Film ve sosyal medya için sistem tavsiyesi

Evet ben yanlış okuyormuşum. :D
Kahkaha atıyorum :) .

Sorununuza gelecek olursak; 500TL monitöre, 500TL kasaya ayrılacak bütçe ile hiç birşey yapamazsınız.

En iyisi laptop’unuzdan sıkıntınız kasma yönündeyse, SSD büyük ihtimalle çözecektir sorununuzu. Ek olarak monitör alıp laptop’u monitöre bağlarsınız.

Kahkaha atıyorum :) .

Sorununuza gelecek olursak; 500TL monitöre, 500TL kasaya ayrılacak bütçe ile hiç birşey yapamazsınız.

En iyisi laptop’unuzdan sıkıntınız kasma yönündeyse, SSD büyük ihtimalle çözecektir sorununuzu. Ek olarak monitör alıp laptop’u monitöre bağlarsınız.
Aslında yapılabilir;

•E5450 80 TL

•İşlemci soğutucu 20 TL

•G41 anakart 80 TL

•4 GB DDR2 RAM 80 TL

•300 GB HDD 50 TL

•Aliexpress'ten GTX 750 170 TL

•Kasa + PSU 140 TL

Geriye monitör için 380 TL kalıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop sorun yaratmıyor sadece evde masaüstü daha konforlu.

Teşekkür ederim.
360 TL'ye İntel G3258 tabanlı 2. el sistem topladım.
Senin söylediğin çöp kutusunu dizmek için kafayı yemiş olmak lazım
Üstüne azıcık koyup koyup AMD sistem toplanabilir.
Tabi sen bütçeye göre kendi bildiğin bilgilerle sıfır bir şeyler vermek istiyorsun o konuda haklısın.
Anlamıyoruz dedik ama o kadarda değil canım 2015'den sonra takip etmedim piyasayı sadece.
Kahkaha atıyorum :)

SSD gereksiz bir şey her şeyde SSD demenizi anlamıyorum.
SSD gerekli bir şey değildir, SSD lükstür.
Anladın umarım.
Konuyu kendim çözdüm ve kasayı oluşturdum herkese yinede teşekkürler.

500 TL kasa için fazla kısıtlı bir bütçe. İkinci el tek seçenek. SSD; bilgisayar açılış hızını, Windows gezgininde daha hızlı dolaşma gibi sizin işinizi kolaylaştıracağı için önemli diye düşünmüştüm fakat bu bütçede almamanız daha iyi.

SSD aslında lüks falan değildir. Hatta ofis ve günlük kullanım bilgisayarları için gereklilik bile olabilir. Tabi sistem standart bir bütçe içinde kurulacaksa, minimum bütçe ile oluşturulan sistemlerde olmayabilir. Ama G3258'li sistem bu iş için bu bütçe ile doğru bir tercih.

Teşekkür ederim, SSD fazla şart değil bence ona vereceğim parayla Ram alabilirim.
Tabi ki gerekli sadece masraf açısından söyledim yanlış anlaşılmasın.

@Lactuca
Bütçe koymadım kafama minimum nasıl oluyorsa öyle demek istedim.
Kasa için 500 liraya kadar ayırabilirim, 500 lirada monitör için kalır.
Oyun oynama niyetim yok o yüzden kalıcı ve sadece istediğime hizmet edecek bir sistem olsun istiyorum az masraf ve hızlı bir bilgisayar.
Yani 1000 TL'ye bu işi çözebilir miyim? sadece sosyal medya ve film izlemek için bir sistem yani en fazla ne kadar tutar ki? Normal bir işlemci ve Ana kart, 4 GB Ram işimi de görecektir.
600 TL'ye Celeron işlemcili hazır kasalar var, ben daha ucuz ve normal bir işlemcili kasa toplayabilirim diye bu yola başvurdum. Celeron nedir ya telefonumun işlemcisi bile daha iyi.

Düşüncen güzel ama dikkat et bazı markalar işlemcinin arkasına saklanıp diğer parçaları çok pahalıya bırakıyor biraz araştır almadan önce tabi sistemi bulduysan.
laptop sorun yaratmıyor sadece evde masaüstü daha konforlu.

Teşekkür ederim.
360 TL'ye İntel G3258 tabanlı 2. el sistem topladım.
Senin söylediğin çöp kutusunu dizmek için kafayı yemiş olmak lazım
Üstüne azıcık koyup koyup AMD sistem toplanabilir.
Tabi sen bütçeye göre kendi bildiğin bilgilerle sıfır bir şeyler vermek istiyorsun o konuda haklısın.
Anlamıyoruz dedik ama o kadarda değil canım 2015'den sonra takip etmedim piyasayı sadece.

SSD gereksiz bir şey her şeyde SSD demenizi anlamıyorum.
SSD gerekli bir şey değildir, SSD lükstür.
Anladın umarım.
Konuyu kendim çözdüm ve kasayı oluşturdum herkese yinede teşekkürler.
Onların SSD yazmalarındaki amaç sistemin hızını arttırmak sen yanlış anladın SSD her sisteme gerekli tabi isteğe bağlı.

SSD aslında lüks falan değildir. Hatta ofis ve günlük kullanım bilgisayarları için gereklilik bile olabilir. Tabi sistem standart bir bütçe içinde kurulacaksa, minimum bütçe ile oluşturulan sistemlerde olmayabilir. Ama G3258'li sistem bu iş için bu bütçe ile doğru bir tercih.
Aynen hocam standart bütçe olduğu için söylüyorum.
Veri transferi falan yapmayacağım bilgisayar bir kaç saniye geç açılsa ve geç işlem yapsa problem olmaz benim için.
2. el sistem al.
Öyle yaptım, 2. el yarı fiyatına 10 katı iyi bir sistem kurdum.
Kur sayesinde 2.el piyasası canlandı artık sıfır yerine her şeyin 2.eline direk bakıyorum. :)
Yeni nesil hafif işlemcilerle böyle bir şey oluşturmak mümkün mü diye sormak istedim.
Piyasayı takip etmiyorum eskiden AMD işlemciler ucuz yollu ve iş görüyordu AMD'de bozmuş.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı