Fişi prize takınca patlama sesi geliyor

d4mann

Hectopat
Arkadaşlar benim bilgisayarım 3'lü prize bağlı 3'lü prizi prize takarken patlama sesi geldi. Sorun PC'de mi? Fişte mi?
Not: Fişi takarken PC açık değildi.
Not2: Bilgisayar çalışıyor.

Şimdi sorun hangısınde PC-fiş?

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük bir patlama mı küçük mü? Küçük patlama sesleri normaldir prize takarken elektriği hızlı çektiğinden.

Sorun yok bence olur öyle bazen prizlerde. Aşırı yüksek değilse tabii.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazen prizleri takarken elektriklenmeden kaynaklı sanırım kıvılcım çıkabiliyor. Bu olay ses çıkartabilir ama sorun teşkil etmez. Eğer akım korumalı priz kullanırsanız bu olayı olabildiğince engelleyebilirsiniz. Yani akım korumalı prizle alakası var mı emin değilim ama benim normal prizde hep kıvılcım çıkıyor fakat akım korumalı prizde hiç olmadı.

Ufak tefek patlamalar normaldir. Örnek olarak power'in güç girişini takarken de böyle bir durum oluşabilir. Fakat fazla olduğu barizse bir problem vardır.

Arkadaşlar benim bilgisayarım 3'lü prize bağlı 3'lü prizi prize takarken patlama sesi geldi. Sorun PC'de mi? Fişte mi?
Not: Fişi takarken PC açık değildi.
Not2: Bilgisayar çalışıyor.

Şimdi sorun hangısınde PC-fiş?
Patlamanın sesi nasıldı? Pat diye mi? Bom diye mi?

Patlamanın sesi nasıldı? Pat diye mi? Bom diye mi?

Balon patlamasi ile ayni idi ve 3'lü fişin ucu yanmıştı ve bilgisayar calışıyor şu an.

Üçlü prizde olabilir bence. Bende de takarken kıvılcım tarzı bir şeyler oluyor ama kontrol edin derim.

Ufak tefek patlamalar normaldir. Örnek olarak Power'in güç girişini takarken de böyle bir durum oluşabilir. Fakat fazla olduğu barizse bir problem vardır.

Bazen prizleri takarken elektriklenmeden kaynaklı sanırım kıvılcım çıkabiliyor. Bu olay ses çıkartabilir ama sorun teşkil etmez. Eğer akım korumalı priz kullanırsanız bu olayı olabildiğince engelleyebilirsiniz. Yani akım korumalı prizle alakası var mı emin değilim ama benim normal prizde hep kıvılcım çıkıyor fakat akım korumalı prizde hiç olmadı.

Büyük bir patlama mı küçük mü? Küçük patlama sesleri normaldir prize takarken elektriği hızlı çektiğinden.

Ufak tefek patlamalar normaldir. Örnek olarak power'in güç girişini takarken de böyle bir durum oluşabilir. Fakat fazla olduğu barizse bir problem vardır.
Hocam Balon Patlama sesinden oldu. Bilgisayar açılıyor sorun varmı acaba?

Son düzenleme:
Kondansatör temas anında ani akım çektiği için ark oluşuyor. Masaüstü ise; PSU'nun üzerindeki anahtarı kapatarak fişe takarsanız, tekrar yaşamazsınız. Laptop adaptörü ise yapabileceğiniz bir şey yok. Zaten herhangi bir zararı da olmaz. En fazla kontaklarda hafif izler ve kararma yapabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı