Fen bilimlerinden aldığım not ortalamamı düşürür mü?

rmznnn

Kilopat
Daha fazla  
8.sınıfa gidiyorum fen bilimleri dersinin ilk sınavından 88 aldım ikinci sınavından ise 79 aldım ortalamam 88.1818 ortalamanın 83.1818 olma ihtimali var mı?
Düşürürse de ne kadar düşürür?

Ne ortalaması olduğuna bağlı. Eğer ders ortalamasından bahsediyorsanız iki notun ortalaması 83.5 olur sözlü notu hariç, iki tane sözlüyle bu ortalama yükselebilir veya düşebilir. Genel ortalamayı ise 1 puan bile etkilemez.

Ne ortalaması olduğuna bağlı. Eğer ders ortalamasından bahsediyorsanız iki notun ortalaması 83.5 olur sözlü notu hariç, iki tane sözlüyle bu ortalama yükselebilir veya düşebilir. Genel ortalamayı ise 1 puan bile etkilemez.

Teşekkürler çok korkmuştum.(genel ortalamadan bahsediyorum)

Teşekkürler çok korkmuştum.(genel ortalamadan bahsediyorum)
Genel ortalama hesabında ders saati ( ağırlığı ) önemlidir. Atıyorum fen dersi 4 saat ve toplam 40 saat dersin varsa bu dersin ortalamaya katkısı %10 olur. Bu durumda fen dersinin ortalaması 5 puan düştüğünde genel ortalaman 0.5 puan azalır.

Genel ortalamanızı 88 düşünün, fen ortalamanızı da 90 puandan 80 puana düşürdüğünüzü düşünün mesela. Aritmetik ortalamasını alınca 85 ediyor, dersinizin ortalaması genel ortalamanızın altına düştüğü için karneye belirli bir oranda etki edecektir.

Geri
Yukarı