Fedora'nın yanına hangi Windows'u nasıl kurmalıyım?

Akif9748

Kilopat
Makaleler
14
  • 240 GB Kingston A400.
  • G31M-ES2l
  • 2 + 2 GB Kingston DDR2 800.
  • Intel Q8200 @2.33 GHz.
  • HD 6570 2 GB.
Diskimde sadece Fedora var ve yeterince alanım da bulunuyor.

Şimdi ben buna Windows 8.1 mi kurmalıyım, 10 mu?

Ama daha önemlisi, kurarken Dual boot olması için uygulamam gereken adımlar nelerdir?

Gparted'dan NTFS bölüm ayır. Eğer gparted yoksa şu 2 komuttan biri olcaktı. Fedora Apt mi Pacman miydi hatırlamıyorum.
Kod:
sudo pacman -S gparted
Kod:
sudo apt install gparted
Peki işin sonunda, ben Windowsu ilgili bölüme kurduğumda, GRUB oluşacak mı?

GRUB zaten sisteminizde kurulu, Windows kurulumundan sonra menüde görünmezse os-prober ile eklemeyi deneyebilirsiniz, ayrıca "Windows Embedded 8.1 Enterprise" tavsiye ederim.

Gparted'dan NTFS bölüm ayır. Eğer Gparted yoksa şu 2 komuttan biri olacaktı. Fedora apt mi pacman miydi hatırlamıyorum.
Kod:
sudo pacman -S gparted
Kod:
sudo apt install gparted

Fedora yum paket yöneticisinden dnf paket yöneticisine geçti. Geçiş uzun süre önce oldu ama detay olarak vereyim dedim.

[CODE lang="bash" title="gparted DNF"]sudo dnf install gparted[/CODE]

Peki işin sonunda, ben Windows'u ilgili bölüme kurduğumda, grub oluşacak mı?

İlk önce bence Windows kurun ardından disk yönetiminden istediğiniz kadar alan ayırın. Daha sonra Fedora'yı o ayırdığınız diske yükleyin. Fedora'daki grub biraz karışık fakat evet normal şartlarda windowsunuzu görüyor. Grub.

Eğer Fedora'yı yüklediyseniz Gparted indirip veya masaüstü ortamınız disk programını oradan alan ayırın daha sonra Windows'u yükleyin fakat BIOS kullanıyorsanız grub gidicektir Windows kurulumdan sonra tekrar MBR yazdırmanız gerekir. UEFI ise biraz daha şanslısınız EFI'leri ayrı tuttarsanız daha sağlıklı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı