Çözüldü Fişe takınca bilgisayar otomatik açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Arda Akkan

Hectopat
Daha fazla  
Dün yaptığım BIOS güncellemesinden sonra bilgisayar fişe takar takmaz çalışıyor. Açma kapama tuşuna basmadan kendiliğinden açılıyor yani. BIOS'ta bununla alakalı ayar var mıdır yoksa bu problemi nasıl çözerim? Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
BIOS güncellemelerinden sonra BIOS sıfırlanır.
BIOS ayarlarında elektrik kesilmesinden sonra sistemin tekrar açılması için Restore After Power adında bir ayar vardır, o default olarak kapalı gelir, kapatmayı deneyin. Zaten kapalıysa BIOS'u Load Setup Defaults (ve benzeri) seçeneğinden standart ayarlarına getirin. Yine olmazsa BIOS pilini çıkarın, çıkardığınız halde yine aynı sorun varsa yeterli dakika tutmamışsınız demektir.
Bu gibi olaylar temassızlıklardan da kaynaklanabiliyor. Kasanızı kontrol edin.
BIOS güncellemesinin hemen ardından bu problemi yaşadığım için anakart tarafında bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum ama PSU'yu da kontrol ettireyim Recep abi. Yardımın için teşekkür ederim.

Bunu deneyeceğim. Denedikten sonra çözülüp çözülmediğini yazarım. Çok teşekkürler.
Önemli değil.
PSU'yu da kontrol ettireyim Recep abi.
Bu arada PSU markanız nedir? Yakın zamanda bir elektrik kesintisi oldu mu?

BIOS pilini çıkarma işlemini yapmadan önce bir kez daha BIOS ayarlarını sıfırlamayı denedim ve sorun bu sefer çözüldü. PSU ve anakartta sorun olmaması mutlu etti. ☺ Herkese yardımları için teşekkür ederim.
Bu arada PSU markanız nedir? Yakın zamanda bir elektrik kesintisi oldu mu?
[/QUOTE]

FSP Hydro 700W modelini kullanıyorum ve elektrik kesintisi olmamıştı. Sorun BIOS sıfırlayınca çözülmüş oldu.

BIOS pilini çıkarma işlemini yapmadan önce bir kez daha BIOS ayarlarını sıfırlamayı denedim ve sorun bu sefer çözüldü. PSU ve anakartta sorun olmaması mutlu etti. ☺ Herkese yardımları için teşekkür ederim.
Sorun çözüldüyse ne âlâ :) Rica ederim

Ben sorunun çözüldüğünü sanmıştım ancak şimdi tekrarladığını fark ettim. Özellikle fişe ilk taktığımda çalışıyor ancak sonra kapatıp PSU'dan off/on yapınca kendiliğinden açılmıyor. Yani ilk sefer fişe taktığımda oluyor sadece bu sorun. Sorun fişte veya uzatma kablosunda olabilir mi sizce? Fişte bazı problemler olduğunu biliyorum (bazen şalter atması gibi - bu sorun PC almadan önce de vardı) ancak bu sorunların BIOS Update sonrası olması kafamı karıştırıyor.
@Hjiterisaky @Kemânkeş- hocam sorun devam etmekte. Yarın BIOS pilini çıkarıp 5 dk bekleyip geri takma taktiğini de deneyeceğim. Bilemiyorum artık umarım anakartta veya PSU'da sorun yoktur. Daha yeni de aldım PC'yi ve BIOS güncellemesi öncesi böyle bir problem hiç yoktu. Anlamadım gitti halimiz ne olacak :(

Son düzenleme:
Ben sorunun çözüldüğünü sanmıştım ancak şimdi tekrarladığını fark ettim. Özellikle fişe ilk taktığımda çalışıyor ancak sonra kapatıp PSU'dan off/on yapınca kendiliğinden açılmıyor. Yani ilk sefer fişe taktığımda oluyor sadece bu sorun. Sorun fişte veya uzatma kablosunda olabilir mi sizce? Fişte bazı problemler olduğunu biliyorum (bazen şalter atması gibi - bu sorun PC almadan önce de vardı) ancak bu sorunların BIOS Update sonrası olması kafamı karıştırıyor.
@Hjiterisaky @Kemânkeş- hocam sorun devam etmekte. Yarın BIOS pilini çıkarıp 5 dk bekleyip geri takma taktiğini de deneyeceğim. Bilemiyorum artık umarım anakartta veya PSU'da sorun yoktur. Daha yeni de aldım PC'yi ve BIOS güncellemesi öncesi böyle bir problem hiç yoktu. Anlamadım gitti halimiz ne olacak :(
Sorunu çözebildiniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı