Farklı şehre taşınırsam açığa geçebilir miyim?

SelimAkoguz

Hectopat
Yer
Selim
Daha fazla  
Meslek
Selim
Merhaba. Şu an da aydın'da %5 ile alan sınavlı bir lisede 12. sınıf olarak eğitim görüyorum.
Ailem şu an da yavaş yavaş Muğla/Fethiye ovacık'a taşınıyorlar. Orada iş kuracakları için mecburu olarak oraya gidiyorlar, ben ise aydın'da yalnız olarak kirada kalmam gerekecek.
Fethiye'de bir tane sınavlı lise var o okulda yeni olduğu için sanırım 12 ve 11. sınıf alımı yok.
Diğer sınavsız olanlarda ilgimi çeken fethiye Anadolu lisesi kalıyordu fakat orada da kontenjan 1 ve beni ortalamam düşük olduğu için 4. sıraya atıyor, yani girmem imkansız desek yeridir.
Benim ikametgâh adresimi değiştiğimizde açık liseye geçebilmem mümkün mü? Çünkü gerçekten girebileceğim lise yok olanlarda uzakta kalıyor, hiç bilmediğim şehirde o kadar uzak yola gitmek hele ki sınav senemde günümün bir saati belki de daha fazlasını yolda geçirmek hiç istemiyorum.

Ne yapabilirim? Açığa geçmem mümkün mü ikametgâh adresimiz değiştiğinde? Annemler şu an da orada dükkanı kiraladılar, ev de kiraladılar hatta ve yaklaşık 3 haftadır oradalar yavaş yavaş ortamı hazırlamaya çalışıyorlar, yakın zamanda da nakliye şirketi ile beraber eşyalar komple götürülecek.

Yanlış hatırlamıyorsam taşınma durumunda kazandığın liseye yakın düzeyde bir lise yoksa açığa geçebiliyordun.Buraya sormak yerine halk eğitim merkezini arayıp bilgi alın.Buradakinler bir şey söylese bile doğruluk payı az çünkü hem aöl'e geçmede bilgi yetersizliği var hem de kafalarına göre sistem yapıyorlar.Halk eğitim merkezindekinlerin bilgiler de tam olmuyor ama buradakinlere göre daha garanti olacaktır ama yine yanlış hatırlamıyorsam aöl'e geçme kapanmadı mı? Belli bir tarihe kadar mazeret sunulacaktı ondan sonra bir daha alım yapılmayacaktı diye biliyorum gerçi bu sadece mazeret için de geçerli olabilir.

Yanlış hatırlamıyorsam taşınma durumunda kazandığın liseye yakın düzeyde bir lise yoksa açığa geçebiliyordun.Buraya sormak yerine halk eğitim merkezini arayıp bilgi alın.Buradakinler bir şey söylese bile doğruluk payı az çünkü hem aöl'e geçmede bilgi yetersizliği var hem de kafalarına göre sistem yapıyorlar.Halk eğitim merkezindekinlerin bilgiler de tam olmuyor ama buradakinlere göre daha garanti olacaktır ama yine yanlış hatırlamıyorsam aöl'e geçme kapanmadı mı? Belli bir tarihe kadar mazeret sunulacaktı ondan sonra bir daha alım yapılmayacaktı diye biliyorum gerçi bu sadece mazeret için de geçerli olabilir.
Evet şuan da okuduğum liseye yakın düzeyde bir okul yok. Sadece taşınacağım ilçelere baksam yeterli değil mi, farklı ilçeleri kapsıyor mu bu durum onlar fazla uzak kalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı