Fedora 32 ve Windows 8.1 Dual Boot kurulumu

xSquez

Centipat
Daha fazla  
Windows 8.1 Pro sistemime dual boot ile Fedora 32 işletim sistemini yüklemek istiyorum. Fedora'nın kendi sitesinden workstation ISO dosyasını indirip Rufus ile USB diske yazdırdım. Sonra bilgisayarımı USB diskten başlattım ve kuruluma geçtim kurulum dilini ayarladım. Fakat disk part kısmında ne yapacağımı bulamadım. Fedora 32 Türkçe kurulum pek fazla yok olanlar da zaten sanal makine üzerinden kurulum yapıyor. Rehber şeklinde anlatırsanız çok daha güzel olur.

Windows'ta Disk Yönetiminden Windows'un bölümünü istediğiniz kadar küçültün. Fedora kurulumunda elle kurulumu seçip ayırdığınız bölümü birincil bölüm, dosya sistemi EXT4, bağlama noktası "/" olarak biçimlendirmeniz yeterli.

Resimli bir şekilde gösterebilirim ama biraz sürer.

ISO dosyasını yazdıramadan önce AOMEI Partition assistant 8.9 kullanarak D: Bölümünden 43GB'lık bir bölüm ayırıp F: Harfini vermiştim.

ISO dosyasını yazdıramadan önce AOMEI Partition assistant 8.9 kullanarak D: Bölümünden 43GB'lık bir bölüm ayırıp F: Harfini vermiştim.
O bölümü elle kurulum sırasında silip dediğim şekilde biçimlendirmeniz gerek. Şu an Fedora ISO'su indiriyorum sanal makineye kurarken resimli olarak anlatabilirim.

Fedora'da otomatik bölüm düzeni modu varmış. Onu kullanabilirsiniz. Dual bootu da otomatikleştirecek şekilde ayarlamışlar mıdır diye deneme şansım olmadı ama bölüm düzenine bakarak anlayabilirsiniz. Zaten değişiklikleri kabul etmek isteyip istemediğinizi soruyor.

1599041511971.png

1599041557010.png

1599041626082.png

Geri
Yukarı