Fasulye Bitki Islahı Çalışması

21Kıray

Hectopat
Daha fazla  
Fasulye bitkime ıslah (yapay seçilim) çalışmam.
Evde saksıda fasulye yetiştiriyorum. Fasulye bitkim (doğal olarak) yeterince büyüdüklerinde fasulye çıkartıyorlar. Fasulyeler yeterince olgunlaştığında saksıma yanlızca en iyi en hızlı büyüyenleri ekiyorum. Bunu tekrar tekrar yapıyorum. Yani anlayacağınız bitki ıslahı yapıyorum. Sizce iyi bitkiler elde eder miyim?

Lisede ne öğretildi pek hatırlamıyorum ama hızlı gelişmesi bitkinin genlerine bağlı bir şey ise, Nazi düşüncesi gibi üstün ırk yetiştirilebilir sanırım. Başarılar dilerim.

Eğer fasulyeler bu özelliklerini yani hızlı ve iyi büyümelerini genlerle aktarıyorsa, ki bence aktarıyor, bence devam etmelisin bu çalışmaya. Ama sürelerini durumlarını not alarak incelemen, karşılaştırarak incelemen daha iyi olur, daha net görürsün. Nicel olarak yani.

Sizce iyi bitkiler elde eder miyim?
İyiden kastının ne olduğuna bağlı :) Islah yapmak tabi sağlıklı olanı seçmene bağlı. Boyu büyük diye sağlıklı sandığında bu sana bir fayda getirmez. Neyse, sağlıklı olanları seçip diğerlerini söktüğünde veya uzaklaştırdığında tabi hızlarında artış olur çünkü beslenecek kök sayısı azalmış oluyor ve daha çok besleniyor sağ kalanlar :)
Eğer bitkinin sağlıklı ve doğal olarak daha çok hızlanmasını istiyorsan bitkinin gerekli sıcaklık alanını sağlaman fotosentezi gerçekleştirecek yeri sağlaman gerekli. Bunun ardından büyümesinde en etkili olan da vitamindir bitkinin vitamini de gübredir o yüzden doğal gübre ile daha hızlı büyümesini sağlayabilirsin.
Bira daha bilimsel olarak şunu da belirteyim toprağın azot değeri, mikro organizma varlılığı da büyümeye ve sağlığına etkili olduğundan buna da dikkat etmen lazım.
Daha çok yazarım da bu kadarı büyümesinde fazlasıyla yeterli.

Her biri aynı şartlar altında büyümesine rağmen hızlı yetişiyorsa tabiki olumlu sonuç alırsın.
Peki sizce rastgele mutasyonları (dolayısı ile genetik çeşitliliği) artırmak için bitkiyi bir hastanenin radyoloji bölümüne koysam falan, yani kısacası nitkiye zarar vermeyecek ama küçük te olsa mutasyonlara sebep olabilecek şeyler yapsam olumlu sonuç alır mıyım?

Peki sizce rastgele mutasyonları (dolayısı ile genetik çeşitliliği) artırmak için bitkiyi bir hastanenin radyoloji bölümüne koysam falan, yani kısacası nitkiye zarar vermeyecek ama küçük te olsa mutasyonlara sebep olabilecek şeyler yapsam olumlu sonuç alır mıyım?
Alabilirsin, ancak olumlu sonuç alma ihtimalin bir maymunu klavyenin başına oturtup klavyeye rastgele vurarak ekrana gelen harflerin anlamlı bir bütün oluşturma ihtimali kadardır. Radyasyon da aynı işlevi görecek çünkü. Hatalardan olumlu sonuç almak gibi. Çaprazlama yöntemi bunun yanında daha mantıklı ve daha ihtimallidir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı