Figürler zarar vermeden nasıl saklanabilir?

obacavcav

Centipat
Daha fazla  
Cam dolabımda sergilediğim figürlerimi kaldırmak istiyorum. Nemden, şundan bundan zarar görsünler istemiyorum. Bazen poşet bile zarar verebiliyormuş diye okudum.

Yabancı forumlarda okudum, bir sürü şeyler öneriyorlar. Asitsiz poşet, fotoğraf ve hobi saklama kutusu, şu bu diye bir sürü şey. Ancak bunların hiçbiri Türkiye'de satılmıyor, ya da ben bulamadım.

Ne önerirsiniz? Kafamda bir bütçe yok ama ne kadar ucuz o kadar iyi. Zaten yaklaşık 70 tane figür var, hepsi de 3.5 inç.

Temizledikten sonra, genelde meyvelerin satıldığı plastik kaplar içine dizebilirsin. Birbirlerine çarpmamaları için kağıt havlu veya asitsiz kağıt ile ayraç/seperatör koyabilirsin. Dikkat etmen gereken nokta sıkıştırmamak. Sonra güneş görmeyen bir dolap içerisinde muhafaza edebilirsin.
Yalnız sıkıştırmadığın için kutuyu kaldırırkende özenli ol, kutu üzerine yaz "Benden başkası ellemesin" veya "Çok nazik hareket ettirin" gibi.

Kutulu gelenlerin kutularını saklarsan, ileride aynı şekilde saklayabilirsin.

Hocam ben sizin yerinizde olsam internette karton kutu yapan firmalardan uygun fiyata ayakkabı kutuları alabilirsin. Bir de yumuşak köpük veya sünger al internetten figürüne göre kes içine koyup sakla. Bence çok sağlıklı bir saklama yöntemi olabilir. İnternette direkt üretip satan firmalar var köpük ve karton kutuyu oralara bakarsanız uygun fiyata gelebilir.

Geri
Yukarı