Çözüldü Fiber internet direklere bağlanır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

firat.04

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Bizim mahalleye 10 15 gündür internet direkleri bağlanıyor. Dün ise kablolar bağlanmaya başlandı. Ben geçenlerde direkleri takan abilere sordum bana fiber dediler, ışık hızında olan bir internet dediler ama benim bildiğim fiber yerin altından gelir. Sizce bu hangi internet olabilir?

photo_2022-12-24_11-25-06.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba,
xDSL ve FTTB yatırımları bitti bitecek, yeni döşenen altyapılar FTTH öncelikli döşeniyor. FTTH altyapının sadece yerin altından döşenme olayı da eskide kaldı, projeye göre yerin altından, bina duvarlarından, direklerden FTTH altyapı çekilebiliyor. Ayrıca bazı bölgelerde fiber dağıtım kutuları xDSL altyapısında olduğu gibi direklere çakılabiliyor ve oradan abonelere çelik zırhlı dış ortam f/o kablo çekilebiliyor.
Özetle; bölgenizdeki altyapı %99.9 FTTH'dir, tüm işlemlerin tamamlanması ortalama 3-6 ay sürebiliyor.

Hocam ben şu an bu sorunu yaşıyorum. Kutuyu kurdular daire kablo çektiler dışarıdan kablo cektiler apartmana kadar ama aktif değil 4 gündür bekliyorum cıldırdım. Ekip gelip aktif etmiyor fiber sistemini. Ve altyapı sorgulamaya bile düşmedi fiber. Toplam 4 ay sürdü.

Fiziksel bağlantılar tamamlandıysa altyapının sistemden aktif edilmesi gerekiyor. Genellikle 10 gün içerisinde aktif ediliyor, bölgenizdeki yoğunluğa göre bu süre değişebiliyor.
Güvenlik sağlamlık sorunsuz vb için yer altından çekerler yer altı izin verilmediyse uygun değilse direklerden çekerler. Siyah kablo dışarıdan çekmişler? What bu xDSL altyapı olmas ılazım. Dire içi siyah çekseler belki obk FTTH fiber derdimde.

Güvenlik sağlamlık sorunsuz vb için yer altından çekerler yer altı izin verilmediyse uygun değilse direklerden çekerler. Siyah kablo dışarıdan çekmişler? What bu xDSL altyapı olmas ılazım. Dire içi siyah çekseler belki obk FTTH fiber derdimde.
Dsl değil demişlerdi çünkü ben sormuştum. Bu da fiberdir dediler ama yerin altında olmayacak dediler. her bir metrede bir 1 tane direk yerleştirmişler yere.

Bi de dediler binanıza da ayrı kutu çekeceğiz. Binanızda 3 ayrı işlemimiz olacak demişlerdi.

Dsl değil demişlerdi çünkü ben sormuştum. Bu da fiberdir dediler ama yerin altında olmayacak dediler. her bir metrede bir 1 tane direk yerleştirmişler yere.

Bi de dediler binanıza da ayrı kutu çekeceğiz. Binanızda 3 ayrı işlemimiz olacak demişlerdi.

Dosya Ekleri

• 20221224_134740.jpg
    20221224_134740.jpg
    313,4 KB · Görüntüleme: 99
  • photo_2022-12-24_14-03-28.jpg
    photo_2022-12-24_14-03-28.jpg
    292,5 KB · Görüntüleme: 103
Son düzenleme:
DSL değil demişlerdi çünkü ben sormuştum. Bu da fiberdir dediler ama yerin altında olmayacak dediler. Her bir metrede bir 1 tane direk yerleştirmişler yere.

Bir de dediler binanıza da ayrı kutu çekeceğiz. Binanızda 3 ayrı işlemimiz olacak demişlerdi.

Boyle dedikleri için FTTB-FTTH olabilir. 2side fiber olark geçiyor Telekom firmasında. Biraz bekleyin.

Bolgenizde hiç yoksa normal bence. Yer altında döşemelerinin normalde nedeni eski altyapının yanından fiber kablo çekerlerdi altyapı olmayan yerlerde direkt direklerden evlerden vb geçirirler.
Sizce çalışmalar bitince ne kadar süre içinde altyapı sistemlerde görünmeye başlar?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı