Fiber altyapıya rağmen 200 Mbps üstü hız alamıyorum

Bulunduğum adreste halihazırda Türk Telekom'un 200 Mbps fiber paketini kullanmaktayım. Online işlemlerden hız değişikliği talebinde bulundum fakat kabul edilmedi. Bunun üzerine müşteri temsilcilerine bağlanıp paketimin hızını yükseltmek istediğimi söylediğimde altyapımın 200 ve üzeri hızlara elverişli olmadığını söylediler. Ben de bu durumun mantıksız olduğunu fiber GPON altyapım olduğunu söyledim fakat anlaşamadık. Taahhüdüm devam etmektedir. Sizce ne yapmalıyım? Geçmek istediğim paketler ikinci fotoğraftadır.

Eki Görüntüle 1936943

Eki Görüntüle 1936944
Hocam dairenizde 2 tane cihaz var mı? Biri büyük biri küçük olacak şekilde? Gerçi zaten 200'lük paket kullanıyormuşsunuz yani muhtemelen vardır da ben yine de sorayım dedim. Şöyle bir görüntü olması lazım:
Router ve ONT.jpg

Mümkünse bir fotoğraf atabilir misiniz?

Altyapıyı sadece Türk Telekom çekebiliyor tüm ISS'ler Türk Telekom'a bağlı.
Yukarıda arkadaşımız zaten düzeltmiş de bir de ben yazayım. Ülkemizdeki altyapı sahibi tek firma Türk Telekom değildir. Kendi altyapısını kuran başkaca firmalar da var. Bir çırpıda aklıma gelenler:
- Turkcell
- Vodafone
- Turknet
- Atlantisnet
- Comnet
...

Daha bilmediğim veya şu an aklıma gelmeyenler de vardır eminim. Lütfen yanlış bilgilendirmeyelim.

Hocam dairenizde 2 tane cihaz var mı? Biri büyük biri küçük olacak şekilde? Gerçi zaten 200'lük paket kullanıyormuşsunuz yani muhtemelen vardır da ben yine de sorayım dedim. Şöyle bir görüntü olması lazım:

Mümkünse bir fotoğraf atabilir misiniz?

Yukarıda arkadaşımız zaten düzeltmiş de bir de ben yazayım. Ülkemizdeki altyapı sahibi tek firma Türk Telekom değildir. Kendi altyapısını kuran başkaca firmalar da var. Bir çırpıda aklıma gelenler:
- Turkcell
- Vodafone
- TurkNet
- Atlantisnet
- Comnet

Daha bilmediğim veya şu an aklıma gelmeyenler de vardır eminim. Lütfen yanlış bilgilendirmeyelim.

Hocam sağdaki cihaz yok modemin arkasına takılan kablo direkt duvarın içinden çıkıyor.

Hocam sağdaki cihaz yok modemin arkasına takılan kablo direkt duvarın içinden çıkıyor.
Hocam altyapınız FTTB-Eth anladığım kadarıyla. Eve kadar fiber değil yani. Binaya kadar fiber. Bu altyapı fiber olarak geçer ki öyledir ama aşağıdaki MDU isimli cihaz aracılığıyla cat6 kablolarla evinize girer. Bu cihaz genelde binaların elektrik odasında bulunur. MDU Cihazınızın portları 1000 Mbit desteklemiyorsa o hızları alamazsınız. Binanızın elektrik odasındaki kutuyu atma şansınız var mı?
Şu an kaç hız alıyorsunuz? Speedtest sonucu atma şansınız var mı?

Hocam altyapınız FTTB-Eth anladığım kadarıyla. Eve kadar fiber değil yani. Binaya kadar fiber. Bu altyapı fiber olarak geçer ki öyledir ama aşağıdaki MDU isimli cihaz aracılığıyla cat6 kablolarla evinize girer. Bu cihaz genelde binaların elektrik odasında bulunur. MDU Cihazınızın portları 1000 Mbit desteklemiyorsa o hızları alamazsınız. Binanızın elektrik odasındaki kutuyu atma şansınız var mı?
Şu an kaç hız alıyorsunuz? Speedtest sonucu atma şansınız var mı?
Hocam şuan mümkün değil maalesef :(

Kod:
https://user.goknet.com.tr/sistem/getTTAddressWebservice.php?kod=BBK_KODU_BURAYA&datatype=checkAddress
bbk kodunu göknetin sitesine adresinizi girip üst taraftan kopyalayabilirsiniz. Bakmanız gereken alanlar: IS_FTTC : N/A veya 0 gibi bir değer olmalı. ISINDOOR değeri INDOOR veya N/A olmalı. g***b*netin apisinde direkt gösteriyor ama forumda yasaklı olduğu için paylaşamıyorum :)

Daha kesin bir yorum için müsait olunca atarsınız hocam. Ama FTTH (Eve Kadar Fiber) altyapılarda routerın yanında küçük modem gibi bir cihaz daha bulunur ki bu ONT cihazıdır. Anladığım kadarıyla sizde bu cihaz yok CAT6 kablo prizden geliyor ve Router’ın WAN portuna giriş yapıyor.

Evet yukarıda arkadaşların da dediği gibi altyapınız FTTB-Eth dediğimiz tür. Yani fiber kablonun binaya kadar geldiği, dairelere CAT kablonun dağıtıldığı sistem. Bu sistem de tıpkı FTTH gibi PON şebekeye bağlı olduğu için altyapı sorgu servisleri FTTB-Eth türünü de FTTH imiş gibi gösteriyor. Bundan dolayı da 100 Mbps üzeri alabilirmişsiniz gibi görünüyor. Superonline'ın FTTB altyapısında 100 üzeri hız alanlar varmış ama Türk Telekom tarafında bu mümkün değil maalesef. MDU cihazının portları ne kadar desteklerse desteklesin en fazla 100 Mbps veriliyor.
+100 FTTH.png

100+ FTTH.png

Dolayısıyla mevcut altyapınızda en fazla 100 Mbps alabilirsiniz.

Geri
Yukarı