Fat bike bisiklet nasıldır?

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Eski bisikletim var emektar hani küçük bir şey vitessiz. O beni değil de ben onu taşıyorum gibi bir şey çok zor yokuşu çıkması falan. Sele yüksekliğini en yukarı alsam da ideal yüksekliğe gelmiyor. Bacağım dik bir pozisyonda olmuyor. Bisiklet almaya karar verdim. Youtube'da gezinirken fat bike bisiklet gördüm. İstanbul yolları da engebeli olduğu için çok iyi olacaktır. Baya beğendim pedal konusunda da çok hafif olduğunu söylüyordu videoda. Fat bike kullanan var mı veya bu konu hakkında çok iyi bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
@BilgisayarKurdu sizin bisikletle ilgili bilginizin çok iyi olduğunu forumda rastlayarak öğrendim. Başka yerlere de yazdım geri dönüş sağlanmadı en hızlı geri dönüş sağlanılacak yer burası bir el atın.

Fat bike kar ve kum gibi bisikletin ilerleyemediği yüzeyler için üretilmiş bisikletlerdir. Tekerlekleri çok büyük olduğu için yerle temas eden yüzeyi artıyor ve enerjini çalıyor. Eğer karda sürmeyi düşünüyorsan yerle temas eden yüzeyin artması gömülmeden ilerlemen anlamına gelir. Ağır olması da başka bir eksisi. Kocaman kalın tekerler görsel olarak hoş görünebilir ama yokuş çıkarken pedal hafif falan olmaz. Amacı dışında kullanırsanız sadece ilgi çeker ve konforlu bir sürüş yapmış olursunuz. Onun yerine mtb yada şehir bisikletine yönelebilirsiniz.

Karda da sürmeyi düşünüyorum bir de şunu belirteyim. Şu an bisikletinin sele yüksekliğini en dibe al üstüne vitesin sol tarafı en büyük çarka al sağ tarafı 6 ya al ben öyle sürüyorum bisikleti düşün yani. Yeni bisiklet aldığımda sele yüksekliği bana göre olacak küçücük bisiklette vitessiz kullanıyorum ve o şekilde yokuşları çıkıyorum vesaire. İlk başladığımda dizim kırılıyordu tekleyen amcalar gibi dizimin bağı çözülüyordu indiğimde, şimdi alıştım o da olmuyor artık. Vitesi olacak üstüne sele yüksekliğini ideal yüksekliğe alabileceğim. Şu an sadece üst bacak kaslarım çalışıyor ve ağrıyor. Alt taraf baldırlar falan hiç çalışmıyor. Fat bike aldığımda pedal konusunda dezavantaj çekmem diye düşünüyorum çünkü şu an kullandığım bisiklet baya küçük bir şey sürekli ayakta sürüyorum yani. Önerebileceğiniz mtb var mı? Bazıları yolların çoğu engebeli olduğu için şehir bisikletlerinden çok dağ bisikleti öneriyorlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok rahat bisiklet olduğunu akıcı olduğunu yorumda yazıyor. Şu an ses çıkışı olmadığı için doğru video mu bilmiyorum. Çok hafif diyor pedal konusunda. Yokuşta da aynı rahatlığı alırım diye düşünüyorum diğer bisikletten sonra. Konforlu bir sürüş derken engebeleri falan hissetmem yani değil mi? Bunu istiyorum bisikletten. Pedalın ağır olması hiç sorun çıkarmaz bana. Lastikleri bir de baya şişkin olduğu için korkuyorum bir de yerle teması çok dediniz lastik kolay kolay patlamaz değil mi?

Başka yorumlarda da birisi sormuş;
"Okulum uzak bunla gidip gelsem yorulur muyum hüsrana uğrar mıyım bu bisikletle?"
Yanıt olarak benim alacağım fat bike'ı kullanan birisi;
"Bende carraro fat bike var normal bisikletten farkı yok."
Yani sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum pedal ağırlık konusunda.

Mosso 26 BİGFOOT
Carraro Fat Bike 26 Jant Bisiklet - n11.com
İkisi arasında fark yoktur değil mi? Mosso daha ucuz olduğu için onu alabilirim.

Bir de şunu sorayım fat bike alacağım ama değer mi? Yani avantajları var mı? Eğer kullandıysan.

Dün yoldaydım cevap veremedim. Fat bike daha önce kullanmadım ama bildiğim kadarıyla avantaj ve dezavantajları şunlar.
Avantaj
+ Büyük tekerleri sayesinde kar kum gibi normal bisikletin ilerleyemediği yüzeylerde kolayca ilerliyor.
+ Kalın lastikler konforu arttırıyor. Denge kurması daha kolay ve sürmesi keyifli.
+ İlgi çekici ve güzel bir görüntüsü var.

Dezavantaj
- Fazlasıyla ağır. Pahalı ve fiyatına göre alınabilecek komponent ve malzeme kalitesi normal bir bisiklete göre oldukça düşük.
- Kalın tekerleri sürtünmeyi arttırdığı için fazlasıyla yorucu ve hareket kabiliyeti nispeten daha az.
- Yedek iç ve dış lastik bulmak biraz daha sıkıntılı ve normal bir lastiğe göre daha pahalı.

Dediğin gibi olabilir belki yorulmazsın sürerken ancak ben normal bir bisikletle daha rahat şekilde ulaşım sağlayabileceğine eminim.

1000-1500 lira gibi fiyatlara çok daha mutlu olabileceğin bisikletler alabilirsin. Ama eğer senin ihtiyaçlarına hitap eden model bir fat bike ise onunla daha memnun olursun. İhtiyaçlarını iyi analiz et ve doğru bisiklet türünü seçtikten sonra doğru modeli ara.

Normal bisiklet alacaksam 80 liralık ikinci el vardı onu alırdım frenleri ve vitesini adam ilk başta yenileyip verecekti mesela. Ama değişiklik olsun istiyorum yormayacaktır. Parça bulması evet o da beni düşündürüyor masraf çıkarır mı ondan korkuyorum yani lastikler hemen patlar mı kafam ona takıldı. Tabi ki de normal bir bisiklet alsam daha da rahat ederim ama o dezavantajın olmayacağını düşünüyorum o bisiklete geçiş yaptığımda kesinlikle daha da rahat edeceğim. Amacım bu bisikleti alıp her koşulda kullanmak bir de uzun süreli kullanım hani atıyorum 10 sene falan. Aldığımda mutsuz olur muyum bu bisiklet ile? Benim için lükse kaçar mı? Görüntüsü hoşuma gitti o videodaki adam çok hafif diyor. Bir de sürtünmeyi arttırır vesaire dediniz lastikleri kolay kolay patlamaz değil mi? Farklılık olsun diye alıyorum aslında. Kışın da sürerim. İşe başlayacağım mesela yaz kış bisiklet ile gitmeyi düşünüyorum. Ama bir yandan malzeme kalitesi düşük dediniz o aklımı çeldi 1300 liraya normal bisikletin malzeme kalitesi daha iyidir buna eminim. Masraflarının çoğu lastikler ve gövdesinin kalın olmasından dolayı pahalı. Ama ne kadar düşük olabilir malzeme kalitesi? Uzun ömürlü olmayacaksa dağ bisikleti alırım.

Eğer sürekli sorun çıkarmazsa yani lastiği kolay kolay patlamazsa düşünmeden fat bike alırım. Bana ağır gelmez o normal bisiklet alırsam kat ve kat daha iyi sonuç alırım ama bu bisiklette dezavantaj yaşamayacağım pedal konusunda ondan eminim.

Kesinlikle dayanıksız olur gibi algıya kapılma dayanıklı olucaktır. Lastiğide uygun hava basıncında kullanırsan dayanıklı olur ve kolay kolay patlamaz. Benim malzeme kalitesinden kastım üzerindeki aksam ve üretildiği malzemeydi. Şuan bakamıyorum ama gönderdiğin bisikletler mesela çelikten üretilmiş. 1000 liralık bir bisiklet normalde çelik değil alüminyum olmalı. Frenleri mekanik disk. Sanırım ön amortisörüde yoktu. Gerçi amortisör çokda gerekli değil ancak fiyatı etkiliyor sonuçta. Aktarma organlarıda zayıftı hatırladığım kadarıyla. Malzeme kalitesinden kastım o yoksa 18 kiloluk çelik bir bisiklet çok dayanıklı olacaktır. Dezavantajlarını yazdım zaten satın almış olanları bir oku, forumlara bak öyle karar ver.

