Ferrit trafo nereden bulunur?

SIRINDOSCARF

Kilopat
Yer
BURSA-BANDIRMA
Daha fazla  
Başlıktan gördüğünüz gibi ferrit trafo arıyorum ama fiyatları çok yüksek geliyor bana.
Boş zamanlarımda elektronik ile uğraşmayı severim ve elektronik çalışmalarımda güç kaynakları gerekiyor ve onlar da pahalı.
Benim amacım güç kaynağını kendim yapmak ama yaparken uygun trafoyu bulamıyorum. Yaklaşık 500W 600W civarına bir ferrit trafo arıyorum yanında 200W'lık küçük trafo arıyorum fakat internette pek bulamıyorum. Bulduklarım Aliexpress'te ve çok fahiş fiyattalar. Hem böyle uygun fiyata bulabileceğim hem de ekonomik ve verimi güzel olan(400-500KHZ aralığında arıyorum.)Trafo link ile önerebilir misiniz?

Aradıklarım.
500-600W'lık ferrit trafo.
200W'lık küçük ferrit trafo.

Her ikisi de 400 500 KHZ ye dayanabilecek ve güçlü bir şeyler olsun.

Bu gibi trafolara ne kadar güvenebilirim?

Ha unutmadan eski güç kaynaklarında bulunan sac bobinleri nasıl bulabilirim bilen var mı?

400-500 KHz'i neyle anahtarlayacaksınız? Kesin konuşmayayım ama bu kadar yüksek güçleri bu kadar hızlı anahtarlamak çok masraflı olacaktır. Bahsettiğiniz trafo maliyetleri bu projede düşük maliyet kalacaktır. Discrete Power MOSFET'ler ile 200 KHz'lerin üzerine çıkabileceğinizi sanmıyorum. Ayrıca trafo tasarımına hakim misiniz bilmiyorum ama arkasında çokça hesap gerektiriyor. Ferit 1500W yazılmış diye trafodan 1500W alabilirsiniz demek değil bu. İstediğiniz sarım oranlarının bu akımlar için üretilmiş kalınlıktaki litz telleri ile aktarmanız gerekiyor. Bu tellerin kalınlığı ve sarım sayısının da trafonun nüvesine sığabilmesi gerekiyor. Yetersiz sarım yaparsanız gücü karşıya aktaramazsınız. Gereğinden fazla sarım yapmak ise güç aktarımında daha verimli olur ancak fazla kablo kullanıldığından direnç artar bu da ısı olarak karşımıza çıkar. Fazla ısınınca trafo satüre olur. Deneme yanılma ile bu iş tahmin ettiğinizden daha zahmetli olur.
SMPS yapmak ana projeniz veya çok gerekliyse devrenizi iletirseniz yardımcı olmaya çalışırım. Ancak sadece 500-600W enerji verebilecek bir güç kaynağı ana hedefiniz ise kesinlikle bir bilgisayar PSU'su veya alternatif güç kaynağı almanızı tavsiye ederim. Böylelikle çok daha ucuza gelir ve daha zahmetsiz olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı