Çözüldü Fedora GNOME'a Repo eklenemiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

synoMM

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS B350 M-A
Ryzen 3 2200g
GTX 1650
2X8 16GB GSKILL 3200 MHZ
Transcend SSD220 240 GB
İlk Linux kullanışım, çok şey bilmiyorum internet ne yazıyorsa onu yapıyorum kusuruma bakmayın saçma bir şeyler yapıyorsam.

Bu linkte anlatıldığı gibi Steam'i indirmek istiyorum, biliyorum OS'in kendi software uygulamasından indirebiliyorum ancak ileride komutla indirme konusunda işim olursa yine sıkıntı çıkarmasın istiyorum.

Talimatlardaki ilk komut olan "sudo add-apt-repository multiverse" komudu "command not found" hatası veriyor. Update ve upgrade komutlarını yazdım değişmedi, software uygulamasından repo devreye alma kısmında yok, onunla bağlantılı olduğunu düşündüğüm "sudo apt install Steam" komudu da çalışmıyor. Nasıl ekleyebilirim bu repoyu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dostum Fedora dnf kullanıyor.

sudo dnf install steam

Repoları güncellemek için ekstra olarak;

sudo dnf update
İlk Linux kullanışım, çok şey bilmiyorum internet ne yazıyorsa onu yapıyorum kusuruma bakmayın saçma bir şeyler yapıyorsam.

Bu linkte anlatıldığı gibi Steam'i indirmek istiyorum, biliyorum OS'in kendi software uygulamasından indirebiliyorum ancak ileride komutla indirme konusunda işim olursa yine sıkıntı çıkarmasın istiyorum.

Talimatlardaki ilk komut olan "sudo add-apt-repository multiverse" komudu "command not found" hatası veriyor. Update ve upgrade komutlarını yazdım değişmedi, software uygulamasından repo devreye alma kısmında yok, onunla bağlantılı olduğunu düşündüğüm "sudo apt install Steam" komudu da çalışmıyor. Nasıl ekleyebilirim bu repoyu?

Çoğu Linux'ta kurulu olarak geliyor bazı paketlerde ama şunları bir dener misiniz?

Apt install sudo.

Yum install sudo.

İlk komutta "Unable to locate package sudo" hatası verdi 2. komut çalıştı, zaten yüklü dedi hala aynı hatayı alıyorum.

Teşekkürler oldu sonunda, sabah yarım saat uğraştım bulamadım her şeyi foruma yazmayayım diye zaman israf ettim o kadar. Ben internette bulduğum komutlarda "apt" kısmını çoğunlukla "dnf" olarak değiştirip komut çalıştırabiliyor muyum yani bu Linux'un kodları işleme şekliyle mi alakalı yoksa kullanılan komuda göre bu apt / dnf kısmının dışında komudun tamamı değişiyor mu?

Teşekkürler oldu sonunda, sabah yarım saat uğraştım bulamadım her şeyi foruma yazmayayım diye zaman israf ettim o kadar. Ben bu "apt" kısmını çoğunlukla "dnf" olarak kullanıp komut çalıştırabiliyor muyum yani bu Linux'un kodları işleme şekliyle mi alakalı yoksa kullanılan komuda göre indirme komutları vs. değişiyor mu?
Her şeyi başına dnf yazarak kuramazsın. Bu komutlar dağıtımdan dağıtıma değişir.

Size tavsiyem, sorununuza hızlı cevap almak istiyorsanız ChatGPT vey Gemini'dan yardım almanız.

Teşekkürler oldu sonunda, sabah yarım saat uğraştım bulamadım her şeyi foruma yazmayayım diye zaman israf ettim o kadar. Ben bu "apt" kısmını çoğunlukla "dnf" olarak kullanıp komut çalıştırabiliyor muyum yani bu Linux'un kodları işleme şekliyle mi alakalı yoksa kullanılan komuda göre indirme komutları vs. değişiyor mu?

Dostum her distroda önyüklü olarak repolar değişir. Fedora önyüklü olarak dnf kullanıyor.
Yine apt repolarını kullanmak için;

sudo dnf install apt

Komutuyla kullanabilirsin. Bu konuda farklı repoları kullanmakta sıkıntı oluyor mu açıkçası bende bilmiyorum. Direk kullanılabiliyor mu emin değilim fakat kesinlikle her repoyu her distroda çalıştırabilirsin AUR repoları dahil. Sorunu çözmene yardımcı olduysa konuyu çözüm olarak işaretleyebilirsin.

Burada Debian tabanlı sistemler için anlatmış. Siz Fedora kullanıyorsunuz, tabanlar farklı. O yüzden hata alıyorsunuz.

Ayrıca Proton kurmak istiyorsanız ProtonUp-Qt programını kullanın. Ekstra paket kurmaya gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı