Felsefi kitaplarına nasıl başlanır?

mr.74

Centipat
Daha fazla  
Daha önce hiç felsefi okumamıştım kısa süre önce gelen kitapların içinde böyle buyurdu. Zerdüşt kitabını inceleyelim dedim biraz okudum ama dürüstçe kısa bir bölümünü anladığımı söylemeliyim çoğu kısmı ise pek anlamadım. sipariş ettiğim kitapların içinde Ssuç ve Ceza'da var (2 cilt) sanırım o kitapta da bu tarz bir durum yaşarım çünkü bilirsin Suç ve Ceza 😅 Kısaca böyle kitaplara nasıl başlamalıyım? Bunları okumadan önce anlamama yardımcı giriş seviye anlaması daha kolay hangi felsefi kitapları önerirsiniz? Ya da böyle bodoslama bu kitapları okumaya ve anlamaya çalışsam mı? (Ki hiç böyle yapmak istemiyorum sizin tecrübelerinizi merak ettiğim için bu son kısmı yazdım)

Belirttiğiniz kitaplar başlangıca uygun değil. İnternete dostoyevski okuma sırası... Tarzı şeyler yazıp o sırayla okursan çok daha iyi olur. Sana başlangıç için birkaç kitap öneririm.

Franz kafka

Babaya mektup
Dönüşüm

Stefan zweig.

Satranç
Korku
Bir kadının hayatından 24 saat.
Bilinmeyen kadının mektubu.

Fyodor dostoyevski.

İnsancıklar
[Daha var ama evde değilim (Dostoyevski okuma sirasi yazdığınızda karşınıza çıkan ilk kitaplar uygundur.)]

Tolstoy

Çocukluğum
[Daha var ama evde değilim (Tolstoy okuma sirasi yazdığınızda karşınıza çıkan ilk kitaplar uygundur.)]

Ekstra

Fareler ve insanlar
Küçük prens.
Şeker portakalı
İnsanlığımı yitirirken

Not: Eger okuma alışkanlığınız yok ise bunları da okumanız ve anlamanız zor olur. Okuma alışkanlığı kazanmak için önereceğim basit kitaplar şunlar;

Harry Potter serisi
Yüzüklerin Efendisi serisi.
Metro serisi

Not 2: Okuma alışkanlığı için yazdığım kitaplar kalın olabilir ama sadece olay üzerine yazılı, felsefi bir şey taşımayan, tek amaçları eğlence ve insanı kitabın içine almaya çalışan kitaplar oldukları için okuması gayet kolay ve keyifli olacaktır.

@Travis_Bickle Valla öncellikle detaylı cavap sağolasın. Okumayı severim ama bu zamana kadar hep poliseye gizem korku gerilim macera kitabı okudum yani bu felsefi ve klâsik kitaplarda yeniyim açıkçası almaya karar verdim ama böyle buyurdu Zerdüşt kitabını biraz inceledikten sonra büyük bölümünü anlamakta zorlandığımı farkettim o yüzden bir sorayım dedim. Dönüşüm kitabını okudum güzeldi ama ben kafamda çok daha başka düşünmüştüm o şekil olacağını bekledim ama olmadı genede güzeldi. Metro serisini yeni duydum ismi bir oyun serisini hatırlattı bana o yüzden şöyle bir bakacağım küçük prens ise küçüklükten çizgi film ve film kesitlerinden biliyorum ama okumadım bana nedense daaj çok çocuk kitabı gibi gelmişti ama onuda alırım sanırım. Dostoyevsky birsekilde hallolur ama şu Nietzsche böyle buyurdu Zerdüşt kitabını nasıl yapsam onuda mı Nietzsche okuma sırası yazıp öyle mi okumam daha doğru olur?

@Travis_Bickle vallahi öncellikle detaylı cavap sağ olasın. Okumayı severim ama bu zamana kadar hep poliseye gizem korku gerilim macera kitabı okudum yani bu felsefi ve klâsik kitaplarda yeniyim açıkçası almaya karar verdim ama böyle buyurdu zerdüşt kitabını biraz inceledikten sonra büyük bölümünü anlamakta zorlandığımı fark ettim o yüzden bir sorayım dedim. Dönüşüm kitabını okudum güzeldi ama ben kafamda çok daha başka düşünmüştüm o şekil olacağını bekledim ama olmadı gene de güzeldi. Metro serisini yeni duydum ismi bir oyun serisini hatırlattı bana o yüzden şöyle bir bakacağım küçük prens ise küçüklükten çizgi film ve film kesitlerinden biliyorum ama okumadım bana nedense daaj çok çocuk kitabı gibi gelmişti ama onu da alırım sanırım. Dostoyevsky bir şekilde hallolur ama şu nietzsche böyle buyurdu zerdüşt kitabını nasıl yapsam onu da mı nietzsche okuma sırası yazıp öyle mi okumam daha doğru olur?

Evet. Önce yazarın basit eserlerini okursan eğer o yazarın iç dünyasını tanır ve ne anlatmak istediğini daha iyi anlarsın. Eğer zaten okumayı seviyorsan yazdığım serileri okumaya gerek yok. Metro serisi klasik değil, okumayı sevdirecek basit bir kitaptır. Ve evet zaten oyunu da var. Çocuk klasiklerinden okumadan klasiklere başlamak bence yanlış. Jack London'dan vahşetin çağrısı M, beyaz dis gibi kitapları da okuyabilirsin ama basittir bunlar da.

Rica ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı