Fedora'ya geçilir mi?

NLREBORN

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, uzun süredir Arch Linux kullanıyorum. Başka dağıtımlarda sorun çıkarmadan çalıştırdığım uygulamaları, Arch kullanırken günlerce araştırmama rağmen çözemediğimden dolayı ve saçma sapan bir Update'den sonra sistemin bozulması gibi olaylardan sıkıldım ve distro değiştirme kararı aldım. Geçmek istediğim distro ne Debian kadar geç, ne de Arch kadar hızlı Update alsın istiyorum. Stabil olsun ve paket konusunda da beni üzmesin istiyorum. Fedora nasıldır önerir misiniz?(Ubuntu, Arch, pop! OS, Manjaro, EndeavourOS gibi distroları kullandım farklı distrolar hakkında az çok bilgim var, yeniliklere açığım.)

NVIDIA GTX1080 Ti(çift monitör kullanıyorum)
i5 8400.
16 GB RAM.
ASUS ROG STRIX B360-H

Red Hat daha iyi olur ancak paralı. Ben şuan diğer bilgisayarımda W10+Ubuntu 22.04 dual boot kullanıyorum. Fedora veya Ubuntu en iyisi olacaktor.

Ben kendim openSUSE kullanıyorum. Gayet stabil ve fazla güncelleme almıyor. Ayrıca sistemim eski olduğu için Fedora bir tık ağır gelmişti. openSUSE benim bilgisayara ilaç gibi geldi.

Fedora stabil ve Arch kadar hızlı güncelleme alır. Örneğin kernel güncellemelerinde geri kaldığını hatırlamıyorum. Arch'tan daha yenidir bile diyebilirim ancak daha stabildir. AUR paketleri gibi paketler olmadığı için RPMFusion ve Flatpak-Flathub önerileri mağazada çok çıkar. Arch dışı her türlü distro türünde repo eklemek zorunda kalacağın için Fedora'da da bu gerekebilir.

Kurulumu kendine bırakırsan BTRFS kurulum yapıyor. Spin kurmazsan GNOME ile geliyor.

aur çok büyük bir nimetmiş arkadaşlar. Konuyu açtığım günden beri söylediklerinizi dikkate alarak Fedora ve Debian denedim ve maalesef hepsi de AUR paketlerini arattı. Sanırım Arch ile yoluma devam edeceğim.

Geri
Yukarı