FidelityFX CAS, NVIDIA tarafından kullanılabilir mi?

350070

Megapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Aslında yeni yeni keşfettiğim bir durum ama aklımda da bazı şüpheler var.
İlk olarak AMD'nin DLSS'e cevap olarak verdiği iki adet teknolojisi var.
1.FidelityFX CAS,
2.Radeon Görüntü Keskinleştirme.
Bu iki ayarın ilk önce açık, sonra kapalı olduğunu gösteren iki resim paylaşacağım.
Denediğim oyunun;
Adı: Cyberpunk 2077,
Ayarları: 1080P ve en düşük ayarlar.

1610312712008.png

Kapalıyken FPS aralığı, 18-20 arası değişiyor.

1610312793179.png

Açıkken FPS, 36-40 arası değişiyor.

Bu oyunu seçmemin iki nedeni var;
1.Radeon Görüntü Keskinleştirme teknolojisinin DX12, DX9 ve Vulkan API'lerde çalışıyor sanırsam.
2.FideltyFX Cas ile ilgili bir ayar olmasıdır oyunda.
FPS 2 kat oranla arttı gerçekten de ve resimleri kontrol ederseniz, pek te çözünürlükten kayıp yaşandığım söylenemez.

Asıl sorum ise şu: FideltyFX Cas ayarı Cyberpunk 2077'de mevcut ya, NVIDIA ekran kartına sahip insanlar da bu teknolojiyi kullanabiliyor mu? Onu merak ettim de.
Bu teknoloji, genel olarak yeni nesil oyunlarda hep desteklenecektir. Benim Vega 8 bile kullanabiliyorsa eğer RX 5500 XT daha iyi olur.

Bir de sanal Ray Tracing gibi bir teknoloji gelirse ileride (gelmiş te olabilir) AMD efsane olur.

Sistemim;
İşlemci: Ryzen 3 3200G,
GPU: Vega 8,
Anakart: B450M S2H,
RAM: 2 X Kingston HyperX 8 GB DDR4 3200 MHz,
Depolama: 1 TB SSHD (1 TB HDD + 8 GB SSD) 5400 RPM.

Son düzenleme:
RX 480 ile böyle oynuyordum zaten. %80 Seviyelerindeyken görüntü kısmında büyük bir kayıp yok, ama FPS olarak gerçekten hissedilebilir seviyede artışlar oluyor. Image Sharpening kullanarak biraz daha iyileştirince neredeyse kayıp yok denebilir.
Ben yüzde 50'ye çektim FideltyFX Cas'ı. Karşılaştır istersen. Belli olmuyor yani. Nimet bu nimet.
GTX1060 testlerini izlediğimde genelde açıyorlar. Fakat dynamic olan değil de hep static olanı aktif ediyorlar. Sanırım sadece static destekliyor tam emin değilim.

GTX 1070 İle izledim bende. Ama emin değilim. Fake olabilir diye düşündüm.

Böyle bir ayardan haberim yoktu açıkçası. RX560X ile bir nebze de olsa oynanabilir hale getirir umarım, deneyeceğim.
Radeon Görüntü Keskinleştirme,
DX 12, DX9 ve Vulkan destekli oyunlar da geçerli bir durum sanırsam.

LoL'de baya FPS arttı benim.
Girişte 244 civarında geziyordu FPS. Açtığım zaman 280-290'da başladı.

DX 12, DX9 ve Vulkan destekli oyunlar da geçerli bir durum sanırsam.
LoL'de bayağı FPS arttı benim.
RDR de DX12 ve Vulkan destekliyordu ama böyle bir seçenek hatırlamıyorum mesela RDR'de. Tüm oyunları kapsamıyordur belki ama Cyberpunk'ı oynayabilecek olmak bile büyük gelişme benim için, teşekkürler bilgi paylaşımı için.

Geri
Yukarı