Finlandiya 64 adet F-35 alıyor

@Ascendency

Peki ya sonuç? Halkı stabil ve normal yaşam sürebiliyor, istediklerini yapabiliyor.

Bizde ise bunların hiçbirisi yok, hangimiz güne başlarken ''Acaba Dolar bugün kaç TL oldu?'' düşüncesini aklından geçirmiyor, işte olay tam da burada. Gerisini demek istemiyorum az çok anlamışsınızdır.
Mesele Rusya'daki halkın istediğini yapabilmesi değil. Biz de yapalım, ki inşallah yapacağız. Ama Rusya'nın politikasını desteklemek ülkemizin aleyhinedir. Rusya hiçbir zaman dostumuz olmadı, olamaz. Her zaman ABD ve müttefiklerinin yanında olmalıyız. Bu adamların zamanında şehirlerimizi isteyip, daha sonra İstanbul boğazına savaş gemisi getirdiğini unuttun herhalde.

Benim burada bahsettiğim şey dış politika. Yaşam tarzı değil. Ayrıca Türkiye, Avrupa kültürüne yakınken Rusya'nın kendi kültürü var ve tüm batı ürünlerini yasaklıyorlar.

Olay daha detaylı ancak riskli olduğu için Türkiye siyasetiyle alakalı konuşmaktan kaçınıyorum.

Ayrıca Rusya eski günlere döndüğünde bundan en çok zarar görecek ülkelerden birisi olacağımızı söylemem gerek.

Bu duruma ben ne yapabilirim? Geçmişte yaşanılan ve şu anda yapılan şeylerin sorumlusu ben değilim, kaldı ki benim zarar göreceğimi de sanmıyorum.

Başka ülkelerdeki insanların hayatlarını neden bu kadar önemsiyorsunuz? Kendimizi düşünmeliyiz, Rusya'yı ya da başka bir ülkeyi değil. Yabancıların şu anki iktidara karşı olmasının sebebi dış politika. Ekonomi, halk falan hiçbirinin umurunda değil. Yalnızca kendi çıkarlarını umursuyorlar. Sen de öyle olacaksın ki ülke daha fazla zarar görmesin.

Başka ülkedeki insan dediğiniz kişi benim amcam, haliyle başkası değil direkt benim soyum. Haliyle onun hayatını önemsemem gerekir, onun yaşamına ve tarzına bakıp bize bakınca üzülüyorum.

Türkiye kendi çıkarı adına hareket etse de bu yolda yalnız, yalnızlık asıl bitiren şeydir. Sürüden ayrılanı kurt kapar misali, eğer arkanda yaslanıp güç alacağın bir ülke yoksa gösteriş yaparak bir yere varamıyorsun maalesef.

Hatırlatmak isterim, Türkiye halkının %80'i bu fakirlik kısmında ve her geçen gün listeye yenileri de ekleniyor. Hükümetin aldığı doğru kararlar olsa dahi yaptığı hatalar halka daha çok yansıyor.

Mesele Rusya'daki halkın istediğini yapabilmesi değil. Biz de yapalım, ki inşallah yapacağız. Ama Rusya'nın politikasını desteklemek ülkemizin aleyhinedir. Rusya hiçbir zaman dostumuz olmadı, olamaz. Her zaman ABD ve müttefiklerinin yanında olmalıyız. Bu adamların zamanında şehirlerimizi isteyip, daha sonra İstanbul boğazına savaş gemisi getirdiğini unuttun herhalde.

Benim burada bahsettiğim şey dış politika. Yaşam tarzı değil. Ayrıca Türkiye, Avrupa kültürüne yakınken Rusya'nın kendi kültürü var ve tüm batı ürünlerini yasaklıyorlar.

Olay daha detaylı ancak riskli olduğu için Türkiye siyasetiyle alakalı konuşmaktan kaçınıyorum.

Bu konulara daha da derinden değinirdim ama dediğiniz gibi hocam, çok riskli ve bir o kadar da sıkıntılı iş. Ancak emin olun ki, Türkiye ve ABD asla yan yana tam anlamıyla gelmeyecektir. (En azından şu anki hükümet için)

Bu duruma ben ne yapabilirim? Geçmişte yaşanılan ve şu anda yapılan şeylerin sorumlusu ben değilim, kaldı ki benim zarar göreceğimi de sanmıyorum.

Başka ülkedeki insan dediğiniz kişi benim amcam, haliyle başkası değil direkt benim soyum. Haliyle onun hayatını önemsemem gerekir, onun yaşamına ve tarzına bakıp bize bakınca üzülüyorum.

Türkiye kendi çıkarı adına hareket etse de bu yolda yalnız, yalnızlık asıl bitiren şeydir. Sürüden ayrılanı kurt kapar misali, eğer arkanda yaslanıp güç alacağın bir ülke yoksa gösteriş yaparak bir yere varamıyorsun maalesef.

Hatırlatmak isterim, Türkiye halkının %80'i bu fakirlik kısmında ve her geçen gün listeye yenileri de ekleniyor. Hükümetin aldığı doğru kararlar olsa dahi yaptığı hatalar halka daha çok yansıyor.
Özel olarak amcanızdan bahsetmiyorum. Türkiye'nin belirli milletleri önemseme/yardım etme çabasını bırakması gerekiyor. Allah korusun Türkiye'ye bir şey olsa yardım edeceklerinden şüpheliyim.

Türkiye, batı bloğundayken yalnız değildi. Son yıllarda siyasetle paralel olarak doğuya dönüş oldu ancak düzeleceğini düşünüyorum. Türkiye'nin müttefiği NATO'dur. Yani Türkiye yalnız değil.

Karşılaştırılan ülkelerde de sıkıntı var. Rusya, ABD'nin baş düşmanıyken Türkiye ABD'nin yanında olan bir ülke. Benzer karşılaştırma için Belarus ve Türkiye'yi karşılaştırabiliriz. Rusya ve Türkiye'nin ekonomilerinin birbirleriyle karşılaştırılabileceğini pek sanmıyorum. Rusya süper güç.

En iyi F-35 diye bir kıyaslama yok. 3 adet F-35 tipi var ve bu tipler farklı kuvvetlerin ihtiyacı doğrultusunda geliştirilmiş modellerdir.

ABD için:

A modelini hava kuvvetleri kullanır.
B modelini deniz piyadeleri (Marine Corps) kullanır.
C modelini deniz kuvvetleri kullanılır.

Mesela bizim de 2 filo kadar F-35B siparişimiz vardı. F-35B'ler dikey iniş/kalkış yaptığı için LHD gemilerimizde kullanabilecektik bu da bize ana karadan uzakta bir güç çarpanı olarak dönecekti. F-35A'yı ise bu şekilde kullanamazsın, mecburen hava üssünden kaldırmak zorundasın.

Örneğin C modelinin kanatları A ve B modeline göre kısadır/geniştir çünkü uçak gemisinden kalkması/inmesi gerekir. Hatta bu uçağın alan sorunu yaratmaması sebebiyle kanatları katlanabilir. Bunun dışında sürekli denizde kullanılacağı için diğer modellere göre yapısal dayanımı daha güçlü olmalıdır ki gövde ömrü çabucak düşmesin. Buna bağlı kütle artar ve artan kütle motordaki bazı özelliklerin değişmesine hatta A modelinin ile C modelinin havada yapabildiklerinin performansına kadar etkiler.

Yani her modeli kendi amacı ve kuvvetleri içinde değerlendirmek gerekiyor. Hepsi kendi amacı doğrultusunda kullanıldığında en güçlü oluyor. Hepsinin birer avantajı ve o avantajın getirdiği dezavantajları mevcut.

Finler ya F-35 ya da Rafale alacaktı zaten. F-35'i daha iyi bir seçim görmüşler, hayırlı olsun demek düşer bu saatten sonra.

3f504ca9057564e9160a481e76991031.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı