FIFA 23 oynarken bilgisayar ses çıkarıyor ve kapanıyor

oguzsivri

Hectopat
RAM
64 GB (4*16) 3200 MHz
Ekran kartı
ZOTAC GeForce RTX 3070 Tİ
Anakart
Asus Prime B660-Plus D4
İşlemci
Intel Core I7 12700KF
Merhaba arkadaşlar,

FIFA 23 oynarken bilgisayardan ses geliyor donuyor ve daha sonra kapanıyor. Ses hoparlörden geliyor. Genelde maç oynandığı esnada oluyor. Oyun ayarları düşükte de olsa kapanıyor, yüksekte de olsa kapanıyor.

Hard disk, RAM, ekran kartı testleri yaptım, testlerde bir problem çıkmadı.

Donup ses çıkardığında sistemin çalışma oranları;

CPU -> %76 - 4.65 GHz.
Bellek -> %21 13,7 GB.
Disk -> %0
GPU -> %63 (66 derece) (oyun esnasında bir yerde %90 kullanım 70 derece sıcaklık gördü en fazla.)

İşletim sistemi -> Windows 11 Pro. (güncellemeler yapıldı)
Sürücü güncellemeleri tam. BIOS güncel.

Disk -> NVMe SSD 1 TB.

Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Anlık olarak -> en düşük 37 derece, en yüksek 81 derece (1 çekirdek)
Kapanırken -> en yüksek 77 dereceydi 1 çekirdek. Diğerleri 62-73 derece bandında.
Uzun süreli -> 62-73 derece bandında.

Hocam aslında bu problemi şubat'tan itibaren yaşıyorum. Evet sıcaklıklar önemli etken dediğin gibi. Ama havalar soğuk olduğunda da yaşadım.

Bu arada ayrıca en yüksek 127.2W güç kullanımı olmuş (CPU için)

Hocam diğer oyunlarda da böyle mi?

Anlık olarak -> En düşük 37 Derece, En Yüksek 81 Derece (1 Çekirdek)
Kapanırken -> En Yüksek 77 Dereceydi 1 Çekirdek. Diğerleri 62-73 Derece Bandında.
Uzun Süreli -> 62-73 Derece Bandında

İşlemci TDP değeri 100°C görünüyor o yüzden 77°C de kapanmaması gerekir. Ama başka bir sebepten kapanması düşük ihtimal. Önerim işlemcide OC varsa ya da turbo boost kapatıp ghz sabitlediysen default haline getirip öyle test etmen. Özellikle voltaj ayarı yapıldıysa default değere almak gerek.

Hocam diğer oyunlarda da böyle mi?
GTA 5 oynarken böyle bir durum yaşamadım. Fifa 22 oynarken aynı şekilde sorun yaşamadım. Fakat çalışırken nadiren Google Chrome açık olduğunda program yazarken kapandığı oldu.

İşlemci TDP değeri 100°C görünüyor o yüzden 77°C de kapanmaması gerekir. Ama başka bir sebepten kapanması düşük ihtimal. Önerim işlemcide OC varsa ya da turbo boost kapatıp ghz sabitlediysen default haline getirip öyle test etmen. Özellikle voltaj ayarı yapıldıysa default değere almak gerek.
Değerler default değer hocam. Ayarları değiştirmedim.

Geri
Yukarı