Rehber Fedora'ya Flutter kurulumu Desktop, Mobile, Web Geliştirme İçin Gerekenler

Merhaba,

Az önce kendim için Flutter yükledim ve hem kendim için ileride tekrar ihtiyacım olduğunda bakmak için hem de Fedora üzerinde Flutter ile geliştirme yapmak isteyen Fedora kullanıcıları için bu rehberi hazırlama ihtiyacı duydum.

İlk olarak Android Studio'yu indirmemiz gerekiyor. İndirdiğiniz tar.gz uzantılı dosyayı bulunduğu klasöre çıkartın veya programı yüklemek istediğiniz dosya yoluna da çıkartabilirsiniz. Üstüne sağ tık yaptığınızda orada seçeği olacaktır. Bu çıkardığınız dosyayı programı yüklemek istediğiniz dosya yoluna taşıyın. Dosyanın içine girdiğinizde Install-Linux-tar.tx adında bir dosya göreceksiniz. O dosyada yükleme yapmak için gerekenler yazıyor isterseniz bakabilirsiniz ama ben size söyleyeceğim. bin adlı klasöre girip terminali açın ve
Bash:
./studio.sh
yazın. Yükleme ekranı gelecektir yüklemeyi yapınız. Konsolu kapatmayınız. Android Studio açıldıktan sonra görseldeki gibi desktop entry oluşturun.
1673272763690.png

Ardından SDK Manager'a girelim ve cmd tool yüklemesi yapalım.
1673272830446.png

Android SDK menüsüne girdikten sonra SDK Tools sayfasında Android SDK Command Line Tools'u işaretleyin ve Apply diyin.

1673272879078.png

Yükleme tamamlandıktan sonra Apply ve OK diyerek programı kapatabilirsiniz.

Şimdi sıra Flutter'ı yüklemeye geldi. Flatpak ya da Snap kullanmayacağız. Manuel olarak yükleyeceğiz. Flutter'ı bu sayfada Install Flutter manually kısmından indiriniz.
1673273132967.png
Konsolu açın ve cd komutu ile yüklemeyi yapmak istediğiniz dosya yoluna gidin. Ben home içine kuruyorum.
Bash:
cd ~
tar xf ~/Downloads/flutter_linux_3.3.10-stable.tar.xz

Path'i güncellememiz gerek ki konsoldan ulaşabilelim. Bunun için home dosya yolundaki .bashrc dosyasına flutter'ımızın yüklü olduğu dosya yolunu vereceğiz. Vim ile editleyebilirsiniz veya benim gibi gizli dosyaları göster diyerek dosyayı bir text editör ile açarak da editleyebilirsiniz. Şunu ekliyoruz:
export PATH="$PATH:/home/AKA/flutter//bin" tabii sizin yolunuz farklı olabilir. Nereye yüklediyseniz flutter içindeki bin klasörünün yolunu buraya yazıyorsunuz. İşlem bittiğinde bu şekilde görünüyor:
1673273508294.png

Artık yeni bir konsol açıp flutter doctor yazarsanız sizi nelerin kurulu olduğu veya eksik olduğuyla alakalı flutter sizi bilgilendirecektir.
Android Studio için lisansları kabul etmeniz gerekiyor. Bunun için: flutter doctor --android-licenses yazın ve gelenleri kabul edin.
Linux Desktop geliştirme için ise:

Kod:
sudo dnf install clang
sudo dnf install cmake
sudo dnf install ninja-build

Paketlerini yüklemeniz yeterli. Yüklemeler tamamlandıktan sonra flutter doctor yazarsanız onların da olduğunu görebilirsiniz. Yükleme esnasında bir sorunla karşılaşırsanız veya eksik bir şeyler varsa söyleyebilirsiniz çünkü yazıyı ben yüklemeleri yaptıktan sonra yazıyorum kaçırdığım bir şey olabilir.

Linux için uygulama geliştirebilirsiniz artık.
1673274083592.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı