Fen lisesinden meslek lisesine geçebilir miyim?

Anladım abi sağol son olarak bişey daha sormak istiyorum. Şimdi meslek lisesindeki 10. Sınıflar 1 yıl meslek dersi almış olacak ben almamış olacam o nasıl olacak. 9. Sınıfı bir dahamı okuyacağım?
Benim okulumda bilişim hocalarim konuşurken duymuştum 11. Sınıfa biri gelmiş bir şey bilmiyor diyorlardı ve bazı okullar mesleği 10. Sınıfta başlatıyor benimki öyleydi.
Ama yine de müdürle iyice ayrıntılı konuş.

Anladım abi sağol son olarak bişey daha sormak istiyorum. Şimdi meslek lisesindeki 10. Sınıflar 1 yıl meslek dersi almış olacak ben almamış olacam o nasıl olacak. 9. Sınıfı bir dahamı okuyacağım?
O senin kaybın olacak bir daha okumayacaksın.9.sınıf ta pyton ve genel kod mantığı,bilgisayar parçaları anlatılıyor.Asıl şeyler 10-11 de gösteriliyor.Arkadaşın dediğine katılıyorum.Sanayide çok para var ama bilişim de tutunana da çok iyi para var.Bu iş öyle meslek lisesinden çıkıyım bilişim de yazılım mühendisi kadar değer göreyim diye birşey yok.En az ön lisans okuman lazım.Eğer okumayacaksan direkt sanayi ye yönel.Yani şimdi sanayideki çalışanlar asgari ücretin 2katı para alıyor Bu nedenle mantıklı bilişim de daha çok para var ama çok çalışmak kendini geliştirmek lazım.Birde avantajı yeni gelişen bi piyasa okuyan istediği kadar çok olsun.Daha bu piyasaya adam yetmeyecek.İş sıkıntılılarının yaşanması için daha 10-15 yıl var.Çünkü gittikçe büyüyor.E diyorsan yazılım fln bana göre değil ön lisans fln da okumam o zaman önerim ya cnc yada endüstriyel otomasyon olur.

Benim okulumda bilişim hocalarim konuşurken duymuştum 11. Sınıfa biri gelmiş bir şey bilmiyor diyorlardı ve bazı okullar mesleği 10. Sınıfta başlatıyor benimki öyleydi.
Ama yine de müdürle iyice ayrıntılı konuş.
Şu an ne yapıyorsun okuldan mezun oldun mu?Bende bilişim okuyorum merak ettim.

O senin kaybın olacak bir daha okumayacaksın.9.sınıf ta Python ve genel kod mantığı, bilgisayar parçaları anlatılıyor. Asıl şeyler 10-11 de gösteriliyor. Arkadaşın dediğine katılıyorum. Sanayide çok para var ama bilişim de tutunana da çok iyi para var. Bu iş öyle meslek lisesinden çıkayım bilişim de yazılım mühendisi kadar değer göreyim diye bir şey yok. En az ön lisans okuman lazım. Eğer okumayacaksan direkt sanayi ye yönel. Yani şimdi sanayideki çalışanlar asgari ücretin 2katı para alıyor bu nedenle mantıklı bilişim de daha çok para var ama çok çalışmak kendini geliştirmek lazım. Bir de avantajı yeni gelişen bir piyasa okuyan istediği kadar çok olsun. Daha bu piyasaya adam yetmeyecek. İş sıkıntılılarının yaşanması için daha 10-15 yıl var. Çünkü gittikçe büyüyor. E diyorsan yazılım falan bana göre değil ön lisans falan da okumam o zaman önerim ya CNC'ya da endüstriyel otomasyon olur.

Şu an ne yapıyorsun okuldan mezun oldun mu? Bende bilişim okuyorum merak ettim.

Evet mezun oldum iş açma belgesi verdiler öyle duruyor ön lisans grafik tasarım veya biyomedikal cihaz okumayı düşünüyorum.

Kendini geliştirirsen iş imkani olur staj yerinde kalabilirsin. Yoksa kendini kanıtlaman gerekir iş yerlerine 1 ayın gider o da yaşadığın şehre göre değişir.

Üniversite okuyup polislik düşünüyorum olmadı okuduğum bölümün işi biyomedikal cihaz satan bir yer açabilirim az bulunan yerde.

Kendini geliştirirsen iş imkani olur staj yerinde kalabilirsin. Yoksa kendini kanıtlaman gerekir iş yerlerine 1 ayın gider o da yaşadığın şehre göre değişir.

Üniversite okuyup polislik düşünüyorum olmadı okuduğum bölümün işi biyomedikal cihaz satan bir yer açabilirim az bulunan yerde.
Neden dediğin şekilde kendini bu alanda geliştirmeyi, ön lisans okumayı, staj yapmayı vs düşünmüyorsunda başka meslekler istiyorsun abi?

Geri
Yukarı