Finlandiya 64 adet F-35 alıyor

Savunma sanayi yöneticilere göre ilerlemez. Ülkelerin uzun vadeli (40-50 yıllık) planları vardır. Tüm bu projeler ülkeyi hangi parti yönetirse yönetsin devam edecek ki 2002'den önce de vardı. İlk İHA'mızı 1996 yılında ürettik. Böyle projelerin siyaset üzerinden eleştirilmesini doğru bulmuyorum.
Haklısınız.

Aslında Amerika'ya parasını ödedik, ancak bizi liste dışına çektiler ve ''sözde'' modernleştirilmiş F-16 vereceklermiş. Eğer listeden çıkmasaydık şu anda elimizde F-35 uçakları vardı, diplomatik açıdan sorun yaşandığı için o konulara girmeyelim.
F-35'leri ne olursa olsun alacağız. Şu an siyasi anlamda Türkiye'ye baskı kuruyorlar. İktidar partisi değişir ya da ilişkiler düzelirse hem S400, hem F-35 çalıştırabiliriz. Çok bastırılırsa tıpkı Yunanistan'ın S300'lere yaptığı gibi KKTC'ye koyabiliriz.

F-35'leri ne olursa olsun alacağız. Şu an siyasi anlamda Türkiye'ye baskı kuruyorlar. İktidar partisi değişir ya da ilişkiler düzelirse hem S400, hem F-35 çalıştırabiliriz. Çok bastırılırsa tıpkı Yunanistan'ın yaptığı gibi KKTC'ye koyabiliriz.

Benim de söylemek istediğim şey buydu fakat pek ifade edemedim.

Standart F-35, kötü değil Finlandiya üzerinde geliştirmeler ve modernizasyonlar yaparak daha iyi hale getirebilir. F-22 ve F-35'leri aynı sahada görmeyi çok isterdim.
F-22 ve F-35 yalnzca ABD'de aynı sahada olabilir. Biliyorsunuz, çok güçlü olduğu için hiçbir ülkeye satmıyorlar. Bir de ABD'nin bile finansal yükünden kalkamadığı YF-23 var ki onun hakkında söze hiç gerek yok.

Geliştirme yapacaklarını sanmıyorum. Rusya'nın elinde F-35'e karşı koyabilecek pek fazla uçak yok. Finlandiya'nın tek başına savaşacağını düşünmüyorsunuzdur herhalde. Olası bir savaşta F-22'ler de Finlandiya'da uçar.

Makalede yazmıyor ancak F-35'in resmi sitesini inceledim. F-35a aldığı yazıyor.

Şu F-35A'nın arkasını hiç beğenemedim. Görsel olarak bence F-35b daha güzel.

F-35/B lerin temel özelliği VTOL olmaları ki Finlandiya'daki carrierlar F-35/B lere uygun sayılma.

F-35/B lerin temel özelliği VTOL olmaları ki Finlandiya'daki carrierlar F-35/B lere uygun sayılma.
Finlandiya'nın uçak gemisi veya LHD/LPD'si yok. Karadan kaldıracaklar veya olası bir savaşta müttefiklerinin uçak gemisine inecekler. Sadece görsel olarak dedim. F-35B'nin motor yapısını daha estetik buluyorum.

F-22 ve F-35 yalnzca ABD'de aynı sahada olabilir. Biliyorsunuz, çok güçlü olduğu için hiçbir ülkeye satmıyorlar. Bir de ABD'nin bile finansal yükünden kalkamadığı YF-23 var ki onun hakkında söze hiç gerek yok.

Geliştirme yapacaklarını sanmıyorum. Rusya'nın elinde F-35'e karşı koyabilecek pek fazla uçak yok. Finlandiya'nın tek başına savaşacağını düşünmüyorsunuzdur herhalde. Olası bir savaşta F-22'ler de Finlandiya'da uçar.

YF-23'ler neysede F-22'ler üretim maliyeti bakımından Dünyada 6. Sırada F-35'ler varken hiçbir ülke pahalı F-22leri almaz onun yerine F-16/C Block 70+ Viper veya Suhoy SU-25 gibi Rus uçaklarını almak daha mantıklıdır (En aından benim düşünce ve stratejik yapıma göre)

YF-23'ler neysede F-22'ler üretim maliyeti bakımından Dünyada 6. Sırada F-35'ler varken hiçbir ülke pahalı F-22leri almaz onun yerine F-16/C Block 70+ Viper veya Suhoy SU-25 gibi Rus uçaklarını almak daha mantıklıdır (En aından benim düşünce ve stratejik yapıma göre)
Hepsine katılıyorum ancak Su-25 ve bahsettiğimiz uçakların görevi tamamen farklı. Su-25 yakın hava desteği uçağıdır. Hafif şekilde hava-hava yeteneği de vardır. Eski bir uçaktır. Konvansiyonel bir savaşta NATO üyeleri tarafından hiçbir şekilde değerlendirilemez. Rusya da kullanmaz zaten. Ermenistan, Gürcistan gibi ülkelerin kullanacağı bir uçak.

Ermenistan'ın Karabağ Savaşı'nda kanıtsız bir şekilde "Türk F-16'sı Su-25'imizi vurdu" diyebilmesi bu uçakların karşılaştırılamayacağının en temel kanıtı.

Et yemeyle alakası yok. Türkiye bal gibi de F-35 alır. Bunun kişisel ekonomiden çok ulusal ekonomiyle alakası var. Ülke bazında ekonomimiz hala büyüyor ancak kur artışı sebebiyle halktaki para azaldı.
Ekonomi büyüyor da bunun sebebi nüfus artışı, ülkeye Suriye'den ve Afganistan'dan gelen köleler. Ekonomi ülke içinde dönen parayı gösterir. Merkez bankasında döviz kalmadı, satış yapmıyoruz, ülkeye döviz girmiyor. TL'yle mi alacağız uçakları?🙂 Alırız almasına, hala iflas etmedik tabi ama ekonominin büyümesi ülkenin zengin olduğunu göstermez.

Yeni konular

Geri
Yukarı