FIFA 15 Oynanışı Gereğinden Fazla mı Kolay ?

Mxlbs

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,
Bir FIFA aşığı olarak bu konuyu açmak istedim. Bu öyle bir aşk ki, fifa 13 ve fifa 14 oyunlarını hem bilgisayar hem de Playstation 3 sistemine almıştım. Bu sene de büyük umutlarla fifa 15 oyununu ön sipariş vermiştim. Oyun grafik, atmosfer... gibi özellikler bakımından gerçekten üst düzeyde. Fakat oynanabilirlik çok kötü.

Hızlı bir forvet oyuncusuna sahip birisi çok rahat bir şekilde adam eksiltebiliyor. Santradan başlayıp kalecinin yanına kadar gitmek çok kolaylaştırılmış. Bir maçta çok fazla gol olabiliyor. 3-0 önde olduğum bir maçtan 5-3 yenik bitirebiliyorum. Kaleciler zaten her topu içeri alıyor. Gol atmak çok kolay. Fifa 14'te insanlar santra yapıp direk pas atarlardı. Şimdi santra yapıp direk çalım atmaya başlıyorlar.

Ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum.
Sizin fikirleriniz neler merak ediyorum...

Merhaba,

Ben de bir FIFA oyuncusuyum. FIFA 2002 ile başlayan serüvenimde en beğendiğim oyun FIFA 15 oldu diyebilirim. Grafik olarak, atmosfer olarak, çevre ve taraftar olarak çok başarılı. Oyuncu ve top fizikleri de mükemmel. Kaleciler de öyle.

Dediğinize katılıyorum. Oynanış bir daha tekdüzeleşmiş. FIFA 14'te en iyi oyuncularla bile çalım atmak zorken 15'te çalım atmak kolay olmuş. Önceden ara pas (Q+S) ve havadan ara pasla (Q+W) çok etkili olan ben bunu FIFA 15'te yapamıyorum. Oyunda kafa ile gol ve pas atmak da zor hale gelmiş. Daha çok çalım atmak gerekiyor gibi. Fizik gücü yüksek ve hızlı oyuncular çok daha önemli olmuş. Hele ki kanat ve forvetlerde.
Fakat şunu da belirteyim, FIFA 14 UT'de Inıesta gibi çok hızlı olmayan fakat iyi pas, ara pas ve yavaş hızda adam eksilten oyuncuların önemi de artmış. FIFA 14'te CAM ve CM'de hızlı ve şutları etkili oyuncular kullanırken FIFA 15'te STSL karması kuran ben şimdi Selçuk gibi oyuncuları daha iyi kullanıyorum. Sneijder'in atağa katkısını görebiliyorum. Emenike gibi oyuncuların hızı ve adam eksiltmesini hissediyorum ama bir eksik var gibi, ya da bir bug var gibi. Örneğin, Emenike ve Demba ba ile santradan sonra direkt kaleye kadar gidip şut atıyorum. Bunun sebebini de kalecilerin ve oyuncu fiziklerin daha belirgin hale gelmiş olmasına rağmen savunma oyuncuların sanal zekasında bir değişim olmamasına bağlıyorum. Gerideki 4 oyuncu santra sonrası sabit duruyor. Santra yapan takımın oyuncusu orta sahadan hiç engele takılmadan geçiyor ve defans yine de erken müdahale yerine sabit duruyor. Ta ki oyuncu ceza saha yayına gelen kadar. Sonrasında da 2 defansın arasından geçip gol oluyor ya da kaleci kurtarıyor.

Oyunda hissettiğim bazı sorun ve sıkıntılar:
  • Kalecilerin kurtarış yaptıktan sonra 2. tepkiyi çok geç vermesi (Burada tabii kalecinin hızının da bir etkisi var fakat tüm kalecilerde aynı).
  • Atak oyuncularının hızı ve fizik kuvveti yüksekse defansın mücadelede genelde yenik düşmesi.
  • Bek oyuncularını FIFA 14'e göre daha az kullanıyorum.
  • Oyuncular örneğin orta sahada mücadele ederken bir anda bug oluşup yere düşmesi.
  • Messi gibi fizik kuvveti düşük oyuncular bazen Yaya Toure gibi oyuncuları bile fizik kuvvetine dayalı mücadelede yeniyor. Bazen de savunma yapan oyuncu olmayacak yerde bug oluşup düşüyor.
  • Kalecilerin pozisyon alması iyi fakat bazen aşırtma şutlarda geriye bayağı geç gidiyorlar.
  • Bazen çok basit penaltı çalınması. Aynı itişme orta sahada olsa faul bile olmuyor bazen.
  • Taktikte "All out attack" yapsam da son dakika kornel vuruşlarında kaleci de atağa gidiyor fakat birkaç oyuncu orta sahada bekliyor.
Birkaç tane daha var fakat aklıma gelmedi şu an.

Ekleme: 15.54

FIFA 15'e 200 MB'a yakın bir güncelleme geldi. Bakalım neler değişmiş. :)

Neler değişmiş diye araştırma yaparken bunu buldum:
http://www.turkcespiker.com/forum/showpost.php?p=2545760&postcount=11

Güncelleme ile biraz düzelme olmuş fakat oyunda hala hızlı futbolcular çok üstünlük kurabiliyor.Orta sahada yaptığım bir kademe hatası yüzünden rakip takımın forvet oyuncusu kalecimle karşı karşıya kalıyor.
Ara pas tuşuna çok az bastığım halde bazı pozisyonlarda bu pası çok hızlı atıyor ve direk kalecinin kucağına gidiyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı