FIFA 22 ve Genel Ultimate Team hakkında tecrübeler

sancarsavas

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Aşağıda FIFA ve Ultimate Team moduna dair bazı tecrübe, analiz ve yorumlarımı aktarmaya çalıştım. Oynayan arkadaşlar da kendi görüşlerini belirtirse sevinirim.

Uzun yıllardır Ultimate Team oynarım ve herkes bilir ki bu modun kendine has dinamikleri vardır. Gameplay, normal oyun motorundan biraz daha farklıdır. Herkesin en çok şikayet ettiği konu da ping ve bağlantı problemleridir.

Ben geçmiş yıllarda hafta sonu ligi'nde (wl) genelde altın 1 derecesi yapardım. Bu yıl da 20 maçın 14'ünü kazanıyorum 4. seviye bitiriyorum genelde. FIFA points vs almam. Mütevazı sayılabilecek bir kadrom var.

Oyunun bağlantı problemlerini aşmak için yıllarca modem, router, DNS vs birçok yöntem denedim. Hatta netduma gibi server seçen modemlerle farklı farklı serverlarda da oynadım. Ama asla hiçbir yöntem istikrarlı bir sonuç vermedi. Reddit'te alman, Hollanda'lı ya da fransız oyuncuların şikayetlerine bakarsak onların da bağlantı şikayetleri bizden daha az değil.

Ve artık şahsi yorumum olayın bağlantıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Oyunda gösterilen ping değerlerinin de oyundaki ağırlık ya da yavaşlığı yansıttığını düşünmüyorum. Onlar sadece lag olup olmayacağını belki yansıtır.

Bazı kullanıcıların yorumuna göre oyun yazılım olarak kimyalara müdahale ediyor ve sizin takımınız 60 kimya gibi oynamaya başlayınca ne oyuncunuz dönebiliyor ne pasınız geçiyor. Rakibiniz de ışık hızında gibi yanınızdan geçip gidiyor. Elbette bunlar kullanıcı yorumları. Kesinlikle böyle diyemeyiz. Ama bu oyun için modem, router, donanım vs alacak arkadaşlar boşuna masraf yapmasınlar diye tecrübelerimi paylaşmak istedim:)

Futbol sevdiğim için oyundan zevk almaya devam ediyorum. Bana göre piyasadaki en güzel futbol oyunu ve Ultimate Team muadili sayılabilecek herhangi bir oyun bilmiyorum.

Yukarıda saydığım handikaplara rağmen birçok başarıya imza atan yerli/yabancı oyuncu ya da e-sporcu mevcut. Onlar nasıl her maçı iyi oynuyor derseniz o konuda bir fikrim yok maleser:) (bazıları onlar etkilenmiyor yazılım müdahalesinden dese de bana biraz komplo teorisi gibi geliyor)

Sizler de kendi tecrübe ve tespitlerinizi yazarsanız oyunu seven, oynayan ve isyan edip oynamayan herkes için faydalı olur:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer yazmaya başlarsam oyunun sorunlarını bir cilt çıkar bana göre öncelikle FIFA 16 beri Ultimate Team için oyun çıkmadan ön sipariş ile alırım ve önceki senelerde oyun ilk başlarda güzel bir gameplay sunuyor size ama sonradan gelen güncellemelerde birlikte oyun saçmalamaya başlıyor hakem hataları verilmeyen faul hele ki geçen seneki oyunda hiçbir şekilde hakem faul vermiyordu spikerler bile penaltı diyorlar ama hakemde hiçbir hareket yok bu sene oyun ilk çıktığında kötüydü hala kötü olduğunu düşünüyorum herkesin fikri farklı benim fikrim bu şekilde ping konusunda bana göre artık Türkiye'ye veya Türkiye'ye daha yakın bir yere server açılması gerekiyor çünkü Türkiye'de FIFA'yı oynayan bayağı fazla kişi var karşımdaki adam Almanya'dan oyuna bağlanıyor ve muhtemelen 5 ping ile oynuyor ben ise 45Ping'den aşağı düşemiyorum ve oyun içinde gerçekten belli oluyor ping konusu adam en kötü futbolcu ile bile hızlı hızlı dönüp hareket ederken benim en iyi adamım (mbappé) nedense dönmüyor tabii oyunun sonlarına doğru oyuncular yorulunca zaten dönmüyor ama bu direk oyunun başında oluyor ve gerçekten oyun sıkıcı bir hale dönüyor yani kısaca oyun taraf tutuyor gibi geliyor bana bu arada eğer oyunu konsol üzerinden oynuyorsanız kesinlikle kablolu bağlayın interneti.

@Kaptan.S ben de önceleri sizin gibi düşünürdüm ama emin olun Almanya’da 5 ping ile oynayan ve “Türklerle, Romanyalılarla ya da Polonyalılarla eşleştiğimizde oyun çok ağır oluyor” diyen çok kişi var. Bu nedenle sunucu açılması sadece ping değerinde yazan rakamı aşağı çekecek ama o ağırlık düzelmeyecek. Fifa bence bu yüzden ekstra sunucu yatırımı yapmıyor çünkü olay sunucu değil. Oyuna bir çeşit yazılımsal müdahale var. Buna bazıları scripting bazıları da momentum diyor. Elbette bunların hiçbiri kesin yargılar olamaz ama dünyanın her yerinden her oyuncunun bu oyunla ilgili şikayeti aynı. Fifa forumlarında ve redditte yığınla konu mevcut. EA’nın gameplay üzerinden elini çekmesi gerek. Sizin Mbappe’niz koşamıyorken rakip Benzema ile ışık hızına çıkınca sinir bozucu oluyor:)

FIFA 21 de PC ile başladığım Ultimate Team serüvenine iğrenç bağlantı ping kasma sorunları yüzünden konsoldan devam etmeye karar verip PS4 aldım. İlk başta menüler arası geçişle başlayan berbat oyun zamanla oyun için gelen güncellemelerle iyice berbat bir hal aldı. Daha hızlı bir internete geçtim, kablolu bağlantıya geçtim ama nafile. Dümdüz koşmaktan başka yeteneği olmayan adamları zar zor yeniyor olmak artık çileden çıkardı. Server veya oyun öyle bir ağır oluyor ki en iyi oyuncularım hareket edemiyor geç tepki veriyor bu yüzden sanki adamlarda suç varmış gibi kadro değiştirip duruyorum. Maalesef yayıncıları izleyince nasıl bu kadar seri oyun oynuyorlar anlayamıyorum. Oyundaki adalet duygusu aşırı düşük. Hiçbir zaman eşit şartla mücadele sağlamıyor. Ya bana ya karşı tarafa hiç hoş olmayan momentum ve bağlantı problemi yaşatıyor. Kanser olmamıza rağmen sevdiğimizden oynamaya devam ediyoruz aldığımız zevk 0..

FIFA 21 de PC ile başladığım Ultimate Team serüvenine iğrenç bağlantı ping kasma sorunları yüzünden konsoldan devam etmeye karar verip PS4 aldım. İlk başta menüler arası geçişle başlayan berbat oyun zamanla oyun için gelen güncellemelerle iyice berbat bir hal aldı. Daha hızlı bir internete geçtim, kablolu bağlantıya geçtim ama nafile. Dümdüz koşmaktan başka yeteneği olmayan adamları zar zor yeniyor olmak artık çileden çıkardı. Server veya oyun öyle bir ağır oluyor ki en iyi oyuncularım hareket edemiyor geç tepki veriyor bu yüzden sanki adamlarda suç varmış gibi kadro değiştirip duruyorum. Maalesef yayıncıları izleyince nasıl bu kadar seri oyun oynuyorlar anlayamıyorum. Oyundaki adalet duygusu aşırı düşük. Hiçbir zaman eşit şartla mücadele sağlamıyor. Ya bana ya karşı tarafa hiç hoş olmayan momentum ve bağlantı problemi yaşatıyor. Kanser olmamıza rağmen sevdiğimizden oynamaya devam ediyoruz aldığımız zevk 0..
Fifa konusunda her şeyi denemiş biri olarak diyorum ki; olayın ping ya da bağlantı ile uzaktan yakından ilgisi yok:) Bazı sunucular ve bazı lobiler bazı oyuncular için olabilir. Reddit’te onlarca konu var Almanya’da ya da Fransa’da yaşayan oyuncular “pingim 5 ama Mbappe dönmüyor” diyorlar. Oyun belli bir döngüde sizin oyuncu güçlerinizi artırıp azaltıyor. Bu mekaniği normal ultimate dışındaki dostluk maçında gözlemleyebilirsiniz. Ayarlardan cpu hızı şutu pası düşürüp artırın oradaki aynı mekanik çalışıyor bence. Tabi bunu kanıtlayamam gözlemim ve yorumum. Asla dengeli ve istikrarlı adil bir oyun sunmuyorlar maalesef

Fifa konusunda her şeyi denemiş biri olarak diyorum ki; olayın ping ya da bağlantı ile uzaktan yakından ilgisi yok:) Bazı sunucular ve bazı lobiler bazı oyuncular için olabilir. Reddit’te onlarca konu var Almanya’da ya da Fransa’da yaşayan oyuncular “pingim 5 ama Mbappe dönmüyor” diyorlar. Oyun belli bir döngüde sizin oyuncu güçlerinizi artırıp azaltıyor. Bu mekaniği normal ultimate dışındaki dostluk maçında gözlemleyebilirsiniz. Ayarlardan cpu hızı şutu pası düşürüp artırın oradaki aynı mekanik çalışıyor bence. Tabi bunu kanıtlayamam gözlemim ve yorumum. Asla dengeli ve istikrarlı adil bir oyun sunmuyorlar maalesef
Söylediklerin biraz komik olmuş. Nasıl ping ya da bağlantıyla alakası yokmuş? Oyuna Türkiyeden gece girince oyun akıcı oluyorken prime time zamanında girilince oyuncular dönmüyor. Ayrıca eşleştiğin kişiyle de alakalı bu bağlantı durumu. Uzak Doğu yada Afrikadan biriyle eşleşince ekran da sarı bağlantı çubuğu gözükürken bir maç sonrası Türk gelince iki tarafta eşit bir şekilde görece az gecikmeyle oynayabiliyor.

Söylediklerin biraz komik olmuş. Nasıl ping ya da bağlantıyla alakası yokmuş? Oyuna Türkiyeden gece girince oyun akıcı oluyorken prime time zamanında girilince oyuncular dönmüyor. Ayrıca eşleştiğin kişiyle de alakalı bu bağlantı durumu. Uzak Doğu yada Afrikadan biriyle eşleşince ekran da sarı bağlantı çubuğu gözükürken bir maç sonrası Türk gelince iki tarafta eşit bir şekilde görece az gecikmeyle oynayabiliyor.
Komik dediğin önermeler sadece bana ait değil. Redditte ya da fifa forumlarında araştırma yaparsan Almanya’dan ya da Hollanda’dan 5-10 ms’le oynayan insanların da aynı şikayetlerde bulunduğunu görebilirsin. Olayı bağlantıya yıkmak, “oyunda scripting yok” algısını destekliyor sadece.

Sıkıntı şurda bir maç akıcıyken diğer maç neden oynanamayacak kadar kötü. Ordaki ping değerleri zaten baştan savma yapılmış ve gerçek değerleri göstermiyor. 70 msle oyun akıcıyken 38 ms ile oyuncular dönmüyor. Fifa 98den beri her yıl fifa oyununu oynuyorum. Bu firmanın amacı oyunu geliştirmek değil her yıl milleti nasıl daha fazla kazıklarım düşüncesi ve bir kumar gibi paket açtırtıp hırs yaptırmak başka da birşey değil. Esporcusundan en amatörüne kadar sinir oluyorsa vardır bir sebebi.

Geri
Yukarı