Çözüm FIFA 23 hata vermeden oyundan atma sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

izzettaner

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Konu başlığından da anlaşılacağı üzere henüz çözüme ulaşmayan bu sorunu ben kendi adıma çözdüm.
Gelelim sorunu nasıl çözdüğüme: Öncelikle BIOS ayarlarına girip BIOS'u tamamen sıfırladım, default ayarlara çektim. Ekran kartımın farklı bir girişinden görüntü aldım ve sorunum bu şekilde düzeldi.

Bu sorunu yaşayan birçok kişi saatlerce ana menüde zaman geçirse oyun hiçbir şekilde kapanmıyor ama maça girdiği anda birkaç dakika sonra mutlaka oyun kendiliğinden masaüstüne atıyor.

Ben yapmış olduğum bu ayarlardan sonra şu an 5. maçımı oynuyorum ve kesinlikle hiçbir sorun yaşamadım. Gayet akıcı bir şekilde rahat oynayabiliyorum.

Peki bu sorunun sebepleri olabilir?
Intel i7 13700K kullandığım için işlemciye undervolt işlemi yapmıştım.
PCI Express Configuration ayarlarında.
PCI Express girişlerini hepsini gen4 seçmiştim.

Bu kısmı kesinlikle bütün girişleri otomatik bırakın.

Ben ekran kartını dikey kullanıyorum.
Şu an kullanmış olduğum riser kablo.
Coolur Master PCI-e gen4 destekli.
Siz de dikey kullanıyorsanız anakarta takip denemeniz tavsiye ederim.

Bir diğer sebebe gelecek olursak eğer:
Benim ekran kartımın 2. DisplayPort'unda bir sorun olduğundan emindim ama ben her zaman.
1. girişte görüntü aliyordum az önceye kadar.
Onu da üçüncü girişe taktım, yani bu da gösteriyor ki benim ekran kartının 2 girişinde sorun var.

Diğer bir çözüm yolu:
Öncelikli olarak yukarıdaki çözüm yolunu uygulayıp deneyebilirsiniz.

Detaylı açıklamalar için teşekkürler. Aynı sorunu yaşayanlardandım. Bağlantıyı, ekran kartındaki boşta duran diğer iki DisplayPort'tan biri ile denemek hiç aklıma gelmemişti.
Sorunu düzeltmek için son çare olarak; PC'ye format attım, temiz kurulum yaptım, BIOS güncelledim; hatta belki Windows 11 Home ile ilgili sorun var deyip, Windows 11 Pro yükledim. Tüm sistem tamamen yenilendi; tüm güncellemeleri yaptım. FIFA 23'ü yeniden yükledim, denedim ve yine aynı sorunla karşılaştım; yok artık dedim. Ekran kartının garantisi var deyip hiç içimden gelmeyerek teknik servise göndermeye karar vermiştim ki YouTube'da "TdrDelay" diye bir şey gördüm. Ekran kartının olası bir sorun ile karşılaştığında, tamamen kapanıp yeniden başlatılması yerine, ekran kartına ilgili soruna cevap verme süresi tanınması ile ilgili bir ayar. Bu şekilde FIFA 23 sorununu çözmüş oldum.

Çözüm:

Başlat > Kayıt Defteri Düzenleyicisi > HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > GraphicsDrivers
Sağ tarafta açılan pencerede, mouse sağ tuş > Yeni > QWORD (64 bit) Değeri >
Değer adı: "TdrDelay" , Değer Verisi: 8, Taban: Onaltılık
Bu şekilde düzenleyip, bilgisayarı yeniden başlatın.

Yeni konular

Geri
Yukarı