Fiber internet nasıl kullanılır?

Ben taahhütlü kullanıyorum da taahhütsüz firmalarda zam ihtimali her zaman var. Modemi (aslında router) ve ONT cihazını altyapı sahibi firma olan Türk Telekom veriyor zaten. Ben memnunum açıkçası. Ama prensiplerim gereği tavsiye vermiyorum. Oyun oynamadığım için pingin hiçbir önemi yok benim açımdan. Genelde 8-9 ms civarında oluyor. Bir başka arkadaş pingi çok önemseyebilir ve illaki 5'in altında olacak diyebilir. Biraz da beklentiyle alakalı yani. Benim şu zamanda tek tavsiyem taahhüt olur. Her şeye her gün zam gelen şu ekonomik ortamda taahhüt can kurtarır.

Dediğiniz pingler benim için fazlasıyla yeterli. Sitesinde taahhüt yok yazıyor nasıl taahüt yaptınız hocam?

Dostum öncelikle TurkNet'ten Superonline'ye geçtim aşırı mutluyum 1000 Mbp/s paket kullanıyorum Speedtest sonuçları kabloluda tam Wi-Fi'de ise 250-350 arası gösteriyor fakat kablosuz sonucu doğru değil ayrıca gpona CAT5 kablo bağlacaklardı istemedim kendim internetten özel CAT8 kablo siparişi verdim 1 tanesi 1 metre diğeri 5 mt 5 mt olan açıkta duruyor 1 mt ise gpona bağlı Wi-Fi 6 destekli H3600 V9 modemini tercih ettim Wi-Fi adaptörü olarak AX210 kullanıyorum tabii ki de Wi-Fi 6 kanalı seçili şöyle diyeyim 4K bir videoda sadece kısa kısa takılmalar oluyor 1 sn bile değil sen düşün, ayrıca kablosuzda tam hız beklemeyin modemin dibinde olsanız bile gerçek sonuçları kablolu söyler :) yaşasın Superonline.

Sonuçlar;
Kablolu.
Kablosuz.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    46,3 KB · Görüntüleme: 20
  • 2.png
    2.png
    64,9 KB · Görüntüleme: 21
Dediğiniz pingler benim için fazlasıyla yeterli. Sitesinde taahhüt yok yazıyor nasıl taahüt yaptınız hocam?
Ben önceden beridir taahhütlü kullanıyorum. Taahhütüm bitmeye yakın aradım ve taahhüt istediğimi söyledim. 2020 yılının ekim ayında 1 yıllık taahhüt imzalamıştım. Sonra 2021 ekimde binamıza fiber çekildi ve bu sefer de 2 yıllık taahhüt imzaladım. O zamanlar sitesinde hâlâ taahhüt vardı. İşte şimdi de taahhüt bitmeye yakın (geçen ay) aradım ve taahhüt istediğimi söyledim. Önce mırın kırın ettiler. İşte artık taahhütümüz yok, sadece taahhütsüz veriyoruz falan dediler. Ben de ısrar edince 1 yıllık taahhüt sundular. Ben 2 yıllık istediğimi söyledim yine ısrar ettim ama sadece 1 yıllık verebildiklerini söylediler. Ben de kabul ettim.
2021 ekimden bu yana 125 liraya kullanıyordum. Şimdi kira da dahil 240 liraya yükseldi. Ve 1 yıl sabit fiyat elbette. Turknet önerenin aklına şaşarım. 300 lira nedir ya? Evet her şeye zam geliyor, her şeyin fiyatı uçuyor ama şu devirde hâlâ taahhütsüz de taahhütsüz diyenler her zam haberinde forumda konu açarak ağlamaya başlıyorlar. Bu zamlar internet sağlayıcılarının suçu değil kusura bakmayın. Bütün bu zamlar ekonomiyi düzgün yönetemeyenlerin suçu bunu hepimiz biliyoruz.

Dostum öncelikle TurkNet'ten Superonline'ye geçtim aşırı mutluyum 1000 Mbp/s paket kullanıyorum Speedtest sonuçları kabloluda tam Wi-Fi'de ise 250-350 arası gösteriyor fakat kablosuz sonucu doğru değil ayrıca gpona CAT5 kablo bağlacaklardı istemedim kendim internetten özel CAT8 kablo siparişi verdim 1 tanesi 1 metre diğeri 5 mt 5 mt olan açıkta duruyor 1 mt ise gpona bağlı Wi-Fi 6 destekli H3600 V9 modemini tercih ettim Wi-Fi adaptörü olarak AX210 kullanıyorum tabii ki de Wi-Fi 6 kanalı seçili şöyle diyeyim 4K bir videoda sadece kısa kısa takılmalar oluyor 1 sn bile değil sen düşün, ayrıca kablosuzda tam hız beklemeyin modemin dibinde olsanız bile gerçek sonuçları kablolu söyler :) yaşasın Superonline.

Sonuçlar;
Kablolu.
Kablosuz.
Türk Telekom'un fiber altyapısında Superonline kullanılamaz.

Sonuçlar;
Kablolu.
Kablosuz.

Hocam çok güzel değerler güle güle kulanın. Benim böyle değerlere ihtiyacım yok 35 Mbps bile benim işimi görür. Tek istediğim biraz uygun fiyatlı olması ve sıkıntı çıkarmaması. Zaten şu an o kadar rezil bir internet kullanıyorum ki bundan sonra herhangi bir ISS benim için ilaç gibi gelecek.

@Hermitus öncelikle teşekkür ederim dostum tabii o sana kalmış bir şey ama Superonline'den memnunum.

@Dejuf Türk Telekom'un fiber altyapısını nereden çıkardın Superonline ekibi bizzat kurulumu önümde yaptı hat çektiler TT'nin altyapısını nereden çıkardın?

Bir de unutmadan şunu aklınızdan çıkarmayın Turkiye Cumhuriyeti olarak ülkemizin çevresinde okyanus bulunmadığı için Max hızlara yakın değerler alacağız her zaman okyanus ne alaka diye soranlara da fiber optik kablolar okyanusların dibinden geçiyor o yüzden.

@Dejuf Türk Telekom'un fiber altyapısını nereden çıkardın Superonline ekibi bizzat kurulumu önümde yaptı hat çektiler TT'nin altyapısını nereden çıkardın?
Konu sahibi arkadaşımızın evine Türk Telekom'un fiber altyapısı çekiliyor da ondan dolayı öyle yazdım. Başka bir konu daha açmıştı, Türk Telekom'un fiber çektiğini oradan biliyorum. Arkadaşımız Türk Telekom'un fiber altyapısından bahsediyor. Dolayısıyla Superonline ile alakası yok arkadaşımızın. Yarın bir gün ona da Superonline gelir, onu o zaman konuşuruz.

Bir de unutmadan şunu aklınızdan çıkarmayın Turkiye Cumhuriyeti olarak ülkemizin çevresinde okyanus bulunmadığı için Max hızlara yakın değerler alacağız her zaman okyanus ne alaka diye soranlara da fiber optik kablolar okyanusların dibinden geçiyor o yüzden.
Okyanusla mokyanusla alakası yok bu işlerin. Max hızlara yakın değerler de çok muğlak bir ifade olmuş. Sanıyorum demek istiyorsunuz ki "1 Gbps'lik pakette tam olarak 1000 Mbps alamayacağız, 940-950 civarlarında hız alacağız. Çünkü ülkemizin etrafına okyanus yok"
Bunun okyanusla alakası yok. Zaten okyanustan geçen kablo sadece okyanustan geçiyor. Okyanusa kıyısı olan ülkeler okyanusa kıyısı olduğu için daha yüksek hız almıyor yani.
Ülkemizdeki FTTH altyapılar büyük oranda PON (passive optical network) şebekeye bağlı. Okyanus ötesi kablolar ise AON (active optical network) şebekeye bağlıdır. Bu da demek oluyor ki uzun mesafelerde hız kaybı yaşanmaması için optik amplifikatörler kullanılır. Bu sadece mesafe sorunu için bir çözümdür. Ülkemizin okyanusa kıyısının olmaması ile internet hızının bağdaştırılması çok komik.
1 Gbps'lik pakette tam olarak 1000 Mbps alamamanızın sebebi okyanus ile değil santral tarafındaki OLT çıkışları ve dairedeki ONT girişi ile alakalı. Tabii bir de firmaların hız tanımlaması ile alakalı. Lütfen bilmediğiniz konularda yanıltıcı bilgiler vermeyin olur mu?

Son düzenleme:
Konu sahibi arkadaşımızın evine Türk Telekom'un fiber altyapısı çekiliyor da ondan dolayı öyle yazdım. Başka bir konu daha açmıştı, Türk Telekom'un fiber çektiğini oradan biliyorum. Arkadaşımız Türk Telekom'un fiber altyapısından bahsediyor. Dolayısıyla Superonline ile alakası yok arkadaşımızın. Yarın bir gün ona da Superonline gelir, onu o zaman konuşuruz.

Okyanusla mokyanusla alakası yok bu işlerin. Max hızlara yakın değerler de çok muğlak bir ifade olmuş. Sanıyorum demek istiyorsunuz ki "1 Gbps'lik pakette tam olarak 1000 Mbps alamayacağız, 940-950 civarlarında hız alacağız. Çünkü ülkemizin etrafına okyanus yok"
Bunun okyanusla alakası yok. Zaten okyanustan geçen kablo sadece okyanustan geçiyor. Okyanusa kıyısı olan ülkeler okyanusa kıyısı olduğu için daha yüksek hız almıyor yani.
Ülkemizdeki FTTH altyapılar büyük oranda PON (passive optical network) şebekeye bağlı. Okyanus ötesi kablolar ise AON (active optical network) şebekeye bağlıdır. Bu da demek oluyor ki uzun mesafelerde hız kaybı yaşanmaması için optik amplifikatörler kullanılır. Bu sadece mesafe sorunu için bir çözümdür. Ülkemizin okyanusa kıyısının olmaması ile internet hızının bağdaştırılması çok komik.
1 Gbps'lik pakette tam olarak 1000 Mbps alamamanızın sebebi okyanus ile değil santral tarafındaki OLT çıkışları ve dairedeki ONT girişi ile alakalı. Tabii bir de firmaların hız tanımlaması ile alakalı. Lütfen bilmediğiniz konularda yanıltıcı bilgiler vermeyin olur mu?

Bence yanıltıcı bilgi değil de siz biraz araştırsanız PON şebekesindeki kablolarda okyanus altındaki kablolar olabiliyor

Bence yanıltıcı bilgi değil de siz biraz araştırsanız PON şebekesindeki kablolarda okyanus altındaki kablolar olabiliyor
PON şebekesindeki kablolar okyanus altında değildir demedim zaten. Bence okuduğunu anlama noktasında yardıma ihtiyacınız var. Sizinle daha fazla polemiğe girip konuyu kirletmeyeceğim.

Ülkemizdeki FTTH altyapılar büyük oranda PON (passive optical network) şebekeye bağlı. Okyanus ötesi kablolar ise aon (active optical network) şebekeye bağlıdır. Bu da demek oluyor ki uzun mesafelerde hız kaybı yaşanmaması için optik amplifikatörler kullanılır. Bu sadece mesafe sorunu için bir çözümdür. Ülkemizin okyanusa kıyısının olmaması ile internet hızının bağdaştırılması çok komik.
1 Gbps'lik pakette tam olarak 1000 Mbps alamamanızın sebebi okyanus ile değil santral tarafındaki olt çıkışları ve dairedeki ONT girişi ile alakalı. Tabii bir de firmaların hız tanımlaması ile alakalı. Lütfen bilmediğiniz konularda yanıltıcı bilgiler vermeyin olur mu?

Burada demişsiniz ki "okyanus ötesi kablolar ise aon şebekesine bağlıdır" yazmışsınız bence siz yazdığınızı gözden geçirin veya bir göz doktoruna başvurun iyi günler!

@Dejuf hocam başka forumdan bir arkadaş Millenicom hakkında şöyle bir şey dedi ne kadar doğru?
"Şöyle Millenicom müşteriyi düşükten çeker sonra zam yapar. Bir de Millenicom'dan çıkarsan 12-(kullandığın ay) X 40 TL ödersin." taahüt olmamasına rağmen abonelik iptali için para mı ödeniyor?

Geri
Yukarı