Firefox Ana Parola ve Yandex Ana Şifre kullanılır mı?

QuasimodoDr

Hectopat
Uzun süreden sonra kendime bir Windows 10 PC aldım.

Macbook kullanıyorum. Safari'de kullanıcı hesaplarına özel şifre kaydetme özelliğini çokça kullanıyorum. Her kullanıcı için farklı iCloud anahtar zinciri olması nedeni ile kredi kartı vb dahil her şeyi kayıtlı tuttuğum farklı bir iCloud hesabına bağlı kullanıcıya geçerek kafam rahat bir şekilde bilgisayarı kullanıyorum. Kayıtlı şifrelerimin olduğu kullanıcı hesabı açık kalsa bile kullanıcı oturum şifresi girmeden şifrelerin görüntülenememesi büyük kolaylık.

Şimdi farklı kullanıcı hesabı oluşturmadan Windows 10 üzerinden tarayıcıların sağladığı güvenlik çözümlerini araştırdım. Tarayıcılardan iki tanesinde kullanıcı değiştirmeden şifrelerin görüntülenmesini engelleyen çözümler olduğunu gördüm. Firefox ana parola ve Yandex ana şifre hakkında kullanıcı yorumlarını paylaşmak isteyen ve tecrubelerini paylaşmak isteyenleri bekliyorum. Yandex ana şifreyi windowslive hesap şifresi ile oluşturdum ve Yandex hesabı ile yedek şifre oluşturdum. Ancak Windows 10 hesap şifremi isteyerek ayarlama yapması kafamı karıştırdı. Ayrıca Yandex hesabı ile yedek şifreleme yapmasa mıydım bilemedim. Yandex'te anladığım kadarı ile siteden çıkış yapılmazsa veya geçmiş temizlenmezse bir sonraki seferde ana şifreyi istemiyor. Bu özelliği safari ile benzer.

Firefox'da denedim. Firefox ana parolayı her defasında istiyor. Bu bakımdan daha güvenli bir kullanım sunduğunu söyleyebilirim.

Microsoft Edge'de yandex gibi şifreleri kaydediyor ancak onu pek kullanmadığım için çok fazla tecrubem yok. Ama kayıtlı şifreleri PC açılış pin ile göstermesi Safari ile benzemekte.

Sosyal alanlarda, örneğin üniversite kütüphane vb alanlarda hangi tarayıcının ana şifreleme özelliği ile kullanımını önerirsiniz?
Kullanıcı deneyimlerinizi paylaşmanızı istiyorum.
şu an fark ettiğim kadarı ile pc şifre ile kitlendiğinde window hesabı parolası ya da bilgisayarda windows hesabı ile ilişkili pi kodunu istiyor. ankete ekleyemedim ama chrome da listeye eklenebilir

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı