Çözüldü Farklı şarj seviyesindeki piller paralel bağlanabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
13
Yer
Hinohara Nishitama
1694848899702.png

2 adet seri bağlanmış 2'li li-on pilim var. Şu şekilde bağlayacağım.

2'lilerden birinin voltajı 5.8, diğerinin 7.1 volt.

Öylece bağlayayım mı yoksa ikisini de şarj edip mi bağlamam lazım?

Dolu olan neyse de boş olanı şarj etmek 2 saat sürecek, ondan soruyorum.

Çözüm
Anladım hocam, laptop içinde zaten BMS şarj devresi vardır, orada ayrı BMS'ye zaten gerek bulunmuyor. Ama oraya da direk 2 paralel 3400 mA'i direk paralel bağlayıp yine kullanamazsınız, iki katı kapasitedeki 6800 mA'lik 18650 pilleri bu nedenle kullanmanız daha sağlıklı olur demek istemiştim. Paralel 2S bağlanır bağlanmasına ama pillerde iç şarj alma sorunları farkı en başta hiç olmasa sonradan olursa eğer laptop ve şarj güvenliği açısından mutlaka sorun olur. Bu nedenle çift kapasiteli amper-h' li 18650 pil bulup satın alıp oraya monteleneniz daha uygunu olur. Kolay gelsin.
Eki Görüntüle 1945433

2 adet seri bağlanmış 2'li li-on pilim var. Şu şekilde bağlayacağım.

2'lilerden birinin voltajı 5.8, diğerinin 7.1 volt.

Öylece bağlayayım mı yoksa ikisini de şarj edip mi bağlamam lazım?

Dolu olan neyse de boş olanı şarj etmek 2 saat sürecek, ondan soruyorum.
Powerbank devresiyle olabilir.

Artı -1 Eksi
Merhaba. Li-ion pilleri mutlaka BMS (dengeli) şarj devreleri ile şarj etmek veya direk adaptörlere bağlayıp şarj etmemek gerekiyor. 2S BMS ile piller farklı voltajlarda bulunsalar bile 2 adedi seri şarj edilebilir. 2S BMS ile biri dolu (tam şarjlı) diğeri daha boş (az şarjlı) olsa bile yine dengelenerek eşit şarj edilmiş olurlar. Ancak paralel BMS devreleri bulunmuyor veya sonradan bunlar paralellenip bağlanmıyorlar şeklinde biliyorum, çünkü uygulamalarına rastlamadım. 7.2 volt 6800 mA'lik batarya için 2 adet 6800 mA kapasiteli 18650 li-ion pili bulup 2S BMS 'yi satın alarak bunu gerçekleştirirsiniz. Kolay gelsin.

@Yeni Teknik Sembol Açıkçası BMS nedir diye araştırsam da aklımda bir şey canlanmadı. Şarj kontrolünü laptop anakartı yapıyor, nasıl yapıyor bir fikrim yok.

Anakarta normalde 2 seri bağlantılı 3.7 voltluk 4020 mAh kapasiteli toplam 7.4 volt 4020 mAh batarya takılı. Bende aynı bataryadan 2 tane var şu an. Paralel bağlayıp 8040 mAh kapasitesinde kullanamaz mıyım?

Bir de iki pilin arasında şöyle bir şey var.

IMG_20230916_161141.jpg

Anladım hocam, laptop içinde zaten BMS şarj devresi vardır, orada ayrı BMS'ye zaten gerek bulunmuyor. Ama oraya da direk 2 paralel 3400 mA'i direk paralel bağlayıp yine kullanamazsınız, iki katı kapasitedeki 6800 mA'lik 18650 pilleri bu nedenle kullanmanız daha sağlıklı olur demek istemiştim. Paralel 2S bağlanır bağlanmasına ama pillerde iç şarj alma sorunları farkı en başta hiç olmasa sonradan olursa eğer laptop ve şarj güvenliği açısından mutlaka sorun olur. Bu nedenle çift kapasiteli amper-h' li 18650 pil bulup satın alıp oraya monteleneniz daha uygunu olur. Kolay gelsin.

Çözüm
@Yeni Teknik Sembol Anladığım kadarıyla şarj edilirken sorun olabilir. Yine de çalışırsa benim için sorun yok. Teşekkürler.

Bağladım. %50 falan doluydu pil en son, %12 okudu ilk taktığımda. Daha şarja takmadan %15 seviyelerine geldi. İlginç de olsa normal karşıladım.

Şu an şarjda ve anakart bayağı ısındı. Normalde 40 dereceydi, ama işlemci sıcaklığı bile 60 gösteriyorsa anakart içeride kesin yanıyordur. Yine de piller arası voltaj farkı kapanmadığından bunu da normal karşıladım.

Çlaalışıyor işte ya, anormallikler olsa da şarj süremi katladım işte :D Laptop kütük gibi oldu. Pilleri sokacak yer bulamadığımdan birini sola birini sağa olacak şekilde ayırıp araya bir de kablo şektim. Kasa resmen iPhone'un içi gibi oldu :D

Ne olur ne olmaz yine de ilk şarjı iyi bir soğutma ile yapacağım.

Son düzenleme:
Seri piller arasında çok fazla voltaj farkı vardır, bu nedenle tek serideki pilleri (5.1 veya 7.2 den birini) kullanmanız daha iyi olurdu veya daha yüksek kapasitedeki 2 lityum-iyon pille bunu uygulayın demek istemiştim, çünkü aralarındaki fazla voltaj farkı laptop şarj ünitesi şarjının boşa harcanmasına ve şarj esnasında daha büyük kayıplara neden olacaktır. Mutlaka içlerinden bir seriyi (5.1 veya 7.2'yi) seçin veya daha yüksek amper-saat kapasitesiyle satın alınacak 2 seri pille bu işlemi tamamlayın. Tek seri pillerle laptop destek süresi çok kısa geldiği için mi bunu uyguluyorsunuz? Kolay gelsin.

Geri
Yukarı