Tamam karar verdim fat bike alacağım büyük ihtimal. Aldığımda bir denerim bakayım ağır mı değil mi hareket kabiliyeti iyi mi falan diye eğer umduğum gibi değilse vazgeçip dağ bisikleti alacağım.
Hareket kabiliyeti o kadar iyi değil dediniz de yapan yapıyor hareketini. :p
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kar da falan da aynı buna yakın hızda gidiyorlar. Bir de tecrübe etmek istiyorum bakalım nasıl bir şey diye. Farklı olmasından dolayı bunu alacağım. Aldığımda fotoğraf vesaire atarım. 1 ay sonra falan da iyi mi kötü mü bununla ilgili düşüncelerimi yazarım.

Dışarıda o siyaha boyadığım ve BMX'i andıran bisikletimle turlarken bir tane çocuğun bisikletini gördüm ne zaman aldığını ve ne kadara aldığını sordum. 2 senedir kullanıyormuş 500 liraya almış. Baktığımda frenler mekanikti frenlerde hiç sıkıntı oldu mu dedim. Hiç tamire götürmedim hiç bir parçası değişmedi dedi. Bir tane video izledim mekanik frenler çabuk bozuluyor dedi. Her neyse mekanik fren de iyi yani hissiyatı normal fren gibi olsa da performansı gayet iyi. Aklımda bu soru işareti vardı o da gitti. Artık gönül rahatlığıyla fat bike alabilirim.
Bence şöyle bir avantajı daha var Türkiye için geçerli. Biliyorsunuz bizim ülkede bisikletlere hiç saygı yok ve fat bike bisiklet gibi değil motor gibi duruyor. En azından motora benzetebilirler bu şekilde saygı gösterirler bir nebze de olsa. Bir de kalın tekerleği olmasıyla birlikte viraj alırken daha fazla sağa veya sola yatılabilir düşük hızda. Her neyse alacağım zaman avantajlarını eksiksiz anlatacağım. Yani normal bisiklette de anlatacağım avantajlar var denilebilir çünkü eski bisiklet BMX kadar küçük. Bir şeyi atlamadan deneyimlerimi eksiksiz paylaşacağım. Tabi şu an alamıyorum o sıkıntı. :(

Selamlar öncelikle, 2 hafta önce Akyaka'ya gittiğimde saati 5 TL'ye kiralamıştım. Öncelikle çoğu insanın dikkatını çekiyor. 1000 TL'ye alacağın başka bir bisiklet bu kadar ilgi toplamaz. Ben fena bulmamıştım, çimenlere girmiştim ve lastiğe hiç birşey olmamıştı. Ancak çıktığım zaman ön ve arka tekerin akortsuzluğunu gördüm. Ancak girdiğim yerle alakalı olduğuna emin değilim. Yoruculuk kısmına gelince fena değil ama ikinci el yol bisikleti alsan senin için daha iyi olabilir, her yerde süremezsin ancak asfaltta baya hızlı gidersin. Ayrıca Mosso Bigfoot'tu sanırım bindiğim bisiklet, sele kelepçesi borusunu tutsaydı ve disk frenlerden ses gelseydi daha memnun olacağıma eminim.

Carraro Fat Bike 26" alacağım buraya yakın bayisi var. Benim ilk amacım spor olduğu için bu bisikleti alacağım yani çok yorması veya az yorması önemli değil. İkincil olarak ulaşım için kullanırım ve kışın diğer bisikletlerle süremezken bu bisiklet çok rahat gidiyor videolarını izledim normal yolda da karlı yolda da neredeyse aynı hızda gidiyorlar. Yaz kış sporu ihmal etmeyeceğin bir bisiklet. İlgi çekmesi de ayrı bir özellik tabi. Amortisör olsa bile onu kilitlerdim zaten enerjini çalıyor bir de amortisör ile iyice zorlaştırmasın. İkinci el satıyor alacağım bisikleti hidrolik frene geçmiş emin değilim şimdi onu mu alsam yoksa sıfır mı alsam diye. 14 ay garantisi devam ediyormuş ama bütün parçaları değiştiği için garanti dışı olacaktır. Mekanik frenli bisiklet kullandım gayet iyi o yüzden sıfır almayı düşünüyorum riske girmek istemiyorum.
Carraro Fat Bike - Bisiklet ile ilgili tüm malzemeler sahibinden.com'da - 309171585

Bu adamı Facebook ikinci el gruplarından tanırım, biraz egoist bir kişi. Ama güvenilir diye biliyorum. Ayrıca sıfır Mosso Bigfoot alırsan 150 lira civarına M395 ayarında bir hidrolik fren bulabilirsin, 50 liraya da elindeki birleşik vites-fren kolunu değiştirebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı