Feminizm olayını bir türlü anlamadım

Bir kere en başta feminizm kelimesinin kökü feminenden gelmiyor mu? Adı kadını temsil eden bir kelime ile başlayan bir akım nasıl olur da eşitliği savunduğu iddia edilebilir ki? Bu çok gülünç. En başta savunuyor olsa bile hızlı bir şekilde deforme olması oldukça kaçınılmaz görünüyor. Humanizm insanların eşitliğini savunuyor diyip onu takip etsen daha mantıklı değil mi? Kadınlar daha en başta kendilerini insandan saymayıp kadın oldukları için bir ayrıcalık kazanmak amacıyla aptal bir isimden oluşan akımı takip ediyorsalar, olumsuz ayrımcılığın önüne geçmek yerine körükleme işini farkında olmadan yapmış olurlar.

Ülkemizde Feminizm'in amacı kadın, erkek eşitliği değildir. Kadın'ı, Erkek'ten üstün görmektir bir de hayır öyle değil diye konuşurlar ama alakası yok. Twitter'da ki tiplere bakın yazdıklarına bakın ne dediğimi anlarsınız.
Sadece Türkiye'de değil dostum, ne yazıkk i dünyanın her yerinde öyle.

Herkese selam, aklıma takılan ve bir türlü anlamadığım bir konu var ki o da feminizm. İnternette biraz araştırdım ve önüme " feminizm, kadınların haklarını tanıyarak bu hakların korunması amacıyla eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik muhtelif ideolojiler, toplumsal hareketler ve kitle örgütlerinden oluşan hareket " ve " feminizmin temel objektifleri eğitim, iş, çocuk bakımı gibi konularda eşit haklara sahip olmaktan, yasal kürtaj hakkından, kadın sağlığı konusunda ilerlemelere, tacizin ve tecavüzün engellenmesinden lezbiyen haklarına kadar uzanır." Tanımlarını buldum. Şimdi benim anlamadığım yerler var.

1. "kadınların haklarını tanıyarak" demek isterken kadınların ve erkeklerin eşit hakları olmadığını kadınların daha az hakkı olduğunu mu söylemeye çalışıyor yoksa eşit hakları olduğunu ama kadınların haklarının önemsenmediğini mi vurgulamaya çalışıyor.

2. "eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına" burada neyi kastediyor, kadın ve erkek mahkemede ne gibi eşitsizliğe uğrayabilir ki, yoksa günlük yaşamdan mı bahsediyor, mesela erkek ve kadın günlük yaşamda ne gibi eşitsizliklere maruz kalıyor.

3. "eğitim, iş, çocuk bakımı gibi konularda eşit haklara sahip olmaktan" bu kısımın eskiden gerçekten çok büyük sorunlar doğurduğunu bende biliyorum bu konuya az çok katılabilirim ama günümüzde insanların daha da bilinçlenmesi ile birlikte böyle bir soruna artık çok daha az rastlar olduk artık kadınlarda çalışıyor veya eğitim görüyor, babalarda evde çocuklarıyla beraber duruyor. Şöyle bir açıdan da bakılabilir, işi erkekler yapar çünkü fiziksel olarak bir kadına göre daha gelişmişlerdir, kadınlarda çocuk bakma vb. işleri yapmakta erkeklere göre daha iyilerdir çünkü bilmiyorum buranın cevabını merak ettim araştıracağım, ama bunlar geride kaldı artık fiziksel güç gerektirmeyen binlerce iş var, çocuğu da bir bakıcıya bırakabilirsiniz, şimdi fark ettim ki tüm bakıcılarda kadın gerçekten ev ve çocuk bakma işlerini iyi yaptıkları için mi yoksa bir erkek bunları yaparsa komik duruma düşeceği için mi bilmiyorum.

4. "kadın sağlığı konusunda ilerlemelere" bu ne demek şimdi sadece veya çoğunlukla erkek sağlını konusunda mı ilerleme yapılıyor.

5. "tacizin ve tecavüzün engellenmesinden lezbiyen haklarına kadar uzanır" burada diyecek sözüm yok gerçekten. Fiziksel güç kullanarak taciz ve tecavüz etmek sanırsam tamamen cahillikten kaynaklanıyor. Ama burada anlamadığım yer lezbiyen hakları isteyen istediğini olsun umurumda değil ama lezbiyen hakları varsa gey hakları da olmak zorunda değil mi ya da feminizm bunu da mı kaplıyor.

6. erkekler için bu tür bir ideolojik görüş yok mu çünkü erkeklere de haksızlık yapılmıyor değil.

7. neden Feminizm'i desteklemeliyim veya neden desteklememeliyim.

Benim gözümde herkes eşit ve haklar ve saygı çerçevesinde herkes istediğini yapabilir veya herkes istediği kişi olabilir sadece fikrimi belirtir veya kendimce eleştirir, beğenip beğenmediğimi söylerim. Kadın, erkek veya siyah, beyaz ayrımım yok, bu ne demek oluyor onu da bilmiyorum.

Saçma olduğunu veya yanlış düşündüğümü bulduğunuz bir kısım bulursanız çekinmeden belirtin lütfen.

Tahmin edebileceğiniz gibi yukarıda yazdığım bazı soruların cevaplarını bende biliyorum sadece her şeyi yazıyım dedim.

Feminizm kadınları savunmaz. Cinsiyet adaletini savunur ama ben öyle sanmıyorum, senin gibi düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Erkek - Kadın eşitliği ancak ne yazık ki (neredeyse her yerdeki bir kısım) kadın bunu sadece "Kadınlar , erkeklerden üstündür" sanıyor.Sorun şu ki bunu destekleyenler de var.Tabii doğal olarak destekleyenleri sevmeyenler (örnek : Reis-i Burdur).Feministlerin daha doğrusu "Gerçek" feministlerinin binasını basan bir grup (grup dediğime bakmayın acayip kalabalıklar) kadın (tabiri caizse sahte feminist) şöyle bağırıyordu "Feministlik (feministlik falan değil , feministliği feministlikten çıkarıp kendileri için "Kadınlar için" anlamını kullanıyorlar) zorda kaldığında ne yaparız?". Umarım olayları anlamışsındır , olay çığırından çıktı.

1. "kadınların haklarını tanıyarak" demek isterken kadınların ve erkeklerin eşit hakları olmadığını kadınların daha az hakkı olduğunu mu söylemeye çalışıyor yoksa eşit hakları olduğunu ama kadınların haklarının önemsenmediğini mi vurgulamaya çalışıyor.

2. "eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına" burada neyi kastediyor, kadın ve erkek mahkemede ne gibi eşitsizliğe uğrayabilir ki, yoksa günlük yaşamdan mı bahsediyor, mesela erkek ve kadın günlük yaşamda ne gibi eşitsizliklere maruz kalıyor.

3. "eğitim, iş, çocuk bakımı gibi konularda eşit haklara sahip olmaktan" bu kısmın eskiden gerçekten çok büyük sorunlar doğurduğunu bende biliyorum bu konuya az çok katılabilirim ama günümüzde insanların daha da bilinçlenmesi ile birlikte böyle bir soruna artık çok daha az rastlar olduk artık kadınlarda çalışıyor veya eğitim görüyor, babalarda evde çocuklarıyla beraber duruyor. Şöyle bir açıdan da bakılabilir, işi erkekler yapar çünkü fiziksel olarak bir kadına göre daha gelişmişlerdir, kadınlarda çocuk bakma vb. işleri yapmakta erkeklere göre daha iyilerdir çünkü bilmiyorum buranın cevabını merak ettim araştıracağım, ama bunlar geride kaldı artık fiziksel güç gerektirmeyen binlerce iş var, çocuğu da bir bakıcıya bırakabilirsiniz, şimdi fark ettim ki tüm bakıcılarda kadın gerçekten ev ve çocuk bakma işlerini iyi yaptıkları için mi yoksa bir erkek bunları yaparsa komik duruma düşeceği için mi bilmiyorum.

4. "kadın sağlığı konusunda ilerlemelere" bu ne demek şimdi sadece veya çoğunlukla erkek sağlını konusunda mı ilerleme yapılıyor.

5. "tacizin ve tecavüzün engellenmesinden lezbiyen haklarına kadar uzanır" burada diyecek sözüm yok gerçekten. Fiziksel güç kullanarak taciz ve tecavüz etmek sanırsam tamamen cahillikten kaynaklanıyor. Ama burada anlamadığım yer lezbiyen hakları isteyen istediğini olsun umurumda değil ama lezbiyen hakları varsa gey hakları da olmak zorunda değil mi ya da feminizm bunu da mı kaplıyor.

6. erkekler için bu tür bir ideolojik görüş yok mu çünkü erkeklere de haksızlık yapılmıyor değil.

7. neden Feminizm'i desteklemeliyim veya neden desteklememeliyim.
1. Kadınların daha az hakkı olduğunu söylemeye çalışıyor, ancak bu haksızlıkların bir çoğu üçüncü dünya ülkelerinde özellikle de şeriat ile yönetilen ülkelerde gerçekleşiyor. Bunun dışında standart düzey ülkelerde cinsiyetçilik her iki cinsiyeti de etkiliyor.

2. Mahkeme konusunda kadınlar daha fazla önemsenmekte çünkü kadının beyanı esas alınıyor, ayrıca aile içi şiddet ''Kadına şiddet'' olarak gösteriliyor. Bence bu konudaki en büyük eşitsizlikler kadınların bu haklara sahip olması.

3. Fiziksel olarak erkekler daha önde olsa da fiziksel kuvvet gerektiren işlerde çalışacak kadınlar da azımsanacak kadar değil, neticede fiziksel güç insandan insana göre değişen ve geliştirilebilen bir şeydir. Çocuk bakma konusunda ise kadınların geneli daha öndedir ancak bu çocuk bakmada iyi olmanın kadınlara özgü bir şey olduğu anlamına gelmez. Anne ve babası ayrı olan veya anne babası vefat etmiş çocuklara anneleri hem babalık hem annelik yapabiliyor, veyahut babaları hem annelik hem babalık yapabiliyor. Bu da iş konusuna benzer nitelikte olduğu gibi değişken bir olgudur.

4. Bu tamamen kadın odaklı bir görüş, her iki cinsiyet için de sağlığı ön planda tutmalılar. Sağlıklı olmak herkesin hakkıdır. Ayrıca özel sağlık problemleri de her iki cinsiyet için geçerlidir.

5. Lezbiyen veya gay hakları zaten lgbti haklarına giriyor. Yani ikisi de mevcut.

6. Maskülizm var, ancak her iki ideoloji de taraflı. Ben her iki cinsiyeti de önemsiyorum. Kadın'da erkekte çok değerlidir.

7. Feminizmi değil toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemelisin, kadın ve erkeğin toplumsal sorunları ortaktır. Feministlerin ataerkil sistem dedikleri şey erkeklere de ciddi zarar veriyor. Feminizmi tek başına ele alırsak rezil bir ideoloji haline gelir. Çünkü feminizm zamanında kadın odaklı bir ideoloji olarak kurulmamalıydı.

Benim anlamadığım şey madem feminizm eşitlik, neden insanlar çoğu feminist erkekleri sevmediği için genelleme yapıp bütün feministlerden nefret ediyor. Birde madem feminizm eşitlik, neden adı feminizm? Neden equalizm değil?

Geri
Yukarı