Finlandiya ve Türkiye eğitim sistemi arasındaki farklar

80 milyon nufus, 3- 5 tane eli yuzu duzgun okul var. Hangi sistemi getirirsen getir stresli sinav yapmak zorundasin. Yol dar, araba cok.

Arkadaşların dediği gibi o tür sebeplerden kıyaslamak saçma ama zaten bizim eğitim sistemimiz çok daha iyi Mine craft gibi kanların fışkırdığı çocukları ağlatmak için yapılmış bir oyunu yasaklamaya çalıştılar. (!)

O kadar kıyas etmişken öğrenci nüfusunu da kıyas etseydin. Sistemin iyi olduğunu savunmuyorum da Türkiye'deki öğrenci nüfusu 3-5 İskandinav ülkesinin nüfusundan fazla zaten. 3-5 İskandinav ülkesinin nüfusunu birleştirince Türkiye'deki öğrenci nüfusu ediyor.

O kadar kıyas etmişken öğrenci nüfusunu da kıyas etseydin. Sistemin iyi olduğunu savunmuyorum da Türkiye'deki öğrenci nüfusu 3-5 İskandinav ülkesinin nüfusundan fazla zaten. 3-5 İskandinav ülkesinin nüfusunu birleştirince Türkiye'deki öğrenci nüfusu ediyor.
Nüfus önemli değil, olsa olsa önemli olan yaşam alanlarındaki yoğunluk olur, ki Türkiye'de bu yoğunluk Avrupa Birliği ortalamasının (belirteyim, ortalamayı yükselten ülkeler eğitimleri İskandinav ülkeleri dışındaki Avrupa ülkelerini katlayan Almanya/Fransa vs.) hayli altında. Mesele demografik değil, ülkenin toptan yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor.
Yok ben illaha da düşük nüfuslu ülke isterim derseniz buyrun; Guatemala, Mali, Zimbabwe, Paraguay ve nicesi sizi bekliyor. Ama oraların bizim buralar kadar dahi edeceğini sanmam :)
Edit: Bu 4 senelik konuymuş yahu, ilk mesajı okuyunca hatırladım. O zamanlar ben de nüfus falan diyordum, garip şey...

Geri
Yukarı