FHD çözünürlük ve Ekran boyutu ilişkisi?

Tasslehoff

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
İnşaat mühendisi
Aklıma şöyle bir soru takıldı. Çözünürlük arttıkça ekran kartına ve işlemciye binen yük artıyor peki 1920x1080 çözünürlükte bir 22 inç ekran ve yine aynı çözünürlükte 27 inç ekranın hem görüntü olarak hem de işlemci ve ekran kartına bindirdiği yükte bi' artım söz konusu oluyor mu? Yoksa işlemci ve ekran kartı aynı çalışma seviyesinde seyrediyorda çıkan görüntüyü monitör mü büyütüyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır kardeşim. 1920X1080 çözünürlükte 22 inç veya 27 inç bir monitörün performansa etkisi olmaz. İki monitörde de aynı performansı alırsın.

Bana mantıklı gelmediği için sordum. Sonuçta çözünürlük aynı kalsa da görüntü büyüyor. Bu görüntünün büyümesinin bedelini ya sistem ya da monitör çekmeli. Bu konuda teknik bilgim yok ama biraz daha aydınlatırsanız memnun olurum.

Tabii ki şöyle söyleyeyim ekran büyüdükçe ekran kartı boyutu daha fazla olan monitör veya televizyona daha fazla güç harcar pixel rate'ydi bilmem nesiydi, durum böyle olduğundan dolayı ekran kartı daha fazla güç isteyeceğine göre işlemcinin çalışma oranı daha da artacak ve durum ortada:LOL::)

Daha önce kendim bizzat deneyimledim. 16 İnç ekranı olan laptop'umda LoL isimli oyunda 75 FPS oynuyordum 720p'de bilgisayarımı 109 ekran TV'YE bağladığımda gene 75 FPS oynadım. Yukarıda ki bilmediği denemediği halde bir şey biliyormuş gibi insanları yanıltmaya çalışan arkadaşın dediklerinin aksine hiç bir performans değişikliği yaşamadım.

Daha önce kendim bizzat deneyimledim. 16 İnç ekranı olan laptop'umda LoL isimli oyunda 75 FPS oynuyordum 720p'de bilgisayarımı 109 ekran TV'YE bağladığımda gene 75 FPS oynadım. Yukarıda ki bilmediği denemediği halde bir şey biliyormuş gibi insanları yanıltmaya çalışan arkadaşın dediklerinin aksine hiç bir performans değişikliği yaşamadım.
O zaman sizin dediğinizden şunu anlamalıyım, monitör inç olarak büyüdükçe ekran kartı, işlemci düşük inçli monitör ile aynı düzeyde çalışıyor. fakat gelen büyük görüntüyü monitör işliyor, büyütüyor.

Öncesinde Kullandığım Samsung T24D39 24 inch ekranımda Battlefield 4'te 60 fps alırken, şimdi LG 32LN5700 32 inch ekranımda 40-50 fps civarı alıyorum:)

Belki sorun bendedir ama benim gözlemim bu bilip bilmeden bana bilmediği yada denemediği halde diyemezsiniz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı