Firefox nasıl bir tarayıcı?

En sondan 2 önceki sütün, okuma yazma Byte cinsinden.

Eee. 700 Mbyt çıkıyor. Neresi fazla.

Eki Görüntüle 1203785

Bu da 400-500 MB civarı. Eğer 200 MB fazla ile bana bu hızı sunuyorsa helali hoş olsun! Chrome Youtube'da kasım kasım kasılırken, Firefox bana mısın demiyor. Bir tam ekran yapmak çile Chorome'da. Gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalıyor. 2-3 saniye. Firefox en fazla 1 sn.

Eki Görüntüle 1203791
200 mb deyip geçmek olmuyor, 480GB'lık bir SSD'nin 7-8 ayda 28TB yazması normal değil. Bunun nedeni ise çok basit: Firefox.

Hesap geçirme yok derken başka anlamda söylemiştim yok şu yok bu yapılacak anlamında, eğer geçirmek bu kadar kolaysa ben indirip bakacağım seversem kullanırım ama VPN ve Adblock yok galiba.
uBlock Origin ve binbir farklı adblock eklentisi var. VPN yok evet ama Opera'nın verdiği VPN de VPN değil. Proxy. Ha ama eklenti ile bedava VPN servislerini kullanabilirsin.

200 mb deyip geçmek olmuyor, 480GB'lık bir SSD'nin 7-8 ayda 28TB yazması normal değil. Bunun nedeni ise çok basit: Firefox.
SSD ömrü öyle kısacık değil. Tarayıcının yazdığı veri taş çatlasa 2-3 ay çalar ömründen. Ki burada bahsettiğimiz ömür minimum 5 sene.

Ki hepsini geçtim, SSD'ye veri yazmayacaksanız niye kullanıyorsunuz ki? Karşısına geçip çay mı yudumluyorsunuz ne yapıyorsunuz yani?

SSD ömrü öyle kısacık değil. Tarayıcının yazdığı veri taş çatlasa 2-3 ay çalar ömründen. Ki burada bahsettiğimiz ömür minimum 5 sene.

Ki hepsini geçtim, SSD'ye veri yazmayacaksanız niye kullanıyorsunuz ki? Karşısına geçip çay mı yudumluyorsunuz ne yapıyorsunuz yani?
Belki 5-6 yıl ömrü olan SSD'min ömrünü neden bir tarayıcı yüzünden 3-4 yıla düşüreyim ki?

Biraz matematik hesaplaması ile SSD'ye saatte 9GB veri yazdığım hesaplanıyor, ben her gün GTA 5 indirip silmiyorum değil mi? Bu SSD nasıl saatte 9GB yazıyor?

Belki 5-6 yıl ömrü olan SSD'min ömrünü neden bir tarayıcı yüzünden 3-4 yıla düşüreyim ki?

Biraz matematik hesaplaması ile SSD'ye saatte 9GB veri yazdığım hesaplanıyor, ben her gün GTA 5 indirip silmiyorum değil mi? Bu SSD nasıl saatte 9GB yazıyor?
Ne alaka 3-4 yıla düşürmekle? PC'yi kapatan bir insan değilim, 7/24 açık. Üzerindeki programlarla birlikte açık bırakırım hatta.

1635758769034.png

Mesela en son restart atalı neredeyse 5 gün olmuş. 5 gündür 7/24 çalışıyor PC. Toplamda yaklaşık 40 sekmeli 3 farklı Firefox penceresi açık. 3 monitör kullandığım için 3 farklı pencere, yoksa tek pencere de kullanırım.

1635758981061.png

Al buyur 4 günde olan biten. Firefox'a yönetici olarak çalıştır yetkisi verirseniz kafanız kulağınız rahat eder. Çünkü profil bilgilerini tuttuğu .js dosyasını yazamazsa tekrar tekrar yazmayı dener.

Bu da SSD'min HWiNFO64 üzerinden S.M.A.R.T. bilgileri.

1635759113148.png

1635759209250.png

Firefox'tan öte zaten sistemin kendisi, özellikle W10, deli gibi yaz sil yapıyor. SSD ömrünü düşünen biriyseniz Defender falan kullanmamanız lazım en basitinden. Çünkü Defender tek başına çoooooook daha fazla disk kullanıyor. Hem de sistemden de öte.

Recovery süresini arttırıp yönetici olarak çalıştırarak ya da gerekli klasör izinlerini vererek normal bir şekilde kullanılabiliyor.

Ha diyorsan ki "ben SSD ömür rekoru kırıp Guiness'e gireceğim" bütün programlarının profillerini RAM üzerinden çalıştırabilirsin.

Ha bu arada eklemeyi unutmuşum, bu değerlerini verdiğim SSD 2 senelik falan. İsteyene faturanın resmini bile koyabilirim. 2 senede 7/24 açık pc, Nvidia Shadowplay olsun Firefox olsun Discord olsun açıkken ömrü %7 düşmüş.

Son düzenleme:
Tarayıcı gayet iyi ama diskleri öldürmeseydi. 🙂
Ben kaç senedir kullanıyorum benim diskim sapasağlam ama! Diski öldüren kendi kalitesizliğidir. 3-5 veri fazla yazmayla ölmez, kendi eşşekliğinden ölür. Mesela Chorome kullanırken Sandisk SSD'm mefta oldu. Şu anda ADATA var kaç senedir Firefoxtayım...

Saçma sapan şeylerle bozulacaksa, bozulacağı vardır onun. Sürekli oyun oynayan birisi yandı öyleyse bu mantıkla...

Bu da benimki!

1635809425749.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı