Fiber Hat Bağlantısının Maliyeti Ne Kadar?

Makaleler
4
Yer
Denizli
Önümüzdeki direkte fiber var lakin bizim olduğumuz binada yok. Ben fazla bilmiyorum bu konuyu.
Binaya fiber bağlattırmak istiyorum, içindeki tesisat full mu değişiyor yoksa sadece fiber internet kablosu yerinden bağlanıyor mu anlamadım.
Babama söyledim, tesisat tamamen değişecek dedi. Bir de 15-20 metre fark var direkle arada. Kablo parası 1000TL falan tutar diyor babam. Babamın da pek bildiğini düşünmüyorum.
Bu arada modem falanda normal modem. Turkcell Superonline'ın verdiği ADSL modem.
Bana bir fikir verebilir misiniz?
En azından bunun yaklaşık maliyetini falan söylerseniz nasıl yapacağımı söylerseniz iyi olur.
İyi forumlar, iyi günler. Yorumlarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

Merhaba, böyle bir durumun çözümünü yalnızca internet servis sağlayıcı yapabilir. Siz kendiniz fiber döşemesi yaptıramazsınız. Bunun sokak için belediye izni var, çalışacak kalifiye işçi parası var, kablolama maliyeti var (fiberoptik kablolar pahalı) bina içi ankastre veya kurulum kısmı var. Ayrıca bina içindeki kablolama da var. Kısaca böyle durumların maliyeti 5000 tlden fazla tutar.

Bunu siz tek başınıza yapamazsınız. Binanıza fiber kutusu koyar hangi firma olursa olsun. Eğer talep olursa direkt getirirler ama talep yok ise sizin imza toplayıp belirli ISS'ye başvurmanız gerekir. Belirliden kastım birkaç sokak veya mahallede hangi firmanın fiberi var kontrol ediniz. bu Kablonet olabilir, Turkcell olabilir. arayarak ya da sitelerinden kontrol ettiriniz ve binanızdan, komşulardan imza toplayarak mahallenizdeki fiber sağlayıcınıza dilekçe vererek; binaya kutu koyarak fiberi getirecekler ve kutu koyulursa benim de başıma geldi, mahallemde fiber vardı, Kablonet'ın fiberi, binama kutu koydular, ben satın aldığımda kablo ücreti aldılar. Onların kabloları farklı oluyor. Binanın içinden geçirilmesini istemedim. Binadaki insanlardan nefret ediyorum. Ben de dışarıdan çektirdim. Yaklaşık 50 m kablo gitti ve 110 TL kablo ücreti ödedim sadece.

Eğer mahallenizde Kablonet var ise başvurun. Gelirse şanslısınız. 100 Mbps indirme ve 10 Mbps yükleme kullanıyorum, 140 TL ödüyorum. Şu an fiyatlar arttı ama sonuçta fiber. Kısaca İSS binaya hizmet vermez ise yeterli istek ve abone vaadi yoksa 1000 değil, 10.000 de verseniz binanıza hizmet vermezler.

Ayrı bir hat olarak binaya sıfırdan döşüyorlar. Superonline kaldığım daireye kadar fiber çekmişti. Kayseri'de durum böyle. Türk Telekom'la anlaşmam bitsin belki ben de Superonline'a geçebilirim yalnız fiyatları çok uçuk.

Bunu siz tek başınıza yapamazsınız. Binanıza fiber kutusu koyar hangi firma olursa olsun. Eğer talep olursa direkt getirirler ama talep yok ise sizin imza toplayıp belirli ISS'ye başvurmanız gerekir. Belirliden kastım birkaç sokak veya mahallede hangi firmanın fiberi var kontrol ediniz. bu Kablonet olabilir, Turkcell olabilir. arayarak ya da sitelerinden kontrol ettiriniz ve binanızdan, komşulardan imza toplayarak mahallenizdeki fiber sağlayıcınıza dilekçe vererek; binaya kutu koyarak fiberi getirecekler ve kutu koyulursa benim de başıma geldi, mahallemde fiber vardı, Kablonet'ın fiberi, binama kutu koydular, ben satın aldığımda kablo ücreti aldılar. Onların kabloları farklı oluyor. Binanın içinden geçirilmesini istemedim. Binadaki insanlardan nefret ediyorum. Ben de dışarıdan çektirdim. Yaklaşık 50 m kablo gitti ve 110 TL kablo ücreti ödedim sadece.

Eğer mahallenizde Kablonet var ise başvurun. Gelirse şanslısınız. 100 Mbps indirme ve 10 Mbps yükleme kullanıyorum, 140 TL ödüyorum. Şu an fiyatlar arttı ama sonuçta fiber. Kısaca İSS binaya hizmet vermez ise yeterli istek ve abone vaadi yoksa 1000 değil, 10.000 de verseniz binanıza hizmet vermezler.
Hocam merhaba. Binam eski bir bina ama binada KabloNet'in kutusu var. KabloNet'e başvurdum. Daha kurulum ekipleri gelmeden bina içi tesis sorunu diye bir mail geldi. Şimdi kurulum ekipleri geldikleri zaman evime kadar olan fiberi kendileri çekecekler değil mi? Eğer çekeceklerse herhangi bir delme işlemi yapacaklar mı? Siz, ben kabloyu dışardan çektirdim dediniz. O nasıl oluyor? Bildiklerinizi ve tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız?

Kutudan bir kablo çekiyorlar, bu kablo var ise doğal gaz borusunun hemen dibinden delinip kapınızın üstünden yada altından evin içine bir delik açılıp istediğiniz odaya kadar getiriliyor. Benim binamda ki insanlar beş kuruş etmedikleri için bende diş cebeden çektirdim. Daha çabuk kablo deforme olur dediler. Bende komşular ile uğraşmaktansa 5 senede bir kablo parası veririm dedim çektirdim. Bina içi tesisat şeması soruyorlar deldikleri yerde su elektrik kablosu geçiyor ise sorumluluk kabul etmiyorlar. Çalışanın dediği aynı şu şekilde. Abi biz deleriz bir şey olur ise sen sorumlusun. Kablo anten kablosu sadece biraz daha kalın. 4. katta oturuyorum. bağlatırken aldıkları kablo ücreti 150 TL olması lazımdı. Sadece kablo parası aldılar o kadar. Bir kaç sefer kablonetten sorumlu 1-2 kişi geldi dışarıdan kablo çekilmesi yasak dediler. Bende bina 25 senelik planları bulun ben tekrar bina içinden kabloyu çektireyim dedim. Sonra binada ki bütün daireler abone olup dışarıdan kablo çektirince kimse ses çıkartamadı. Adam 10 tane abone kaybetmek ister mi? 🙂

Kutudan bir kablo çekiyorlar, bu kablo var ise doğal gaz borusunun hemen dibinden delinip kapınızın üstünden yada altından evin içine bir delik açılıp istediğiniz odaya kadar getiriliyor. Benim binamda ki insanlar beş kuruş etmedikleri için bende diş cebeden çektirdim. Daha çabuk kablo deforme olur dediler. Bende komşular ile uğraşmaktansa 5 senede bir kablo parası veririm dedim çektirdim. Bina içi tesisat şeması soruyorlar deldikleri yerde su elektrik kablosu geçiyor ise sorumluluk kabul etmiyorlar. Çalışanın dediği aynı şu şekilde. Abi biz deleriz bir şey olur ise sen sorumlusun. Kablo anten kablosu sadece biraz daha kalın. 4. katta oturuyorum. bağlatırken aldıkları kablo ücreti 150 TL olması lazımdı. Sadece kablo parası aldılar o kadar. Bir kaç sefer kablonetten sorumlu 1-2 kişi geldi dışarıdan kablo çekilmesi yasak dediler. Bende bina 25 senelik planları bulun ben tekrar bina içinden kabloyu çektireyim dedim. Sonra binada ki bütün daireler abone olup dışarıdan kablo çektirince kimse ses çıkartamadı. Adam 10 tane abone kaybetmek ister mi? 🙂
İlginiz için teşekkür ederim. Ben 3. katta oturuyorum. Evin dış tarafından kablo çektirmek istersem eve kablo getirtmek için binayı önce doğalgaz borusunun ordan sonra dıştan delecekler birde kapımızın üstünden delecekler. O yüzden bina içinden duvarların üstünden dolandırarak getirme daha mantıklı. Bina yöneticisi de biziz zaten karışan da çok olamaz. Gelen kurulum ekiplerine desem katların üst duvarlarından dolana dolana getirtebilirim değil mi kabloyu?
Cevabınızı bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı