Fiber Altyapı olmadan 50 MBps hız almak mümkün mü?

Sarp Ucer

Hectopat
Daha fazla  
Bulunduğum mahallede fiber altyapı yok ama yüksek hız almak istiyorum. ADSL mi kullanmalıyım yoksa VDSL mi?

Tabii ki de VDSL. Zaten ADSL teknolojisi azami 24 mbps hızı destekler. Neredeyse hiç bir ISS de 24 mbps vermez, azami 16 mbps verir. Yani 50 mbps hız istiyorsanız her halükarda VDSL seçmelisiniz. Umarım alt yapınız destekliyordur ve boş port bulabilirsiniz.

Artı -2 Eksi
Artı -1 Eksi
VDSL olduğu yerde ADSL kullanmak hata olur, VDSL ile de güzel değerler alabilirsiniz.

Alabileceğiniz hızı görebilirsiniz.

Maalesef Turknet'in sorgu sayfası doğru çalışmıyor. Ben sorgu yaptığımda adresimde altyapı olmadığını söylüyor, bir alt komşumun daire numarasını girince VDSL çıkıyor :)

Artı -1 Eksi
VDSL'de 100 MBps kadar hız alınıyor diye biliyorum. Benim hızım 35 MBps ama alabildiğim 29 civarı mesela. Türk Telekom'un altyapıyı güçlendirmesi gerekiyor. Geçenlerde teknik servisi geldi Türk Telekom firmasının senin bu sokakta 29 MBps görmen mucize dedi.🙂

Artı -1 Eksi
VDSL'de 100 MBps kadar hız alınıyor diye biliyorum. Benim hızım 35 MBps ama alabildiğim 29 civarı mesela. Türk Telekom'un altyapıyı güçlendirmesi gerekiyor. Geçenlerde teknik servisi geldi Türk Telekom firmasının senin bu sokakta 29 MBps görmen mucize dedi.🙂
Zaten 35 mbps bağlantı hızında direk 35 mbps download değerini görmek imkansız. En az 3 mbps değer gelen/giden trafiğe harcanıyor.

Ben de 35 mbps hız kullanıyorum ve sakin saatlerde aldığım azami indirme değeri 32 mbps. Çok da kayda değer bir kaybınız yok yani.

Artı -1 Eksi
Tabii ki de VDSL. Zaten ADSL teknolojisi azami 24 mbps hızı destekler. Neredeyse hiç bir ISS de 24 mbps vermez, azami 16 mbps verir. Yani 50 mbps hız istiyorsanız her halükarda VDSL seçmelisiniz. Umarım alt yapınız destekliyordur ve boş port bulabilirsiniz.
İnternet Servis Sağlayıcıların neden ADSL'de 24 Mbps hız tanımlamaları gerekirken 16 Mbps'e kadar paket hızı tanımladıklarını hep düşünmüşümdür fakat, mantıklı bir açıklaması yok maalesef. Saçmalık.

Türkiye'de ADSL hattan 24 Mbps'e kadar Download tanımlayan tek bir firma var o da TürkNet. O da ancak YAPA ADSL kapsamındaysan mümkün oluyor. Yani, TürkNet'in kendi altyapısı olmak zorunda. Ayrıca, Upload hızınıda limitleme olmadan veriyor TürkNet YAPA'da. Hem ADSL'de, hemde VDSL hatlarda vermektedir. ADSL'de AnnexM bile verebiliyor eğer DSLAM destekliyorsa. Ve 2 Mbps veya üstü Upload alabiliyor ADSL hattında.

TürkNet'teyseniz ve YAPA kapsamındaysanız fakat hattınız ADSL ise bile, yinede hoş hızlar almak mümkün. En azından limitleme yok Upload bile serbest ve 16 Mbps'ten yüksek. 24 Mbps tanımlı muhtemelen.
739ff0cc24c46200c21e6f18e391b212.png

Artı -1 Eksi

Geri
Yukarı