Çözüm Firefox 89.0 Eski Bilgisayarlarda Donma

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Öncelikle bu soruna zaten yavaş olan Celeron N3060 ve 2GB RAM'li bir laptopta rastladım. Özellikle videolarda; sadece YouTube'da inanılmaz bir drop ile izlenemez hale geliyor. Ses oynatılırken görüntü tamamen donuyor. Başta h264ify eklentisi yüzünden olduğunu düşündüm ancak sonradan yeni güncellemeden olduğunu fark ettim. Eklentiyi kaldırınca AV1 codeci ile oynatmaya başlıyor ve çok daha kötü oluyor)

Bulduğum tek çözüm şimdilik eski sürüme dönmek. İki sürüm arasında ayarların hiç değişmediğini düşünürsek bunun ayar değiştirerek düzelmeyeceğini düşünüyorum. Belki gelecek sürümlerde bu sorun çözülür.

Firefox 88.0.1 sürümüne dönmek için:

1. Adım:
Eski sürümü bu linkten indirin: https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/88.0.1/win64/tr/Firefox Setup 88.0.1.exe

2. Adım: Eski sürümü kurmadan önce otomatik güncellemeleri ayarlardan aşağıdaki gibi ayarlayın.

1622707552369.png

3. Adım: İndirdiğiniz eski Firefox sürümünü kurun. (Yeniyi kaldırmanıza gerek yok.)

4. Adım: Eğer kaldırmadan kurduysanız açılışta yeni bir profille başlamanızı isteyen bir uyarı gelecektir. Buna "Çık" diyerek aşağıdaki verdiğim klasördeki "compatibility.ini" dosyasını silerseniz bu sorunu çözecektir.

1622707739256.png

C:\Users\(kullanıcı adınız)\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\(sizin profil dosyasınız)\compatibility.ini

5. Adım: Bundan sonrası bu drop sorununun çözülmesini ummak ve eğer çözülürse yeni tema ile tarayıcının keyfini sürmek. :)

Alternatif Çözüm:
Firefox'un yeni tüm sürümleri bu sorunu Windows ve Linux üzerinde sürdürmekte. Alternatif ve daha iyi bir çözüm yolu Waterfox kurmak. Ayarlarınızı yaptığınızda Firefox ile eşitleme yaptırarak kullanabiliyorsunuz. Eski temayı kullanmaya devam etmiş oluyorsunuz.

Not: Günceli seven birisi olarak sorunu yaşayan veya yaşamadığı halde çözüm olarak şunu yapabilirsin şeklinde fikirleri olan arkadaşlar cevap yazarsa konuyu düzenleyip eklemeyi isterim. Herkese iyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birkaç gün önce Google Chrome'dan Mozilla Firefox'a geçiş yaptım, Chrome kadar stabil çalıştığını söyleyemem fakat gizlilik ve teması yüzünden vazgeçemiyorum.

Rehber için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı