Firefox yüksek CPU kullanımı

Hocam Firefox'un genel bir sorunu bu RAM'i ve CPU'yu Chromium tabanlılara göre 2 kat fazla tüketiyor, eğer bilgisayarı kapatıp yeniden açsa dahi daha fazla RAM ve CPU yer.
Bunu bilmiyordum. Firefox kullanıyorum ama dah önce böyle bir sorunla karşılaşmadım hiç. Bekleyin araştırma yapıp geleyim.

Firefox eklentileri var ise onları kaldırın.
-
"Firefox ayarları" > "Genel" > "Performans" > "Önerilen performans ayarlarını kullan" kutucuğunun tikini kaldırın > O tiki kaldırdığınızda altta yeni seçenek çıkacak. "Mümkün olduğunda donanım ivmelenmesini kullan" O kutucuğun da tikini kapatın.
Bu işlemden sonra da bilgisayarı yeniden başlatıp bakabilir misiniz?

Buldum hocam.
LibreWolf tarayıcı var, Firefox'un forklanmış ve trackerlardan arındırılmış hali. Onu yükledim şu an CPU olarak iyi ama RAM kullanımı olarak hala aynı.

Otomatik güncellemesi yok, birisi de açık kaynak kodlu üçüncü parti otomatik güncelleme aracı yazmış,
LibreWolf-WinUpdater diye bir GitHub reposu. Onu indirip Windows başlangıç klasörüne atıverdim.

Chromium'un iğrenç tasarımından kurtuldum çok iyi oldu.

Gecko alt yapısının genel sorunları. Sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok. Kaynak tüketimi önemliyse Chromium tarafında Chrome veya Edge deneyin. Benzer sorunlar Brave tarayıcısında da var.

Firefox, Brave, LibreWolf gibi tarayıcılar, Chromium tarayıcılara göre yüksek kaynak tüketir. Bu sorun yıllardır böyle ve yakın zamanda da bu sorunu çözmeye odaklanmıyorlar. Firefox şu an sayfa çevirisini getirmeye hazırlanıyor. LibreWolf gizliliği korurken büyük ihtimalle bu çeviriy kendine entegre edecek. Brave sürekli özellik getirirken oluşan sorunlardan dolayı yoğun bir dönemden geçiyor. Aralarında en sorunlusu da Brave diyebilirim.

Firefox ayrıca CPU tüketimini artıran bir Defender sorunu vardı. Defender'i kullanmıyorsanız bile geçici olarak taramasını açıp güncelleyin. Benzer sorun Norton 360 ürünlerinde de yaşanıyormuş.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı