Fişi takınca bilgisayardan pat sesi geldi

168182

Kilopat
Arkadaşlar merhaba, şaka gibi biliyorum ama 3 4 gün önce heyecanla bilgisayar topladım. Power Supply ve ekran kartı var diye tek onları almadım. 1 gün önce de buraya "ani elektrik kesilmesinden bilgisayarı nasıl koruruz?" Diye konu açtım. Çok elektrik gitmez fakat dün 1 saat aralıklarla 2 kere elektrikler gitti, bir tanesi 10 saniye, diğeri ise 1 saat sonra 1 dakika olacak şekilde. Ben de gittiği anda prizin düğmesini kapattım gelince bozulmasın diye. İkinci kesintiden sonra bilgisayarı açtım ve kendim kapattım, içim rahatlasın diye, Power'ın fişini de çektim. Ardından uyudum ve kalktım fişi taktım, arkadan pat diye kısa süreli bir ses geldi. Sonra bastım hiçbir şey çalışmıyor, fanlar dönmüyor ekran vb. hiçbir şey... Diğer eski kasaya denedim, onun da anakartına vb. hiçbir şeyine güç gelmedi. Power'ı açıp akım ölçerle baktığımda elektrik olduğu gözüküyor. Power kablosuna baktım 2 tanesinde var "orta ve sol diğerinde yok." Şimdi o normal olabilir herhalde birisi topraklama olabilir bilmiyorum. Şimdi benim Power'ım bozuldu sanırım. Sizlerden yardım bekliyorum.
Psuya kısa devre de yaptım 2 tel takıp fanlar dönmüyor.
Sistem:
AMD Ryzen 5 2600X.
2x8 Corsair 3000MHz RAM.
ASUS Prime anakart.
1TB Toshiba 7200PRM.
120GB SSD.
Kaçlık bir Power almam gerek?
650W kullanıyordum fakat 4 yıllık falandı Corsair 650 +80 Plus.

Son düzenleme:
Değişik. Birşey olmaması lazım PSU'da kaliteli. Ciddi bir durum varsa geçmiş olsun ama bizim hep elektrikler gider. 10 defa oldu sorun yaşamadım. PSU'yu kapatmana da gerek yoktu fişi kapatsan çalışmaz zaten.
Garantisi duruyorsa endişelenmeye hiç gerek yok. Corsair böyle durumlarda zararı karşılıyor.

4 Yıllık diyor garantisi bitmemiş midir?
Garantisi duruyorsa endişelenmeye hiç gerek yok. Corsair böyle durumlarda zararı karşılıyor.

4 Yıllık diyor garantisi bitmemiş midir?

Arkadaşlar merhaba, şaka gibi biliyorum ama 3 4 gün önce heyecanla bilgisayar topladım. Power Supply ve ekran kartı var diye tek onları almadım. 1 gün önce de buraya "ani elektrik kesilmesinden bilgisayarı nasıl koruruz?" Diye konu açtım. Çok elektrik gitmez fakat dün 1 saat aralıklarla 2 kere elektrikler gitti, bir tanesi 10 saniye, diğeri ise 1 saat sonra 1 dakika olacak şekilde. Ben de gittiği anda prizin düğmesini kapattım gelince bozulmasın diye. İkinci kesintiden sonra bilgisayarı açtım ve kendim kapattım, içim rahatlasın diye, Power'ın fişini de çektim. Ardından uyudum ve kalktım fişi taktım, arkadan pat diye kısa süreli bir ses geldi. Sonra bastım hiçbir şey çalışmıyor, fanlar dönmüyor ekran vb. hiçbir şey... Diğer eski kasaya denedim, onun da anakartına vb. hiçbir şeyine güç gelmedi. Power'ı açıp akım ölçerle baktığımda elektrik olduğu gözüküyor. Power kablosuna baktım 2 tanesinde var "orta ve sol diğerinde yok." Şimdi o normal olabilir herhalde birisi topraklama olabilir bilmiyorum. Şimdi benim Power'ım bozuldu sanırım. Sizlerden yardım bekliyorum.
Psuya kısa devre de yaptım 2 tel takıp fanlar dönmüyor.
Sistem:
AMD Ryzen 5 2600X.
2x8 Corsair 3000MHz RAM.
ASUS Prime anakart.
1TB Toshiba 7200PRM.
120GB SSD.
Kaçlık bir Power almam gerek?
650W kullanıyordum fakat 4 yıllık falandı Corsair 650 +80 Plus.
Yani şimdi başka bir kasa daha denediniz o da mı çalışmadı? Tam olarak hangi kablolarda gerilim ölçtünüz? Orta ve solda elektrik olduğunu yazmışsınız ama orta topraklamadır. Gerilim olmaması lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU bozulmuş olabilir ya da anakartın yanmıştır. Anakartın orada CMOS butonu var onu ve BIOS pilini çıkar 3-5 dk sonra tekrar yerine tak acilcak mi bakalım. Bu dediklerim ise yaramıyorsa başka PSU'da dene sonuçta Power Supply çok önemli.

2016'ya da 2017'de aldım belki 2015 ben de bilmiyorum. Bu arada yeni PSU geldi ve bilgisayar açıldı bunlar da değerleri... Ek olarak Tunçmatik akım önleyici priz aldım herhalde doğru ayarlamışımdır.

Yani şimdi başka bir kasa daha denediniz oda mı çalışmadı? Tam olarak hangi kablolarda gerilim ölçtünüz? Orta ve solda elektrik olduğunu yazmışsınız ama orta topraklamadır gerilim olmaması lazım.

PSU bitmiş hocam düzeldi, herkese teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 20201208_152256.jpg
    20201208_152256.jpg
    76,2 KB · Görüntüleme: 35
  • 1v2.png
    1v2.png
    36 KB · Görüntüleme: 39
  • 2v2.png
    2v2.png
    35,4 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
2016'ya da 2017'de aldım belki 2015 ben de bilmiyorum. Bu arada yeni PSU geldi ve bilgisayar açıldı bunlar da değerleri... Ek olarak Tunçmatik akım önleyici priz aldım herhalde doğru ayarlamışımdır.

PSU bitmiş hocam düzeldi, herkese teşekkürler.

Hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı