Fedora 37 vs Fedora Rawhide

Kernelginar

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
19
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: ASUS TUF Gaming F15 FX506LHB-HN323
İşlemci: i5-10300H
Ekran kartı: GTX 1650
RAM: 8 GB 3200 MHz DDR4 Laptop
Dahili Depolama: Intel SSDPEKNU512GZ
Meslek
Öğrenci
Merhaba.

Bir değişiklik olsun diye Fedora denemeyi düşünüyorum fakat hangi sürümü kullanmam gerektiği konusunda kararsız kaldım.

Ayrıca Fedora'da bazı önemli paketlerin eksik olduğunu duydum. ffmpeg, H264 çözücü gibi paketler. Bu tarz paketleri Fedora kullanan arkadaşlar nasıl sağlıyorlar? Aradığınız şeyi bulma konusunda sorun yaşıyor musunuz?

Arch Linux'un getirdiği kaynak bolluğuna alışkınım. AUR benzeri Fedora kullanıcılarının paketlerinin bulunduğu ayrı bir repo var mı?

Ben bir Arch Linux kullanıcısı olarak neden Fedora Linux kullanmalıyım?

Merhaba.

Bir değişiklik olsun diye Fedora denemeyi düşünüyorum fakat hangi sürümü kullanmam gerektiği konusunda kararsız kaldım.

Ayrıca Fedora'da bazı önemli paketlerin eksik olduğunu duydum. ffmpeg, H264 çözücü gibi paketler. Bu tarz paketleri Fedora kullanan arkadaşlar nasıl sağlıyorlar? Aradığınız şeyi bulma konusunda sorun yaşıyor musunuz?

Arch Linux'un getirdiği kaynak bolluğuna alışkınım. AUR benzeri Fedora kullanıcılarının paketlerinin bulunduğu ayrı bir repo var mı?

Bence 37 iyidir. Kurulum ekranında codecleri kuralım mı diye soruyor.

Merhaba.

RPM reposu var hocam, ffmpeg'i OBS için oradan kurmuştum. Ben yine Fedora'ya alışamayıp Arch'a geri döndüm. Arch'ın performansı bana kalırsa çok daha iyi, çok daha fazla kolaylık da sağlıyor.

Ayrıca ne yapmanız gerektiğini de buldum, RPMFusion reposundan indirip ffmpeg ve OpenH264'de kurabiliyorsunuz:
sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-30.noarch.rpm (repoyu ekleme komutu)

Fedora 37 normal Fedora, Fedora Rawhide ekstradan "rawhide" reposunu bulunduruyor. Zaten çoğu şeyi normalinde tekrar yapabildiğin için Fedora 37 tavsiye ederim, hafiflik açısından fark olmasa bile bana farkı varmış gibi geliyor.

Bu tarz paketleri Fedora kullanan arkadaşlar nasıl sağlıyorlar? Aradığınız şeyi bulma konusunda sorun yaşıyor musunuz?
-Aradığım şeyi bulma konusunda sorun yaşamıyorum. Bu kullanıcıdan kullanıcıya aranacak şeye göre değişebilir.

-Fedorada open source olmayan uygulamalar yokmuş. Fakat RPMFusion repositorysi ile birlikte onları da steam, discord vs dahil edebiliyorsunuz.

Ek olarak ben OBS kullanıyorum ekstra bir şey indirmem gerekmedi.

-Arch Linux hakkında pek bilgi sahibi olmadığım için bu soruyu cevaplamıyorum fakat bir ayı geçti sanırım Fedora kullanıyorum ve Her şeyi Fedora üzerinden gerçekleştiriyorum. KDE Plasma bazen sinir ediyor restart atmam gerekiyor. Tek karşılaştığım sorun bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı