Fiber altyapı başvurusu nasıl yapılır?

berkayaktas395

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Benim oturduğum yerde 66 Mbps VDSL internet altyapısı var. Fiber altyapı için nereye başvurmalıyım? Başvursam da ne kadar sürede gelir tahminen?

Merhaba. Benim oturduğum yerde 66 Mbps VDSL internet altyapısı var. Fiber altyapı için nereye başvurmalıyım? Başvursam da ne kadar sürede gelir tahminen?

İnternet altyapın çok iyi zaten ama çok gerekliyse komşularla ortaklaşa imza toplayıp dileke verin eğer lazımsa gerçekten yaparlar ama 1 yıl sürer.

Sizinle aynı durumdaydım. Benim VDSL altyapım sizinkinden 5 Mbps daha düşük destekliyordu, yani 61 Mbps. :D (ama bunun bir önemi yok zaten)
Her neyse bina sakinleri olarak dilekçe yazıp müdürlüğe teslim ettik. 3 aydan kısa sürede fiber çekildi. Şu an hem VDSL hem fiber var. Ben fiber kullanıyorum tabii ki.
Süreci anlattığım konuyu okumak isterseniz buraya bırakıyorum: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Hocam ben de bugün müdürlüğe gittim ama artık dilekçe sisteminin olmadığını ve genel müdürlüğün kendi isteğine göre altyapı çalışmasına onay verdiğini söyledi ama ben geçen gün müşteri hizmetlerinden başvuru yaptığımda Online işlemler uygulamasında 3 ay gibi bir sürede geleceğini ve planlama birimine iletildiğini gördüm. Sizce güvenmeli miyim bunlara?

Dosya Ekleri

• 5A10257C-1AA2-4041-B2E6-DA5D410D606A.jpeg
    5A10257C-1AA2-4041-B2E6-DA5D410D606A.jpeg
    51,5 KB · Görüntüleme: 153
Hocam ben de bugün müdürlüğe gittim ama artık dilekçe sisteminin olmadığını ve genel müdürlüğün kendi isteğine göre altyapı çalışmasına onay verdiğini söyledi ama ben geçen gün müşteri hizmetlerinden başvuru yaptığımda Online işlemler uygulamasında 3 ay gibi bir sürede geleceğini ve planlama birimine iletildiğini gördüm. Sizce güvenmeli miyim bunlara?
Dilekçe sistemi kalkmış da ne demek? Uğraşmak istemediği için geçiştirmiş sizi.
Güvenip güvenmeme konusunda ben de net bir şey söyleyemiyorum zira talebiniz muhtemelen planlama birimine iletilmiştir de "3 ay" ifadesine güvenmemek lazım bence. Zira herkese öyle kafadan bir süre verirler ve genelde de o süreyi tutturamazlar. Mesela benim binaya fiber kablo çekildikten sonra başka bir iş için şehir merkezine yine yolum düşmüştü. "Şehir merkezine gelmişken müdürlüğe uğrayıp OBK (iç tesisat fiber kablosu) isteyeyim bari" dedim. Planlama servisinin olduğu kata çıkıp durumumu anlattım. Karşımdaki hanımefendi adresimi alıp bilgisayardan kontrol etti ve "burası 10 gün içinde tamamlanacak" dedi. Sanki ben kaç gün kaldı diye sordum. Ben oraya OBK varsa alıp elektrikçiye çektireceğimi söylemek için gittim o bana kaç gün kaldığını söylüyor. Her neyse o gün OBK yokmuş (ya da vardı ama bana vermediler bilmiyorum) Ben elbette 10 gün dediğine inanmadım. İnanmadığım gibi de oldu. Kabloyu çektikten 51 gün sonra dağıtım kutusu yerleştirildi. Dağıtım kutusundan 10 gün sonra da altyapı aktifleştirildi.

Dilekçe sistemi kalkmış da ne demek? Uğraşmak istemediği için geçiştirmiş sizi.
Güvenip güvenmeme konusunda ben de net bir şey söyleyemiyorum zira talebiniz muhtemelen planlama birimine iletilmiştir de "3 ay" ifadesine güvenmemek lazım bence. Zira herkese öyle kafadan bir süre verirler ve genelde de o süreyi tutturamazlar. Mesela benim binaya fiber kablo çekildikten sonra başka bir iş için şehir merkezine yine yolum düşmüştü. "şehir merkezine gelmişken müdürlüğe uğrayıp obk (iç tesisat fiber kablosu) isteyeyim bari" dedim. Planlama servisinin olduğu kata çıkıp durumumu anlattım. Karşımdaki hanımefendi adresimi alıp bilgisayardan kontrol etti ve "burası 10 gün içinde tamamlanacak" dedi. Sanki ben kaç gün kaldı diye sordum. Ben oraya obk varsa alıp elektrikçiye çektireceğimi söylemek için gittim o bana kaç gün kaldığını söylüyor. Her neyse o gün obk yokmuş (ya da vardı ama bana vermediler bilmiyorum) ben elbette 10 gün dediğine inanmadım. İnanmadığım gibi de oldu. Kabloyu çektikten 51 gün sonra dağıtım kutusu yerleştirildi. Dağıtım kutusundan 10 gün sonra da altyapı aktifleştirildi.

Hocam peki bunları gece gündüz zorlasam bir faydası olur mu? Resmen fiber evimin dibinde ya 2 metre bile değil. Acaba il müdürlüğüne mi gitmeliyim?

Sabah ilçe müdürlüğüne gitmiştim oradan sonuç alamadım. Acaba il müdürlüğüne gitsem mi diye düşündüm ama 40 kilometre uzakta (acıbadem'de) :(

Hocam peki bunları gece gündüz zorlasam bir faydası olur mu? Resmen fiber evimin dibinde ya 2 metre bile değil. Acaba il müdürlüğüne mi gitmeliyim?

Sabah ilçe müdürlüğüne gitmiştim oradan sonuç alamadım. Acaba il müdürlüğüne gitsem mi diye düşündüm ama 40 kilometre uzakta (acıbadem'de) :(
Gece gündüz zorlamanın çok da bir faydası olacağını sanmıyorum hocam. Adamlar "bu adam bizi çok zorladı, şuraya bir fiber çekelim de kurtulalım" demezler bence yani.

İlçe müdürlüğüne gittiğinizi en baştan söyleseydiniz ya hocam. Ben de diyorum ki dilekçe nasıl kalkar? İlçe müdürlüğünün dilekçe almaması normal. Çünkü talepler il müdürlüklerince değerlendiriliyor. Bence il müdürlüğüne gidip planlama birimiyle görüşün. Tabii dilekçeniz yanınızda hazır bulunsun. İl müdürlüğündeki planlama servisi dilekçenizi kabul eder diye düşünüyorum.
Eğer talebiniz iletildiyse "o adres için talep bize ulaştı" diyerek dilekçeyi almak istemeyebilirler. Siz ne olur ne olmaz elden vermek istediğinizi söyleyin. Bakın mesela benim ilçemde müdürlük olmadığı için dilekçeyi öncelikle Açık Kapı üzerinden göndermiştim. Sonra şehir merkezindeki müdürlüğe gidip dilekçeyi adama verdiğimde adam dilekçeye şöyle bir göz atar atmaz hemen "bunun projesi onaylandı ya dilekçeyi vermene bile gerek yok" dedi. Açık Kapı, dilekçeyi benim adıma iletmişti. Hatta proje onaylanmış bile benim haberim yok. Ama ben garantici olduğum için elden verip takip numarası almak istediğimi söyleyince zorlamadılar ve dilekçe kabul eden memurun üst katta olduğunu söyleyip beni oraya yönlendirdiler. Ben de üst kata çıkıp dilekçeyi verdim.

Gece gündüz zorlamanın çok da bir faydası olacağını sanmıyorum hocam. Adamlar "bu adam bizi çok zorladı, şuraya bir fiber çekelim de kurtulalım" demezler bence yani.

İlçe müdürlüğüne gittiğinizi en baştan söyleseydiniz ya hocam. Ben de diyorum ki dilekçe nasıl kalkar? İlçe müdürlüğünün dilekçe almaması normal. Çünkü talepler il müdürlüklerince değerlendiriliyor. Bence il müdürlüğüne gidip planlama birimiyle görüşün. Tabii dilekçeniz yanınızda hazır bulunsun. İl müdürlüğündeki planlama servisi dilekçenizi kabul eder diye düşünüyorum.
Eğer talebiniz iletildiyse "o adres için talep bize ulaştı" diyerek dilekçeyi almak istemeyebilirler. Siz ne olur ne olmaz elden vermek istediğinizi söyleyin. Bakın mesela benim ilçemde müdürlük olmadığı için dilekçeyi öncelikle açık kapı üzerinden göndermiştim. Sonra şehir merkezindeki müdürlüğe gidip dilekçeyi adama verdiğimde adam dilekçeye şöyle bir göz atar atmaz hemen "bunun projesi onaylandı ya dilekçeyi vermene bile gerek yok" dedi. Açık kapı, dilekçeyi benim adıma iletmişti. Hatta proje onaylanmış bile benim haberim yok. Ama ben garantici olduğum için elden verip takip numarası almak istediğimi söyleyince zorlamadılar ve dilekçe kabul eden memurun üst katta olduğunu söyleyip beni oraya yönlendirdiler. Ben de üst kata çıkıp dilekçeyi verdim.

Kusura bakmayın biraz aceleci bir tavır sergiledim 😁. Dediğiniz gibi il müdürlüğü yardımcı olabiliyorsa hemen şansımı denemek isterim. Ayrıca sizin VDSL'den Fiber'e geçiş sürecinizi detaylıca inceledim ve cidden denemediğim bir tek o kaldı. CEO dahil her yere mesaj attım olmadı. Hadi inşallah il müdürlüğünde işimi hallederim. Teşekkürler hocam. Sonuç olunca hemen geri dönüş yapacağım.

Kusura bakmayın biraz aceleci bir tavır sergiledim 😁. Dediğiniz gibi il müdürlüğü yardımcı olabiliyorsa hemen şansımı denemek isterim. Ayrıca sizin VDSL'den Fiber'e geçiş sürecinizi detaylıca inceledim ve cidden denemediğim bir tek o kaldı. CEO dahil her yere mesaj attım olmadı. Hadi inşallah il müdürlüğünde işimi hallederim. Teşekkürler hocam. Sonuç olunca hemen geri dönüş yapacağım.
Eyvallah :D
O süreçte ben de BTK, CİMER, Twitter, mail vs gibi mecraların işe yaradığını sanıyordum. Ama sonradan deneyimledim ve öğrendim ki hiçbir işe yaramıyorlar.

Defalarca yazdım yine yazayım:
- Mailler: Mail attığımız o adresler kurumsal. Yani adamların kişisel adresleri değil. Dolayısıyla doğrudan kendileri okumuyor. Günde kim bilir kaç tane mail geliyordur. Hepsini tek tek okuyup cevaplaması mümkün değil zaten. Çalışanları, sekreterleri vs okuyup bize dönüş sağlıyor. Bizden adres bilgisi aldıktan sonra adresimizin bağlı olduğu müdürlüğü arayıp oradan bilgi alıyor. Sonra da bu bilgileri bize aktarıyor bu kadar.

- Twitter, LinkedIn vs: Yine aynı şey geçerli. Bazen binde bir LinkedIn hesaplarına yazıp sonuç alanlar oluyormuş ama çok nadir yani.

- CİMER, BTK: CİMER'i çok abartıyorlar. Sanıyorlar ki CİMER'e yazınca doğrudan cumhurbaşkanıyla iletişime geçiliyor. Düşünsenize 80 milyonluk ülkede cumhurbaşkanı bilgisayarın başına bir oturuyor, o da ne? Bir vatandaştan altyapı talebi gelmiş. Derhal fiber çekin hemen!! Böyle bir şey mümkün mü sizce? :D
CİMER BTK'ya yönlendiriyor. BTK ise ilgili müdürlüğe iletiyor. Müdürlükteki yetkili memur da genelde kopyala-yapıştır cevaplarla geçiştiriyor.

Açık Kapı'ya gelince: Ben Açık Kapı'nın etkili olduğunu sanıyordum ama onun da çok bir esprisi yokmuş. Bu mecra İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir proje. Kaymakamlık ve valiliklerdeki ilgili memurlar cevap veriyor. İyi günündeyse veya işini hakkını yapan biriyse belki bizim adımıza dilekçeyi iletebiliyor. Bakın sadece iletiyor ötesi yok. Ben kaymakamlık olunca yukarıdan bir baskı kuruluyor falan sanıyordum o zamanlar. Oysaki öyle bir şey yokmuş. Sadece dilekçeyi veya başvuruyu bizim adımıza iletip bırakıyor. Ki bazen onunla da ilgilenmiyorlar. "TT özel bir kurumdur, bizim alanımız dışında, gidip kendileriyle muhatap olun" minvalinde cevaplar da görüyorum forumlarda.

Sözün özü bu mecraların hiçbir işe yaradığı yok demek doğru olmaz da çok da bir şey beklememek lazım.

Her zaman dediğim gibi en etkili ve resmi yol dilekçedir. Ve mümkünse dilekçeyi elden verip takip numarası almak gerekir.

Aynen hocam cidden haklısınız ama teknolojinin durmadan geliştiği bu yüzyılda yaptıkları ayıbı unutmamak elde değil ama yine de müdürlüğe gideceğim ve yaptıracağım.😔

Geri
Yukarı