Film üzerine akademik makale nasıl yazabilirim?

XxTrCemxX

Decapat
Yer
Gonya42
Daha fazla  
Meslek
Student
Merhaba arkadaşlar, lise öğretmenim bir film üzerine yani izledikten sonra bir akademik makale yazmanızı istedi ama ben tam olarak nasıl başlayacağımı bilmiyorum bilgili arkadaşlar varsa fikir verebilir mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
E yani akademik çerçeve içerisinde ama akedemik derecede katı kuralları yok. Yani yazıyı yazsam akademik çerçeve içerisine sokabilirim.

Merhaba dostum.

İlk olarak akademik makalenin ne olduğunu anlaman gerekiyor. Akademik makalenin genel olarak tanımı: konu hakkında yapılan araştırmaların arka plan bilgisinin, yöntemlerinin, sonuçlarının, incelemelerinin, analiz ve yorumlarının paylaşıldığı bir makale türüdür.

Bana lise öğretmenin tarafından bir film için "akademik" makale istenmesi biraz saçma geldi. Daha çok deneme türünden yazılabilirdi.

Başlaman gereken nokta filmde anlatılmak istenen bir olayı ele almak olabilir. Örnek vermek gerekirse;

Başrol karakterinin psikolojik bir rahatsızlığı olsun. Bu rahatsızlığın filmde işleniş şekline, diğer karaktere olan etkisine göre; gerçek hayattaki araştırmalar, veriler baz alınarak, makaleye aktarılmalıdır.

Örnek olarak: Disosiyatif kimlik bozukluğu olan başrol karakteri var. Toplumda Disosiyatif kişilik nasıl tanımlanıyor? Etkileri nelerdir? Bilimsel olarak veyahutta istatistiksel olarak bu hastalığa sahip olan kişilerin verileri, yaşamlarındaki belirli/belirgin özellikler baz alınarak, filmi izleyerek incelemelerde bulunduğun makalenin bir bölümüne serpiştirebilirsin. Bunu biraz da Word dosyasında ya da Power Point'te slayt yapıyormuşsun gibi düşün.

Bana aşırı saçma geldi bu film/akademik makale olayı ama onu söyleyeyim.

Bende şöyle bir şey vardı belki yardımı dokunur.

Merhaba dostum.

İlk olarak akademik makalenin ne olduğunu anlaman gerekiyor. Akademik makalenin genel olarak tanımı: Konu hakkında yapılan araştırmaların arka plan bilgisinin, yöntemlerinin, sonuçlarının, incelemelerinin, analiz ve yorumlarının paylaşıldığı bir makale türüdür.

bana lise öğretmenin tarafından bir film için "akademik" makale istenmesi biraz saçma geldi. daha çok deneme türünden yazılabilirdi.

Başlaman gereken nokta filmde anlatılmak istenen bir olayı ele almak olabilir. Örnek vermek gerekirse;

Başrol karakterinin psikolojik bir rahatsızlığı olsun. Bu rahatsızlığın filmde işleniş şekline, diğer karaktere olan etkisine göre; gerçek hayattaki araştırmalar, veriler baz alınarak, makaleye aktarılmalıdır.

Örnek olarak: Disosiyatif kimlik bozukluğu olan başrol karakteri var. Toplumda disosiyatif kişilik nasıl tanımlanıyor? Etkileri nelerdir? Bilimsel olarak veyahut istatistiksel olarak bu hastalığa sahip olan kişilerin verileri, yaşamlarındaki belirli/belirgin özellikler baz alınarak, filmi izleyerek incelemelerde bulunduğun makalenin bir bölümüne serpiştirebilirsin. Bunu biraz da Word dosyasında ya da PowerPoint'te slayt yapıyormuşsun gibi düşün.

Bana aşırı saçma geldi bu film/akademik makale olayı ama onu söyleyeyim.

Öncelikle açıklamalarınız ve özellikle verdiğiniz örnek için teşekkür ederim filmdeki bir olayı farklı farklı bakış açıları ile açıklayarak ve kendi düşüncelerimi de işin içine katsam olur yani. Eğer bilmenizi istediğiniz incelikler varsa yazarsanız sevinirim çünkü yazı yazmayı hiç beceremiyorum aklıma hiçbir şey gelmiyor gelse bile bağlayamıyorum.
Akademik makale yazdırmasına gelirsek bende pek sevmedim bu işi ama nasıl olsa üniversitede lazım olacak tecrübeniz olsun diye yazdırıyor.
Bende şöyle bir şey vardı belki yardımı dokunur.
Hocam o kuralları öğretmenimiz de biraz yumuşatarak bize attı ama bana zor gelen kısım 7 8 sayfa yazı yazmakta. Ve bu arada teşekkürler.

Öncelikle açıklamalarınız ve özellikle verdiğiniz örnek için teşekkür ederim filmdeki bir olayı farklı farklı bakış açıları ile açıklayarak ve kendi düşüncelerimi de işin içine katsam olur yani. Eğer bilmenizi istediğiniz incelikler varsa yazarsanız sevinirim çünkü yazı yazmayı hiç beceremiyorum aklıma hiçbir şey gelmiyor gelse bile bağlayamıyorum.
Akademik makale yazdırmasına gelirsek bende pek sevmedim bu işi ama nasıl olsa üniversitede lazım olacak tecrübeniz olsun diye yazdırıyor.
Akademik makalelerde öznel yargılar gerekmedikçe olmamalı. Dolayısıyla bu bağlamda kendi fikirlerini makalene aktarmanı doğru bulmuyorum.

Dikkat etmen gereken nokta, makalende bahsedeceğin konunun, fikrin ya da inceleme sonucunda edindiğin verilerin bilimsel olarak açıklanabilir haline, verilerinin erişilebilir olması haline dikkat etmektir.

Bir konu hakkında kendi fikirlerin dışında, tutulmuş bir istatistik varsa, bir veri varsa, bir inceleme yazısı varsa, bir araştırma ve bir deney varsa, bunu bunlarla beraber makalende kullanabilirsin.

Asla ama asla kendi "öznel" fikirlerini ekleme.

Ha şöyle olur, makaleni tamamlarsın, sonrasında ek olarak şunu yazarsın:
"Akademik makalem dışında, ele aldığım konu hakkındaki kendi düşüncelerimi ek olarak yazmak istedim:" dedikten sonra, genel olarak ne düşündüğünü, kendi perspektifini anlatabilirsin.

Böylece hem öznel yargı yapmış olur, fikirlerinden bahsetmiş olursun, hem de bunu makalenin içinde tutmazsın.

Bol şans dostum.

Akademik makalelerde öznel yargılar gerekmedikçe olmamalı. Dolayısıyla bu bağlamda kendi fikirlerini makalene aktarmanı doğru bulmuyorum.

Dikkat etmen gereken nokta, makalende bahsedeceğin konunun, fikrin ya da inceleme sonucunda edindiğin verilerin bilimsel olarak açıklanabilir haline, verilerinin erişilebilir olması haline dikkat etmektir.

Bir konu hakkında kendi fikirlerin dışında, tutulmuş bir istatistik varsa, bir veri varsa, bir inceleme yazısı varsa, bir araştırma ve bir deney varsa, bunu bunlarla beraber makalende kullanabilirsin.

Asla ama asla kendi "öznel" fikirlerini ekleme.

Ha şöyle olur, makaleni tamamlarsın, sonrasında ek olarak şunu yazarsın:
"Akademik makalem dışında, ele aldığım konu hakkındaki kendi düşüncelerimi ek olarak yazmak istedim:" dedikten sonra, genel olarak ne düşündüğünü, kendi perspektifini anlatabilirsin.

Böylece hem öznel yargı yapmış olur, fikirlerinden bahsetmiş olursun, hem de bunu makalenin içinde tutmazsın.

Bol şans dostum.
Teşekkürler hocam verdiğiniz tüm bilgiler için 😊
Elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.

Geri
Yukarı