Feminizm mantıklı mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam keşke nedenini de yazaydiniz?

En basit örnek fizik. Ondan sonra dünyayı değiştirmiş olan buluşların mucidi. Trafikte araba kullanamayan kadınları erkeklerle nasıl kıyaslıyayım ki.

Eşitliliği bizim ülkemizde sömürüyorlar yapılan yürürlülüğe sokulan anlaşmaların çoğu benim kanaatimce kadınları daha da üstün görmeye yönelik çoğu konuda eşitlikten yanayım ama atılan iftiralara karşı erkek olarak kendimizi adalet hükmünde savunamayacaksak eşitlikte sağlanamamış demektir. Kadın hakları savunulmalı yasalar buna uygun düzenlenmeli tabii ki erkekleride bir köşeye atmadan.

@QuasarWhisper biyolojik, evrimsel olarak erkek üstün. Madem feminizm eşitliği savunuyor hadi kadınları da madenlere, savaşa götürsünler.

Haklısınız bence ben öyle düşünüyorum.

En basit örnek fizik. Ondan sonra dünyayı değiştirmiş olan buluşların mucidi. Trafikte araba kullanamayan kadınları erkeklerle nasıl kıyaslıyayım ki.

Zaten bu tür faktörleri de göz önünde bulundurmuştum. Da, genelde bana hep feminizm tembihlenmiştir bu yüzden bu konuyu daha kapsamlı bir bakmak istedim. Bu arada, tam olarak feminist değilim fakat kadınlar köle olsun demiyorum yani.

Haklısınız bence ben öyle düşünüyorum.

Zaten bu tür faktörleri de göz önünde bulundurmuştum. Da, genelde bana hep feminizm tembihlenmiştir bu yüzden bu konuyu daha kapsamlı bir bakmak istedim. Bu arada, tam olarak feminist değilim fakat kadınlar köle olsun demiyorum yani.
Kadınların köle olmasını feminist olmayanlar da istemiyor. Erkekle kadının eşit olduğunu savunan kişiden uzaklaşırım.

Hayatında feminist teori okumamış olan elemanlar sosyal medyada gördüğü 3-5 kişiye göre değerlendirme yapıyor. Ya da düz magara adamı da olabilirsiniz, bilemem.

Pozitif ayrımcılık denen şey ideal bir toplumda yanlıştır mesela ama ideal bir toplumda değiliz, ataerkil bir düzendeyiz. Dolayısıyla kadınlara da bu yüzden öncelik veriyoruz.

Feminizm "biyolojik eşitlik" demek değil, kabaca her türlü toplumsal meselede eşitlik demek. Her birey toplum önünde eşit değerlidir, dolayısıyla eşit bir şekilde de değerlendirilir. Mevzu bundan ibaret.

Eğitim değil yüzyıllardır bu durum böyledir siyasal olarak erkek olması genel olarak dış diplomasi olarak daha güçlü bir hissiyat veriyor.

Örnek verir misiniz? Genelde birisi ile bu tür konuları tartışırken kilit nokta buralar oluyor. Hocam bu arada, profilinizi gören cennetlik.

Eşitliliği bizim ülkemizde sömürüyorlar yapılan yürürlülüğe sokulan anlaşmaların çoğu benim kanaatimce kadınları daha da üstün görmeye yönelik çoğu konuda eşitlikten yanayım ama atılan iftiralara karşı erkek olarak kendimizi adalet hükmünde savunamayacaksak eşitlikte sağlanamamış demektir. Kadın hakları savunulmalı yasalar buna uygun düzenlenmeli tabii ki erkekleride bir köşeye atmadan.

Kadına biraz fazla zorbalık yaptıkları için böyledir bence. Yoksa (hakaret manasında demiyorum ters kelepçe istemiyorum) bizim cumhurbaşkanımızın bile kadın ile erkeği eşit görmeyen söylemleri olduğunu çok gördük zamanında. Şu an pek takip etmiyorum midem bulanıyor gündemi görünce.

Bu biraz hassas bir konu o yüzden herkes herkesin fikrine saygı duyarsa sevinirim dostlar. Sorum açık ve net.

Benim görüşüm, bunun cinsiyetle bir alakası olmaması. Kişiye bağlı. Siyasal ve toplumsal hakları aynı olmalı feminist sayılırım ama biliyorum pek de alakası yok ama kızlardan da iğrendim gibi az. Şimdi der birisi "hani kişiye bağlıydı?" ben çoğunlukla oyleler demek istiyorum en azından benim çevrem çöp gibi. İğrendim biraz dediğim gibi. Kafalarının çalışma yapısı erkeklerinkinden farklı (kötü anlamda farklı) benim çevrem öyle.

Şahsen çok saçma buluyorum bunu ele alırken genele varsayarak ele almak gerek şimdi beden gerektiren işleri erkekler yaparken kadınlarla ne yönden eşit oluyorsun, inşaatta çalışan kaç tane kadın gördün kaç tane sıvacı kalıpçı vs. gördün. Nadirdir belki vardır görmüşsündür ama %95 erkektir. Kadınların çoğu sadece işine geldiği yerde feminizmi savunuyor kadınlarda askere gitmeli bizde erkeklerle eşitiz diyen kaç tane kadın var mesela? Türkiye'de belki biraz yüksek çıkabilir genel bazda ne kadar çıkacak %90ı yok der. Hak ve hukuken aynı şartlara sahip olmak mantıklı ama kadınların çıkıp biz erkeklerle her konuda eşitiz demesi bana saçma geliyor aynı değiliz keza herkes kendi gördüğü kadarıyla cevap verecektir buna kendi penceresinden erkeklerle aynı işi belki daha iyisini yapıp kadın olduğu için ayrımcılığa uğrayan kadında feminizm istiyorum der değişiyor işte neye göre kime göre. Bana göre saçma ama.

Ayrıca bir kadını ya mutfakta ya da Gratis'te görürsün. Erkeği yerin en altından tut uzaya kadar görebilirsin. O yüzden eşit değiliz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı