İnceleme Fideco NVMe Dönüştürücü Kart

Merhaba sevgili arkadaşlar. Anakartımda yeterli sayıda M.2 portu olmaması yüzünden böyle bir kart arayışına girdim. Normalde Alfais'in soğutucusuz modelini alacaktım ancak daha sonra bu soğutuculu model gözüme çarptı ve ekstradan PCI-e 4.0 desteği olduğu için cezbetti, fiyatı da hemen hemen birbirlerine yakındı. Ürünü N11 üzerinden 149 TL'ye aldım, tık hızı kupon denk getirirseniz 100 TL üstü 25 TL indirim ile 120 TL gibi bir fiyata geliyor, resmen fiyat performans ürünü olduğunu söylemeliyim. İncelemeye başlayalım şimdi.

Ürünün dış kutusu öncelikle bu şekilde. Gayet saf bir şekilde geliyor, üstünde jelatini de var.

Ön kısmı:

IMG_20230502_160947.jpg

Arka kısmı:

IMG_20230502_160955.jpg

Kutu içeriği ise bu fiyata dolu dolu gerçekten. Fazladan koymuşlar her şeyi. 2 tane termal pad, 2 tane sabitleme için sarı pul, 5 tane vida ve 1 tane yıldız tornavida.

IMG_20230502_161332.jpg

Kartımızın kendisi:

IMG_20230502_161439.jpg

Şimdi gelelim montaj kısmına. Montaj tarafı oldukça basit hiç kafa yormaya gerek yok. Kutunun içerisinden sarı bir tane pul çıkıyor. Bu sarı pulun ortasında bir tane boşluk var, SSD'nin vida tarafını bu boşluğa geçiriyorsunuz ve termal padi de SSD'nin üstüne koyduğunuzda olay burada bitiyor. Vidalama tarafını ise sadece soğutucuyu M.2'nin üstüne kapattıktan sonra soğutucuyu 2 tane vidasından vidalayarak yapıyorsunuz.
Bahsettiğim sarı pul bu şekilde:

IMG_20230502_161924.jpg

Montajın bitmiş hali:

IMG_20230502_162214.jpg

IMG_20230502_162232.jpg

Sisteme takıldığında ise bu şekilde gözüküyor. Herhangi bir sabitleme tarafı yok, kart çok hafif olduğu için PCI-e slotuna da ekstra yük bindirmiyor. Bu şekilde bence daha güzel gözüküyor.

IMG_20230502_162430.jpg

Kartın üstünde mavi bir durum bildirme LED'i var. Kasanın üstündeki HDD LED'i ile hemen hemen aynı görevi görüyor ancak aktivite olmadığı zaman sürekli yanıyor sadece.

IMG_20230502_162448.jpg

Şimdi gelelim test sonuçlarına. Testi PNY CS3030 250 GB 3500 MB okuma 1050 MB yazma hızı bulunan SSD ile yaptım.

a.png

Gördüğünüz gibi yazma tarafında zaten sorun yok ancak okuma tarafında yarı yarıya kayıp var, bunun sebebi ise anakartımın 2. PCI-e X16 slotunun 2.0 hızında çalışması bu sebepten ötürü 2.0'ın limitlerine takılıyoruz. Benim için çok problem değil. Bu durumun ürün ile alakalı olmadığını belirteyim, tamamen anakartınızın slot hızı ile alakalı. SSD, Crystal Disk Info ile kontrol ettiğimde PCI-e 2.0 X4 hızında çalışıyor. Test esnasında herhangi bir hız kaybı olmadı ve sıcaklık maksimum 37 dereceye çıktı, soğutucu görevini oldukça yerine getiriyor.

Ürün hakkında yorumum:
Öncelikle bu fiyata tam bir F/P olduğunu söylemeliyim, kupon ile 120 TL'ye bile alabiliyorsunuz ve bu fiyata genelde dümdüz soğutucusuz kartlar oluyor. Dolu dolu kutu içeriği, soğutucu ve 4.0 X16 hız desteklemesi de başka bir artı. Anakartınızın NVMe desteği varsa tak çalıştır kullanabilirsiniz başka ekstra bir şeye gerek yok. Bir güzel nokta ise veri yollarının aralarında boşluklar var fotoğraflarda gördüğünüz gibi, altın pinler ayrık ayrık, bunun sebebi ise X4'ten X16'ya ürünü istediğiniz PCI-e portuna rahatlıkla takabilmeniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Güzel inceleme olmuş, elinize sağlık. Bu ürünleri merak ediyordum hep. Aldığınız fiyata işini güzel yapıyor gibi gördüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı