Fiber internet ve ADSL arasındaki ping farkı

Sonuç itibarıyla ülkede çoğu insan 45-60 arası ping alıyor. Mevcut şartlarda en iyisi bu.

Daha iyisi için sunucu satın alıp, tüm trafiği oradan geçirmeniz lazım. Bunu yapıp 10-15 ms alan var.

Sunucu almak ne kadar?
Örnek vermek gerekirse resmi bir rekabetçi bir sunucuda 34 ping mi alıyordunuz?

Resmi sunucularda 34 pingi çok rahat alıyordum. İmkansız bir şey değil. İsteseler Frankfurt'a fiber ile 35-40 arası gibi pingi rahat verebilirler imkansız değil. Yapmak istemıyorlar.
@Ulunay sorunun kaynağı ne peki? Telekom looking glass sayfasında ping atıyorum CS:GO sunucularına. Viyana 28 ms veriyor. Aramızda sadece ama sadece deniz var.

Son düzenleme:
Rainbow Six Siege, Warzone, BF5'te pingim yüksek idi. Müşteri hizmetlerini arayıp statik ip aldım geçen gün. Pingler düştü. Bir deneyin derim. Aylık 29.90 TL faturaya ek gelecek.
Daha önce Turk.net'te de statik ip kullanmıştım. Turk.net kullanırken statik ip fayda etmemişti ama Türk Telekom'da 15-20 ping düşürdü statik ip.

Dostum öncelikle foruma hoş geldin.
İnternet konusunda biraz bilgi eksikliğin olduğunu düşündüm o sebepten ötürü açıklamak istediğim önemli noktalar var.
  • ADSL internet, 16Mbps'e kadar eski saha dolapları ile yayın yapılarak kullanılır. ADSL ile 16Mbps'in tamamını kullanmak bile mümkün olmayabiliyor. Bu sebepten ötürü 24Mbps ADSL kullanmanın imkanı yok.
  • VDSL internet ile saha dolabına olan mesafeden kaynaklı maksimum 150Mbps hız alınabilir ancak ülkemizde 150Mbps'lik VDSL paket bulunmamakta. Koşullar uygunsa maksimum 100Mbps kullanılabilir. ADSL'de kullanılan saha dolaplarının yerine yeni tip saha dolapları yerleştirilir. Bu dolaplara fiberoptik kablo çekilir. Böylece saha dolabı, santral arası mesafeden kaynaklı hız kaybının önüne geçilir. Santral ile dolap arasında yüksek hızlı internet kullanılır. Saha dolabından eve mevcut hat üzerinden hizmet verilir ve buna VDSL denir. Türk Telekom'da bu hizmete HiperNet'te denmektedir.
  • Fiber internette durum ADSL ve VDSL'e göre farklıdır. Uygun tarife satın alındığı durumda 1000MBPS'e kadar internet kullanılabilir. Santral ile evin arasında saha dolabına kadar fiberoptik kablo döşenir. Döşenen fiberoptik kablo ikamet ettiğin bina girişine kadar devam eder ve daireye kadar çıkar. Çeşitli GPON cihazları ile sinyal, bakır kablo yolu ile modeme aktarılır veya mevcutsa SFP portu ile GPON cihazına gerek kalmadan bağlanır. Bu erişime fiber denmektedir.
Fiber internetin gecikme süresi bakır kablo ile erişim veren ADSL ve VDSL'e göre kat kat daha azdır.
VDSL ve ADSL bakır kablo üzerinden erişim sağladığı için çevre etkenlerden etkilenmektedirler. Kablo sinyallerini bozan etkenler yüksek pinge yol açabilir.
Pinge sebep olarak düşündüğüm iki farklı husus var.
  1. Türk Telekom santrallerinden yayın yapan her firmada farklı bölgelerde ping sorunu ve hız problemleri yaşanmaktadır. Vodafone'un yayın yapması için verilen bant genişliği düşük olduğu için pingin çıkıyor olabilir. TurkNet'in bu firmalardan tek farkı artık Türk Telekom santrallerine sunucularını yerleştirerek bağımsız yayın yapıyor. Böylece Türk Telekom'dan bir müdahale söz konusu olmuyor. Servis sağlayıcınızdan kaynaklı bir ping sorunu olabilir. Türk Telekom veya TurkNet'i tavsiye ederim. Diğer servis sağlayıcılarının kendi altyapıları olmadığı sürece kullanmanızı tavsiye etmem. Hat sahibi firmanın hattını kullanan firmaların hizmet kalitesini düşürmek için elinden geleni yaptığını bütün herkes biliyor. Bölge ve santral farklılıklarından kaynaklı herkes bu sorunu yaşamıyor tabii ki bunu da belirtmek isterim.
  2. 24Mbps'lik bir internetten 50Mbps'lik bir internete geçtiğiniz için hattınızın kalitesi bu hıza yetersiz kalmış olabilir. Kablo üzerinden geçen paket miktarı neredeyse 2 katına çıktığı için hattın kalitesi düşmüş olabilir. Bu da gecikmeye yol açıyor. Modem arayüzü hat değerlerinin kontrolü yapıldıktan sonra bina iç tesisatındaki kabloyu CAT6 ile değiştirebilirsin. Konuya arayüz değerlerini ekle, kontrol edelim.
Dostum bu kadar detaylı bilgi için yazman bile teşekkürü hakediyor. Eline sağlık

Geri
Yukarı