmış, sabaha karşı cihazdan duman gelmiş. Bataryasına kadar yanmıştı. Cihaz Xiaomi Note 11 Pro.

Hocam dediğim gibi şarj aleti kalitesi kötü ise 5 Volt yerine 6 Volt verdiğinde zaten cihaza zararı olur. Voltaj tutarlı olursa akımın önemi yok.

Geri
Yukarı